Klaudia Szmaj – pierwszą Polką z żużlową licencją. Film

17-letnia zawodniczka z Żórawiny spełniła swoje dwa największe marzenia: zdobyła żużlową licencję i podpisała kontrakt z klubem Stelmet Falubaz.

Klaudia Szmaj miała w zeszłym roku jedno podejście do egzaminu na żużlową licencję w Bydgoszczy. Niestety oblała, upadając na starcie części praktycznej. Tym razem 11 lipca w Opolu wszystko poszło jak należy i zawodniczka, jako pierwsza w historii kobieta, uzyskała potrzebne uprawnienia do startów w lidze młodzieżowej, jak i profesjonalnej.

fot. falubaz.com

W ubiegły piątek Klaudia Szmaj podpisała także dwuletni kontrakt z klubem Stelmet Falubaz i ma wsparcie finansowe sponsora – dystrybutora kosmetyków fryzierskich SENS.US. Teraz Klaudia będzie ćwiczyć z ligowymi zawodnikami, jeździć na mecze do innych miast i na obozy treningowe.

Klaudia Szmaj podpisuje kontrakt z Falubazem:

Klaudia Szmaj na treningu przy W69:

Klaudia Szmaj na pikniku Falubaz:

 

Swoje umiejętności będzie szkoliła pod okiem Rafała Dobruckiego:

– Dla mnie to też z punktu widzenia sportowego dla tych młodych chłopaków inny bodziec, aby zwracać uwagę na to, że Klaudia się angażuje, że w 100% jest zdeklarowana do tego, co chce robić. W tym męskim gronie na pewno nie będzie jej lekko rywalizować. Podjęła się tego wyzwania i to bardzo dobrze o niej świadczy – powiedział trener zawodniczki.

Klaudia jest kuzynką mistrza świata juniorów Macieja Janowskiego, który zaraził ją pasją żużlową, podarował pierwszy motocykl i namówił do walki o licencję. Duże wsparcie miała także od rodziców, a szczególnie taty, który jest kibicem, mechanikiem i menedżerem. Klaudia przyznaje, że podczas pierwszych wyjazdów na tor słyszała pod swoim adresem stek wyzwisk i nie było jej łatwo. Ale zawodnicy ją tolerują i to jest dla niej najważniejsze. Motocyklami fascynuje się też młodsza o dwa lata siostra zawodniczki, która teraz jej pomaga, a niedługo planuje pójść w ślady Klaudii.

fot. falubaz.com

W Polsce kobiety mogą zostać zawodowymi żużlowcami dopiero od 2009 r. Pierwszy kontrakt z kobietą Dunką Nanna Jorgensen (na co dzień modelką) podpisał klub z Ostrowa. Wcześniej prawo do treningów z mężczyznami wywalczyła sobie ostrowianka Kinga Wachowska. Znana jest także Sylwia Pszon z Opola, która prezentowała się przy okazji różnych imprez żużlowych. Jednak to Klaudia Szmaj zapisze się w kartach historii jako pierwsza Polka, która zdobyła licencję żużlową.

Klaudia zdaje sobie sprawę, że sam egzamin nie otwiera jej drogi do kariery:

– To, że zdałam licencję, nie oznacza jeszcze, że jestem gotowa do udziału w zawodach. Przede mną jeszcze dużo ciężkiej pracy. Teraz jest czas, aby się rozwijać i trenować – mówi zawodniczka, która dzięki sponsorowi i podpisanemu kontraktowi ma szansę, której z pewnością nie zaprzepaści!

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze