Klimatyzacja, ekonomia i szok termiczny

Latem, szczególnie podczas dłuższych podróży, odpowiednia temperatura w samochodzie istotnie wpływa na komfort jazdy i sprawność motoryczną kierowcy. Jednak jak wykazują badania TNS OBOP przeprowadzone na zlecenie Szkoły Jazdy Renault zaledwie co piąty kierowca wie, jak korzystać z klimatyzacji w sposób efektywny i ekonomiczny.

Temperatura w zaparkowanym samochodzie podczas 35-stopniowego upału w ciągu zaledwie kwadransa wzrasta do 65°C! Należy więc pamiętać, by w czasie upałów nie zostawiać w samochodzie dzieci ani zwierząt, nawet jeśli uchylimy okna i wysiadamy tylko na chwilę, ponieważ otwarcie okien tylko w niewielkim stopniu wpłynie na obniżenie temperatury wewnątrz auta.

Temperatura optymalna
Zbyt wysoka temperatura powoduje senność, zmęczenie, dyskomfort psychiczny i obniżenie koncentracji kierowcy – znacznie zwiększa się więc prawdopodobieństwo wypadku. Dlatego też, szczególnie podczas dużych upałów, warto korzystać z klimatyzacji. Ważne jest jednak, żeby używać jej w sposób zgodny z zasadami eko-jazdy, czyli jazdy ekonomicznej i ekologicznej. Wsiadając do samochodu powinno się najpierw otworzyć wszystkie okna, żeby temperatura w kabinie spadła, a następnie je zamknąć i włączyć klimatyzację. Tymczasem aż połowa kierowców badanych przez TNS OBOP błędnie twierdzi, że w lecie klimatyzację powinno się włączać dopiero po kilku minutach od uruchomienia samochodu, ponieważ wówczas jest najbardziej wydajna, a kolejne 14% twierdzi, że klimatyzację należy uruchamiać natychmiast po wejściu do samochodu, nie otwierając okien.

fot. Renault

Szok termiczny
Optymalna temperatura w samochodzie to 20-22 stopnie, ale należy mieć na uwadze to, żeby nie obniżać temperatury o więcej niż kilka stopni w stosunku do temperatury otoczenia. Pozwoli to uniknąć dyskomfortu związanego z różnicą temperatur i szoku termicznego, który powoduje spadek odporności organizmu i może być przyczyną choroby. Ważne jest też, by strumień powietrza nie był kierowany bezpośrednio na kierowcę lub pasażerów, ponieważ może to być przyczyną przeziębienia. Jeżeli samochód nie jest wyposażony w automatyczną klimatyzację, to strumień schłodzonego powietrza najlepiej skierować na przednią szybę.

Dużo wody
Klimatyzacja wysusza powietrze, więc w trakcie podróży powinniśmy pić dużo wody. Dobrze mieć też
w samochodzie wodę w spreju, która nawilży i odświeży twarz. Podczas postojów zawsze należy wietrzyć samochód.

Środowisko doskonałe dla drobnoustrojów
Warunki panujące w instalacji sprzyjają rozwojowi różnego rodzaju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i bakterii, które dostają się do kabiny przez nawiew. Nieprzyjemny zapach odczuwany
z nawiewów po włączeniu wentylatora powinien być dla kierowcy czytelnym sygnałem, że układ klimatyzacji wymaga czyszczenia. Należy więc pamiętać o serwisowaniu klimatyzacji i wymianie wkładu filtra.

Najnowsze

Sprzedam Kawasaki ER500

Sprzedaję Kawasaki ER500 z gmolami ochronnymi. Idealny dla początkujących! Tanio.

Sprzedam KAWASAKI ER 500, 2001 r.prod., niewielki przebieg, auto alarm, kolor srebrny. Użytkowany przez kobietę. Cena 6700 do negocjacji.

Na zdjeciu widoczne zarysowania na baku.
Na niebiesko zaznaczyłam orurowanie, które dla początkującego motocyklisty moze być przydatne.

Motocykl do obejrzenia w Płocku.
Tel. 608-795-436
Email: milenka7@interia.pl

Najnowsze

Włoskie święto motocyklistek

Co roku we Włoszech wielbicielki wyścigów motocyklowych, ale też relaksacyjnej jazdy na dwóch kółkach spotykają się, aby dzielić się swoją pasją, wymieniać doświadczenia i rozwijać swoje umiejętności. Wydarzenie zaplanowano podczas Mistrzostw Włoch, w których uczestniczy jedyna Polka, Monika Jaworska.

fot. motocykliste.net

W sercu Umbrii, na torze Magione we Włoszech,
w dniach 18 – 19 lipca odbędzie się druga runda 6. edycji Kobiecych Mistrzostw Włoch w wyścigach motocyklowych z udziałem jedynej Polki – Moniki Jaworskiej. Zawody organizowane są co roku na najważniejszych włoskich torach. W grupie uznanych zawodniczek na starcie staną tym razem także dwie nowicjuszki – Luisa Trucco i zaledwie 17-letnia Laura Pianes oraz trzy weteranki: Cinzia Nuti,  Arianna Venturi i Giulia Nicoletti.

