Kierowcy rekordowo tracą prawo jazdy za punkty

Polska policja wypowiedziała jakiś czas temu wojnę piratom drogowym, a ostatnie statystyki potwierdzają pierwsze efekty. Coraz częściej kierowcy tracą prawo jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych.

Z najnowszych statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że każdego dnia co najmniej sześciu kierowców rozstaje się z prawem jazdy w wyniku przekroczenia limitu punktowego.

W zeszłym roku skierowano na powtórny egzamin aż 7,5 tys. osób. W przypadku 2,2 tys. kierowców chodziło o przekroczenie limitu punktów karnych. To wzrost o 20 proc. w porównaniu z rokiem 2015. Specjaliści ostrzegają, że w najbliższym czasie te liczby mogą drastycznie wzrosnąć.

Niebawem policja otrzyma około 400 nowych, laserowych mierników prędkości, które pozwolą rejestrować obraz nawet z odległości 1200 metrów. Tym samym zwiększy się skuteczność takich pomiarów. 

Już w przyszłym roku zniknie możliwość redukowania 6 punktów karnych poprzez uczestnictwo w kursach doszkalających prowadzonych przez WORD-y. Ich koszt wynosi około 300 zł i zajmuje kilka godzin. Obecnie można skorzystać z takiego przywileju dwa razy w roku, ale od przyszłego roku będzie to niemożliwe. 

Według nowych przepisów, pierwsze przekroczenie limitu punktowego nie będzie skutkować zatrzymaniem uprawnień. Kierowca zostanie skierowany decyzją starosty na specjalny kurs doszkalający. Pod obyciu takiego szkolenia stan punktów zostanie wyzerowany, ale kierowca będzie pod specjalnym nadzorem. Kolejne przekroczenie 24 punktów karnych w ciągu następnych pięciu lat będzie skutkować całkowitą utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów. Dokument będzie można odzyskać dopiero po zdaniu na nowo egzaminu na prawo jazdy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze