Keiko Ihara – przyszłość wyścigów Le Mans

Keiko Ihara zadeklarowała, że po tym jak została zmuszona do odwołania swojego startu w wyścigu Le Mans, stawia sobie za cel zdobycie podium w rozgrywanych w 2013 roku ogólnoświatowych wyścigowych mistrzowstwach długodystansowych FIA World Endurance Championship.

Ihara wystartowała w wyścigach w maju br. w Belgii i wraz z kolegami z zespołu Frédériciem Fatieem i Fabienem Giroixem uplasowała się na 29 pozycji.

Po kwalifikacjach zespół, w którym jeździ Ihara, Gulf Racing, miał nadzieję, że kolejne sukcesy, które przybliżły by ich do zwycięstwa. Ale wtedy zawiodła technika, czyli samochód Ihary – Lola B12. Zanim Ihara skomentowała problemy z pojazem, powiedziała kilka słów na temat Alla Simonsensa, duńskiego kierowcy, który poniósł śmierć w wypadku podczas wyścigu.

– Mam nadzieję, że jego dusza znajdzie spokój – powiedziała Ihara. – Z powodu ekstremanie złej pogody, wielu kierowców, w tym rówież ci najlepsi z najlepszych, uległo wypadkom. To najtrudniejsze warunki z jakimi miałam do czynienia podczas całej moje kariery. – Nasz samochód miał dziwne wibracje i w związku z tym musieliśmy wycofać się z wyścigu. Zespół jest bardzo czuły na tego typu zachowanie pojazdu, ale muszę przyznać, że tym razem było znacznie gorzej. Pierwszy raz odkąd się ścigam, samochód tak wibrował. Ekipa pracowała dziesięć godzin, aby naprawić usterkę, ale wtedy pojawił się kolejny problem. Nie mogli z powrotem nałożyć kół. Nic się nie dało zrobić. To było trochę tak, jakby duch toru w Le Mans mówił nam, że mamy się wycofać z gry.

Keiko Ihara

Mimo porażki, Ihara ma nadzieję, na kolejne starty w mistrzostwach:

– Kolejna runda będzie miała miejsce w Brazylii i mam nadzieję, że stanę na podium – tak mówiła Ihara po majowym starcie w Europie.

W Sao Paulo w kwalifikacjach Keiko Ihara uplasowała się na dwunastej pozycji  a w wyścigu rozegranym 1-go września, na ósmej. Ostatni wyścig z serii Le Mans miał miejsce 30-go listopada w Bahrajnie. Ihara zajęła siódmą lokatę.

W czasie trwania tegorocznych mistrzostw Ihara zaangażowała się kampanię na rzecz ochrony środowiska jako Global Zero Emission Mobility Ambassador, wspierając tym samym firmę Nissan we wprowadzaniu pojazdu ZEOD RC (Zero Emission On Demand Racing Car), który w wyścigu Le Mans w 2014, będzie startował z tzw. Garage 56, czyli miejsca zarezerwowanego dla pojazdów eksperymentalnych.

– Samochody elektryczne to kluczowe elementy wspomagające ochronę środowiska – mówi Ihara. – Dla lepszej przyszłości naszych dzieci wsipieram tę incjatywę. Jako edukatorka i  kierowca wyścigowy widzę ogromny potencjał w takich pojazdach, a moim marzeniem jest, aby elektryczne samochody wyścigowe startowały w wyścigach Le Mans.

Trzymamy kciuki, aby zarówno marzenia Keiko o podium w Le Mans, jak i życie w lepszym świecie stały się realne.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze