Kask z wyświetlaniem danych - head up display (HUD)

17 grudnia 2013
1
Head-up display, w skrócie HUD, to tzw. wyświetlacz przezierny, który pozwala wyświetlać różnego typu dane na szybie, bez zasłaniania ogólnego widoku. Ta nowoczesna technologia jest już dostępna dla motocyklistów. Co więcej, można jej używać także w starszych modelach kasków.
Loading module...

Plusem tej technologii jest z pewnością to, że ma ona bezpośredni wpływ na polepszenie bezpieczeństwa jazdy. Nie trzeba skupiać wzroku na desce rozdzielczej, bo dane z niej wyświetlą się na szybce kasku.

Widok z kasku motocyklowego z HUD

fot. Nuvis

Firma NUVIZ opracowała system Ride:HUD, który umożliwia wyświetlanie parameterów jazdy na szybce - rozwiązanie znane z myśliwców, a potem samochodów. To, co wyróżnia ten pomysł, to możliwość montowania systemu w starych kaskach. Nie trzeba kupować specjalnie wyposażonego, nowego hełmu, aby system mógł działać.

Mimo, że to rozwiązanie ułatwia jazdę, nie zwalnia kierowcy z nieustannego myślenia, obserwowania drogi i innych uczestników ruchu drogowego.

Kask motocyklowy z HUD

fot. Nuvis

System Ride:HUD jest przeznaczony do kasków integralnych. Urządzenie umieszcza się na zewnątrz w tej części hełmu, która osłania żuchwę. Urządzenie łatwo umocować i zdjąć, dlatego może być stosowane w wielu kaskach.

Półprzezroczysty ekran jest umiejscowiony tak, że obraz z niego pojawia się w prawym dolnym rogu szybki. Infromacje, które wyświetlają się na ekranie dotyczą prędkości, przejechanego dystansu, służą również za nawigację i informują o pogodzie na trasie. Urządzenie wyświetli też połączenia przychodzące i odtworzy muzykę, która jest na skonfigurowanym z urządzeniem telefonie z systemem operacyjnym Android lub iOS. Telefon jest niejako mózgiem urządzenia - a dzieje się to za pomocą aplikacji Ride:CLOUD.

Urządzenie ma wbudowaną kamerę HD, dzięki której może robić zdjęcia typu POV (Point of View Shot) lub nagrywać filmy. Przełączenie trybów urządzenia jest bardzo proste, ponieważ kontrolkę działającą w systemie  bluetooth umieszcza się w łatwo dostępnym miejscu, na baku motocykla.

Urządzenie to na razie prototyp, jego twórcy zbierają fundusze na uruchomienie produkcji. Obecnie szacuje się, że cena NUVIZ Ride:HUD będzi wynosiła ok. 479 dolarów.

Warto dodać, że nie jest to pierwszy tego typu system, jednak najbardziej zaawansowany i dający najwięcej możliwości technicznych ułatwiających i uprzyjemniających jazdę.

Składowe systemu HUD w klasku motocyklowym.

fot. Nuvis

Komentarze

Bymcio
22 lutego 2020 11:46
Chce zakupić gdzie mogę kupić