Runda zawodów będzie także częścią organizowanego po raz 9. dorocznego Spotkania Motocyklistek. Uświetnione przejazdami na torze, odbywającymi się pod nadzorem instruktorów warsztatami i różnego rodzaju zabawami święto, adresowane jest nie tylko do zagorzałych motocyklistek, ale również tych, które dopiero odkrywają swoją pasję i chcą doskonalić umiejętności oraz poprawiać bezpieczeństwo jazdy na dwóch kółkach.

fot. motocykliste.net
Laia Sanz – startuje w Trialu 
fot. motocykliste.net

Organizatorzy zapraszają panie już posiadające własny motocykl lub jeszcze zastanawiające się nad jego kupnem, mające ochotę zostać „testerkami” lub dziennikarkami zajmującymi się motosportem. Uczestniczki będą mogły zobaczyć jak wygląda świat wyścigów motocyklowych z bliska. Podczas lekcji teorii wielbicielki tej dyscypliny dowiedzą się jak poprawnie przejechać tor i jakie warunki trzeba spełnić, aby wystartować w wyścigach.

Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość poznania zeszłorocznej Mistrzyni klasy Superstock 600 i liderki tegorocznych mistrzostw Alessii Polita (której depcze po pietach nasza Monika Jaworska) oraz Mistrzyni Europy z 2006 roku Chiary Valentini. Wszystko oczywiście w atmosferze relaksu i wspólnej zabawy (loterie) jak na Włochy przystało.

Bogatą relację z tego wyjątkowego wydarzenia zamieści jedynie www.motocaina.pl/moto

Najnowsze

Rossi z Yamahy do Ferrari

A dlaczego nie? Tym zaczepnym pytaniem zareagował Valentino Rossi na plotki dotyczące jego ewentualnego startu w Formule 1 od sezonu 2011.

Rossi z teamem Ferrari
fot. Ferrari

Spekulacje na temat tego, co postanowi zrobić ze swoją karierą wielokrotny motocyklowy Mistrz Świata Valentino Rossi zaczęły się już dość dawno.  Ten sympatyczny Włoch wygrywa wszystko co możliwe w wyścigach motocyklowych – od najmniejszych klas pojemnościowych po MotoGP – kilkakrotnie już testował w Maranello bolid Formuły 1.

Ostatnio Valentino potwierdził, że zamiana dwóch na cztery kółka jest możliwa począwszy od sezonu 2011, kiedy to kończy się jego kontrakt z Yamahą. Informacje krążące na ten temat w świecie sportów motorowych związane są podobno z faktem rozważania przez Ferrari możliwości wystawienia w mistrzostwach Formuły 1 trzech samochodów.

Pytanie tylko, czy Ferrari byłoby skłonne zainwestować w początek kariery, skądinąd wielkiego mistrza rozpoczynającego karierę w F1 w wieku 32 lat?

Najnowsze

Nowa marka niebanalnych motocykli

Spełnienie chłopięcych marzeń i połączenie włoskich linii sportowych motocykli ze stylistyką klasycznych chopperów. Niemożliwe? Dwa biura projektowe z Wielkiej Brytanii przedstawiły cztery linie takich motocykli. Odrobina fantazji z nutką sentymentu.

Peashooter
fot. Mac Motorcycles

Mac Motorcycles to najnowszy projekt dwóch brytyjskich studiów projektowych Ellis Pritt i Xenephya. W wyniku 9-miesięcznej sumiennej pracy zespołu konstruktorów stworzono, a następnie ręcznie zbudowano cztery niezwykłe modele motocykli.

Wszystkie wyposażono w tego samego rodzaju silnik o pojemności 500 cm3. Projektanci określają swoje dzieło jako połączenie stylistyki włoskich motocykli z chopperami. Te cztery linie konceptów nazwano Spud, Peashooter, Ruby i Poarer. Kilkaset egzemplarzy spośród nich czeka już na kolejne etapy: wprowadzenia na rynek i dalszego rozwoju w zależności od zapotrzebowania.

Mac Motorcycles napędza jednostka znana z motocykli Buell.

Więcej: http://www.mac-motorcycles.com/

 

Najnowsze