Karolina Salamon w rallycross

08 września 2009
Od sezonu 2009 w Pucharze Polski Rallycross startuje Karolina Salamon.  Młoda Kielczanka dołączyła do kierowców ścigających się Fiatami Seicento i obecnie jest jedyną przedstawicielką płci pięknej w klasie narodowej tego trudnego sportu. Wcześniej ścigała się „szayowozami" w KJS-rallycross.

 

Karolina startuje w rallycrossie w fiacie seicento
fot. Marcin Marczewski

- Ten sezon traktuję jako czas nauki. Dopiero się rozjeżdżam - powiedziała Karolina Salamon, którą spotkaliśmy na torze w Słomczynie podczas rozgrywanej tam 9. rundy  Mistrzostw Europy Rallycross (MERC).

Organizatorzy umożliwili tam rywalizację zawodnikom spoza europejskiej stawki, dzięki czemu kibice tuż przed jazdą zawodników toczących bój o tytuły mistrzów europy w trzech dywizjach, mogli oglądać  zmagania najlepszych polskich zawodników Pucharu Polski Rallycross.

Dla kierowców klasy narodowej było to ogromne wyróżnienie i wyjątkowa okazja do zaprezentowania umiejętności przed licznie zgromadzoną publicznością.

 

Seicento Karoliny na torze w Słomczynie
fot. Marcin Marczewski

- Jestem bardzo szczęśliwa, że mam szansę startować w tym samym czasie i na tym samym torze
co najlepsi europejscy kierowcy rallycrossu; moim faworytem jest Ericsson - powiedziała pierwszego dnia zawodów młoda zawodniczka.

Karolina Salamon sportowej jazdy samochodem uczy się od jednego z najlepszych polskich kierowców rajdowych - Kajetana Kajetanowicza oraz jego trenera. Jest studentką piątego roku Akademii Koźmińskiego w Warszawie na wydziale zarządzania. Pisze pracę magisterską na temat relacji między kierowcami rajdowymi, a ich fanklubami, opierając swoje analizy o fankluby Kajetana Kajetanowicza oraz Michała Kościuszko.

Aktualna klasyfikacja klasy narodowej:  http://www.rallycross.com.pl/klasyfikacje/21

 

 

Szayowóz to niezła zabawa, ale też pozyskanie cennych umiejętności.
fot. Marcin Marczewski

Karolina poczatkowała na pojazdach zwanych szayowozami (dokładny opis tego sprzętu znajdziesz klikając tu), które budowane są na podzespołach Fiata 126p. Szkieletem konstrukcji jest rama przenoszącą siłę 4.500 kg wykonana zgodnie z załącznikiem "J" i przepisami FIA dotyczących klatek bezpieczeństwa! Wokół pojazdu (z przodu, z tyłu oraz po bokach) znajdują się zderzaki, które pomagają znieść pojazdowi i kierowcy zderzenie z konkurentem. Pozostała cześć nadwozia to podłoga, błotniki i boki wykonane z tworzyw sztucznych oraz przednia maska.

 

 

KJS, czyli Konkursowa Jazda Samochodem - to otwarte zawody amatorskie, które odbywają się na terenie całej Polski i są organizowane przez automobilkluby; start w kjs jest jednym z etapów do uzyskaniu licencji rajdowej. 

KJS - rally cross, to konkursowa jazda szayowozem

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!