Klub Amazons WMC – for women only

Jako pierwsze w naszym kraju postanowiły się zrzeszyć i tym samym dać wyraz swojej pasji. Dowiedz się więcej o Amazons WMC - pierwszym kobiecym klubie motocyklowym w Polsce.

Jak wiadomo, kobiety nie od dziś walczą o swoje prawa, status społeczny, udowadniają, że mogą wykonywać pracę i hobby, które często uchodzą jako „męskie zajęcia”. W starożytności, jak i długo po niej, płeć piękna była często dyskryminowana. Jednak już w mitologii greckiej pojawiły się pierwsze wzmianki o silnych, władczych kobietach, które walczyły ramię w ramię z mężczyznami i opanowały kunszt łowiecki równie dobrze jak oni, a może nawet lepiej. Posługiwały się precyzyjnie bronią, jeździły doskonale konno. Były nazywane Amazonkami, córami Aresa.

Teraz kobiety również walczą o swoje prawa i zmagają się z wyzwaniami dnia codziennego. Niektóre z nich z żywych koni ujeżdżanych w zamierzchłych czasach, przesiadły się na nowoczesne, stalowe rumaki.

Oficerowie Oddziału Macierzystego w USA
fot. Amazons WMC

Początek wielkiej przyjaźni
W 1998 roku w Stanach Zjednoczonych grupa kobiet o wspólnej pasji motocyklowej i łączącej ich przyjaźni, postanowiła podkreślić swą zażyłość oraz upodobanie do dwóch kółek. Choć dziś już na wojnie walczyć nie muszą, to jednak czując bliskość i podobieństwo charyzmy tkwiącej w starożytnych wojowniczkach nazwały się dumnie Klubem Amazons. Dla nich nie było i nie jest istotne wyznanie, rasa czy wiek; liczy się przyjaźń, głęboka więź duchowa i przede wszystkim to, co pokochały całym sercem – motocykle. Mimo wielu trudności, wzlotów i upadków, przez które dzielnie idą ramię w ramię, ich przyjaźń nadal kwitnie. Idea klubu opiera się na prawdziwym, rzadko spotykanym siostrzeństwie (Sisterhood), które podkreśla się w każdym czynie i słowie. To wspólne wspieranie się, bezinteresowna pomoc, poczucie oparcia. Niejednokrotnie owa więź okazała się być dużo trwalszą od tej, którą zawiązała krew.

Oprócz nazwy klub posiada także logo (Logo) – jego barwy (Colors) to fiolet, róż oraz błękit. Znak ten jest własnością Klubu Amazons WMC i mogą go nosić oraz posługiwać się nim tylko „siostry” (Sisters Full&True) oraz osoby upoważnione. Każda naszywka (Patch) z barwami  powstaje w Oddziale Macierzystym (Mother Chapter) w USA i tylko takie są akceptowane.

fot. Amazons WMC

Amazons WMC to dla członkiń (Members) coś więcej niż tylko organizacja – to zaufanie i odpowiedzialność. Nie można, więc po prostu zapisać się do klubu. Od każdej z kandydatek (Prospect) wymaga się odpowiedniego zaangażowania. Niezwykle ważne jest, by klub mógł poznać taką osobę bliżej, natomiast dla kandydatki jest to czas by ocenić, czy w pełni zgadza się i respektuje jego wizję oraz zasady jakimi się kieruje (The Six Principles).

Teraz Polska
Od maja 2001 roku Amazons WMC istnieje również w Polsce. Oddział Poland (Chapter Poland) działa już 9 lat i zaczynał jako pierwszy żeński klub motocyklowy w naszym kraju. Początkowo niewielki, dziś tętni życiem oraz zapałem promując motocyklizm wśród kobiet i nie tylko. Choć wydaje się nadal mało znany, to z roku na rok zrzesza wokół siebie coraz więcej kandydatek oraz osób zaprzyjaźnionych (Hangaround). Spotkać lub poznać dziewczyny wcale nie jest trudno. Oddział ten działa na terenie całej Polski, więc często można dostrzec barwy klubu na zlotach i imprezach motocyklowych różnego typu. Wiosną każdego roku Amazons WMC organizują zlot motocyklistów. Ponadto prowadzą stronę internetową (http://www.amazonswmc.pl), na której znajduje się aktywne forum. Udział w życiu forumowym mogą brać tylko kobiety, ale oczywiście każdy może tutaj zajrzeć i zapoznać się z wizją klubu (Amazon Vision).

O każdym klubie tak i o tym krążą różne opowieści. Zapewniam jednak, że jego członkinie to wspaniałe, godne podziwu matki, żony, partnerki, zajęte codziennymi sprawami kobiety, z niekwestionowaną pasją do dwóch kółek. Trzeba podkreślić, że w naszym kraju to one przetarły szlaki kolejnym motocyklistkom, które pragną się zrzeszać.

fot. Amazons WMC

Bez granic
Klub Amazons WMC nieustannie się rozrasta. W listopadzie 2009 roku powstał kolejny jego Oddział  Nomads (Chapter Nomads). Zrzesza on kobiety, które mieszkają na terenie całej Europy. Pomimo odległości jakie je dzielą, dziewczyny nie marnują ani chwili by znów się spotkać, a każda okazja jest dobra, by pobyć ze sobą i przemierzyć wspólnie kilometry. Nie straszne im długie wyprawy i konieczność kilkugodzinnej jazdy. Obecnie do oddziału należą dziewczyny mieszkające w Danii, Norwegii oraz Szwajcarii.

Dzięki ciężkiej pracy oraz niejednokrotnie ogromnego poświęcenia każdej z członkiń, Amazons WMC stał się klubem powszechnie rozpoznawalnym i szanowanym w środowisku motocyklowym zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i środkowej Europie. Ich wytrwałość i wspólne działanie sprawiło, że wciąż są razem. Jednak to tylko początek historii istnienia Amazons WMC – nadal pracują nad wizerunkiem klubu, starają się, aby go ulepszać i rozwijać. Serdecznie witają każdą kobietę, która chciałby podzielić z nimi swoją pasję.

Adresy oficjalnych stron Oddziałów Klubu Amazons WMC:

USA www.amazonswmcinc.com

Poland www.amazonswmc.pl

Nomads www.amazonswmcnomads.com

fot. Amazons WMC

Komentarze:

Danuta Kijewska - 24 lipca 2022

Dzień dobry,
Mam na imie Danuta i mam 67 lat. Jezdżę motocyklem choperem Yamahą Virago. Chciałabym należeć do Waszego klubu. Jak mogę się z Wami skontaktować ?
Dziekuje
Danuta Kijewska

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze