Kitty O’Neal: szybka jak błyskawica

Tytuł „najszybszej” czy „najszybszego” na świecie nadaje się często na wyrost, bo dobrze brzmi i ma w sobie potencjał reklamowy. W przypadku Kitty O’Neil jednak nie ma w tym cienia przesady.

fot. materiały prasowe

Życie obchodziło się z Kitty dość surowo. Przyszła na świat w Teksasie w 1946 roku i była zaledwie kilkumiesięcznym dzieckiem, kiedy całkowicie straciła słuch. Potem przyszło grożące paraliżem zapalenie stawów kręgosłupa i w końcu rak, który dopadł Kitty jeszcze przed trzydziestymi urodzinami. Pokonała wszystkie te przeszkody i trafiła do Hollywood, gdzie jako kaskaderka występowała na planie takich filmów jak „Blues Brothers”, „Mistrz kierownicy ucieka” czy „Port lotniczy 77”. Jej specjalność stanowiły wyścigi, czy to samochodami, czy to motocyklami, czy to łodziami. W międzyczasie, skacząc z 30 m, pobiła kobiecy rekord skoku z największej wysokości.

6 grudnia 1976 Kitty ustanowiła kobiecy rekord szybkości w wyścigu na solnej pustyni Alvord w Oregonie. Osiągnęła prędkość 512,7 mph, przebijając dotychczasowy rekord o ponad 100 mil na godzinę. Dokonała tego za kierownicą „Motywatora”, pojazdu napędzanego tlenkiem wodoru, powierzonego jej przez konstruktora Billa Fredrika.

fot. materiały prasowe

Absolutny rekord prędkości należał wówczas do Gary’ego Gabriela, który w 1970 roku osiągnął 638.388 mph. Nikt nie miał wątpliwości, że Kitty jest w stanie ten wynik przebić. Nie dostała jednak swojej szansy, mogła bić jedynie „kobiecy” rekord. Być może dałoby się coś wynegocjować, gdyby nie opór reżysera filmowego, Hala Needhama, który zapragnął przebić osiągnięcie Gabriela osobiście (zapłacił za to 25 tysięcy dolarów) i w niewyszukanych słowach sugerował, że kobieta w żadnym wypadku nie powinna przymierzać się do męskiego rekordu. Nie uchodzi. Sytuacja rozwiązała się jednak sama, ponieważ zaczął padać śnieg. Alvord zamknięto – a Needham nigdy za kierownicą „Motywatora” nie usiadł.

Kitty O’Neal natomiast w chwili, gdy ogłosiła przejście na emeryturę, miała na koncie w sumie 22 rekordy prędkości – zarówno na lądzie, jak i na wodzie.

W 1979 roku powstał film o niej – „Silent Victory: The Kitty O’Neil story” ze Stockard Channing w roli głównej.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze