Kiss The Wall: II runda Driftingowych Mistrzostw Polski 2013

W dniach 17-18 maja na torze „Kielce” odbędzie się kolejna runda Driftingowych Mistrzostw Polski. Zobaczymy w niej również Karolinę Pilarczyk, która zaprezentuje nowy samochód.

Po pierwszej rundzie, która rozegrana została na torze „Poznań”, najlepsi drifterzy w Polsce ponownie staną do walki. Tym razem areną ich zmagań będzie najbardziej malowniczo położony tor wyścigowy w Polsce, czyli Tor „Kielce” w Miedzianej Górze.

Druga runda Driftingowych Mistrzostw Polski będzie okazją do zobaczenia kilku najnowszych samochodów, które nie zdążyły dojechać na pierwszą w tym sezonie rundę DMP. Znany z Rajdu Dakar motocyklista Jakub Przygoński wystartuje najnowszą Toyotą GT86, a polska królowa driftu, czyli jedyna kobieta startująca w Driftingowych Mistrzostwach Polski – Karolina Pilarczyk, zaprezentuje swojego nowego Nissana napędzanego silnikiem Chevroleta Corvette!

Karolina Pilarczyk, królowa polskiego driftu
fot. Piotr Szymon Szymański

Oprócz samochodów biorących udział w zawodach, na torze zobaczymy także jedynego w Europie driftującego TIR-a – ciągnik siodłowy marki Volvo specjalnie przygotowany do jazdy w poślizgach przez firmę STW Center. Emocji kibicom dostarczą także pokazy jednego z najlepszych polskich stunterów, Huberta Dylona „Raptownego”.

Zawody podzielone zostaną na dwa dni. W piątek odbędą się treningi i kwalifikacje. Właściwym dniem zawodów będzie sobota, kiedy to najpierw 32, a potem 16 najlepszych zawodników zmierzy się w pojedynkach w parach. Również tego dnia najodważniejsi z kibiców będą mogli doświadczyć niezapomnianych przeżyć zasiadając w fotelu pasażera z czołowymi zawodnikami, którzy wezmą udział w godzinnej sesji Drift Taxi. Na sobotę zaplanowano również większość dodatkowych atrakcji.

Najnowsze

BMW Pininfarina Gran Lusso Coupé na Concorso d’Eleganza

Podczas tegorocznej edycji konkursu Concorso d’Eleganza Villa d’Este, 24 maja, BMW Group i Pininfarina odsłonią przed światową publicznością efekt swojej debiutanckiej współpracy: model studyjny BMW Pininfarina Gran Lusso Coupé.

BMW Pininfarina Gran Lusso Coupé jest kontynuacją podejścia zaprezentowanego podczas ubiegłorocznego Concorso w postaci modelu BMW Zagato Coupé. Ponownie BMW Group nawiązuje współpracę z zewnętrznymi biurami projektowymi. Dzięki temu przenikają się dwa odmienne podejścia do projektowania.

BMW Pininfarina Gran Lusso Coupé
fot. BMW

BMW Pininfarina Gran Lusso Coupé jest typowym BMW z dużym rozstawem osi, rozciągniętą maską silnika, krótkimi zwisami oraz mocno cofniętą kabiną pasażerską z łagodnie opadającą linią dachu, ale ma w sobie również pierwiastek wyrafinowanego stylu Pininfariny widoczny w fantazyjnym designie karoserii.

fot. BMW
fot. BMW

Sylwetkę boczną pojazdu uzupełniają wypukłe, zwężające się płaszczyzny. Z zewnątrz BMW Gran Lusso Coupé ma w założeniu uosabiać równowagę między mocą a elegancją. W trend ten wpisuje się także ukryty pod maską silnik V12. Wnętrze BMW Gran Lusso Coupé zostało zaś pomyślane jako połączenie współczesnej elegancji i luksusu.

Najnowsze

Motocrossowe emocje w Olsztynie

Już w najbliższy weekend Olsztyn będzie gościł czołowych riderów motocrossowych startujących w kolejnej eliminacji Mistrzostw Europy w klasie EMX Open. Podczas zawodów nastąpi także inauguracja Mistrzostw Polski w klasie MX Kobiet.

EMX Open to wyścigi zawodników dysponujących najmocniejszymi motocyklami, głównie o pojemności 450ccm i mocy ponad 60KM, co przy masie 100 kilogramów zapewnia ponadprzeciętne osiągi. Podczas zawodów nastąpi także inauguracja Mistrzostw Polski w klasie MX Kobiet.

fot. PZM

Kobiety po raz pierwszy w historii polskiego motocrossu będą rywalizowały w zawodach rangi mistrzowskiej. Również po raz pierwszy w tym roku zmierzą się w bezpośrednim pojedynku zawodnicy klasy MX Masters, czyli zawodnicy, którzy ukończyli 40 lat. Szykuje się także nie lada okazja dla zawodników z licencją „B” i licencją „C”, dla których zostanie rozegrany oddzielny wyścig.

Najnowsze

Pomysł na weekend: Noc Muzeów

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna 10. edycja Nocy Muzeów. W tym roku przypada w sobotę 18 maja.

Wśród licznych atrakcji w wybranych miastach Polski są również te rekomendowane i przygotowane przez organizatora programu „Škoda. Wiesz co dobre!”.

W Warszawie znakiem rozpoznawczym Nocy Muzeów są zabytkowe autobusy, m.in. tzw. „ogórki”. Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej ożywia na tę noc eksponaty muzealne, stojące w zaciszach zajezdni. W warszawskim Muzeum Techniki zwiedzających przywita wystawa Amazing Parts. Zostaną na niej zaprezentowane formy użytkowe, które powstały z elementów najnowszej Škody Octavia.

Zaplanuj motoryzacyjny weekend z Nocą Muzeów
fot. Skoda

W Gdańsku wszyscy fani motoryzacji będą mogli bezpłatnie skorzystać z wyjątkowej „muzealnej taksówki”. Samochody z lat 60. i 70. – w tym także ŠKODY – kursować będą po dwóch ustalonych trasach w obrębie Gdańska. Samochody zapewnia Automobilklub Morski – sekcja pojazdów zabytkowych.

Program „Škoda. Wiesz co dobre!” w czterech miastach Polski: w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i w Krakowie rekomenduje też miejsca szczególnie warte odwiedzenia.

Aby dobrze rozplanować swoją trasę zwiedzania, na wszystkich uczestników Nocy Muzeów czeka specjalnie stworzona na tę okazję aplikacja. Umożliwia ona zapoznanie się z pełnym programem wydarzeń i zawiera wszystkie rekomendacje programu.

Korzystanie z aplikacji użytkownik rozpoczyna od określenia miasta, w którym spędzi Noc Muzeów. Następnie precyzuje kategorie, które go interesują: sztuka, kultura, muzyka, film, historia, technika, dla dzieci lub militaria. Przy wyznaczaniu trasy zostają uwzględnione wszystkie imprezy, wydarzenia, wystawy w ramach wybranych kategorii. Spośród wszystkich przedstawionych propozycji, użytkownik wybiera te, w których chce uczestniczyć. Po ostatecznym zatwierdzeniu listy, w aplikacji wyświetla się szczegółowy plan zwiedzania.

 

Aplikacja dostępna jest na stronie: www.wieszcodobre.pl/noc-muzeow

Najnowsze

Dykes on Bykes: kobiety z kobietami dla kobiet

Dykes on Bykes to stowarzyszenie motocyklowe o długiej historii, zrzeszające motocyklistki ze środowiska LGBT, szukające poczucia wspólnoty i przynależności.

Po raz pierwszy stowarzyszenie zaprezentowało się podczas Parady Równości w San Francisco w 1976 roku i od tego czasu tworzy coraz to nowe oddziały lokalne na całym świecie: w Nowym Jorku, Paryżu, Tokio, Sydney czy Tel Awiwie.

„Bycie motocyklistką daje poczucie siły” – mówi Kate Bergsgaard, która jeździ od 2006 roku. „Brać udział w czymś, co nadal jest domeną męską, i odnosić sukcesy, to wspaniałe uczucie. Nie potrzebujesz to tego rozwiniętych mięśni, tylko rozsądku, odwagi i pomyślunku. Ponadto motocyklowe środowisko lesbijskie jest na tyle niewielkie, że miło jest poznawać i zapraszać do niego nowe osoby”.

Dziewczyny z Dykes on Bikes regularnie pojawiają się na Paradach Równości
fot. materiały stowarzyszenia

Gabriela Kandziora, która jeździ zarówno w obrębie stowarzyszenia, jak i poza nim, również czerpie dużo radości z siły, którą to środowisko promieniuje. Sama przejęła pasję od swoich niemieckich rodziców, którzy większość życia spędzili na motocyklowych podróżach po Europie.

„Kobiety, które jeżdżą – nieważne, jakiej orientacji – czują się bardziej niezależne i umocnione. Stowarzyszenie daje niesamowite poczucie siostrzanej wspólnoty, a to budzi szacunek, również wśród mężczyzn. W większości tworzą się więzy tak mocne, że zdolne przetrwać całe życie”.

Potrzeba przynależności i upodobanie do wspólnych wypraw nie przekreśla jednak idei „samotnego jeźdźca”. Większości motocyklistek ta koncepcja jest równie bliska, to po prostu odmienna forma cieszenia się jazdą.

„Odpalam Harleya, włączam iPoda i po prostu jadę. Czasami wiem, gdzie się udam, czasami nie mam o tym pojęcia. To, co czuję, to niesamowicie mocne uczucie wolności od wszystkich trosk, kłopotów, odpowiedzialności, emocji… poczucie wyzwolenia, którego nie jestem w stanie porównać z niczym innym” – mówi Kandziora.

Najnowsze