Karolina Pilarczyk zdobywa Slovakia Ring

W ostatni weekend, na Słowacji, odbył się wielki finał serii King of Europe: Pro, Street Legal, Queen of Europe oraz finał STW Drift Challenge. Na tor wyjechała Karolina Pilarczyk.

Oto jak Karolina Pilarczyk komentuje swój start.

– Slovakiaring jest niezwykłym torem – bardzo szybkim i bezpiecznym, więc można było poszaleć! Dodatkową atrakcją był główny sędzia zawodów – Keiichi Tsuchiya – „Drift King” – osoba, która spopularyzowała drifting. W ten weekend , główny nacisk został położony na szybkość, dlatego oczekiwana linia przejazdu została wyznaczona tak, by przejazd był jak najszybszy – drift zone’y zostały wyznaczone po wewnętrznych zakrętu, dając linię wyścigową, którą trzeba było przejechać utrzymując samochód w poślizgu. Dla wielu osób taki „płytki drifting” stanowił duże wyzwanie. Na szczęście Silvette ten w ten weekend sprawowała się fantastycznie i pomagała mi w przejazdach. Wśród 48 fantastycznych zawodników startujących w klasie PRO, kwalifikacje ukończyłam na 19 pozycji. W Queen of Europe – na Pole Position. Drugi dzień również należał do udanych. Pomimo niesamowitego zmęczenia, wygrałam rundę finałową Queen of Europe! Niestety nie utrzymałam już tego dobrego trendu w walkach w Pro Series. Ten weekend był rewelacyjny! Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim kibicom, którzy mnie wspierali na miejscu i zdalnie, ale przede wszystkim całemu mojemu Zespołowi i Sponsorom, dzięki którym to jest możliwe!

Najnowsze

Most Łazienkowski w końcu otwarty!

Na ten dzień Warszawiacy (i nie tylko) czekali od wielu miesięcy. W końcu w stolicy będzie przejezdny Most Łazienkowski. Otwarcie odbyło się na dwa dni przed planowanym terminem.

Dziś o godzinie 6 rano pierwsi kierowcy pojawili się na Moście Łazienkowskim w Warszawie. Prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła wczoraj, że most udało się otworzyć na dwa dni przed planowanym terminem. 

Jedna z największych przepraw przez Wisłę spłonęła w połowie lutego i był konieczny generalny remont, który wyniósł 100 milionów złotych. Połowa tej kwoty została pokryta z budżetu państwa, a drugą połowę zainwestował urząd miasta Warszawy.

Codziennie Mostem Łazienkowskim przemieszcza się 100 tysięcy pojazdów. Po otwarciu na moście dostępne są wszystkie pasy ruchu i wrócą na niego autobusy. Trasa połączy znów Śródmieście z Pragą Południe. Jednak nie będzie na razie możliwości zjazdy z przeprawy na Wał Miedzeszyński w stronę Puław. Zjazd zostanie zamknięty do grudnia. 

Najnowsze

Policja apeluje żeby jechać szybciej

Policjanci z województwa opolskiego apelują o kierowców przejeżdżających odcinkiem drogi nr 94 z Opola do Brzegu o szybszą jazdę. Odkąd postawiono tam urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości ruch niemal stanął.

Kierowcy przejeżdżający przez Łosiów w województwie opolskim jadą ze średnią prędkością 30-40 km/h, blokując tym samym ruch na drodze krajowej.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest urządzenie do odcinkowego pomiaru prędkości, które od kilka miesięcy stoi w tej miejscowości i jak widać spełnia rolę prewencyjną. Co ciekawe, urządzenie nie zostało jeszcze uruchomione. Na razie działa wyłącznie w trybie testowym monitorując prędkość, ale nie rejestruje wykroczeń. Pełne uruchomienie odcinkowego pomiaru prędkości w tym miejscu jest planowane na początek przyszłego roku.

Na odcinku pomiarowym dopuszczalny limit prędkości wynosi 50 km/h. Policja apeluje do kierowców żeby jechali z taką prędkością, gdyż w dobrych warunkach przejazd przez wioskę będzie bezpieczny, a przy tym nie będą tworzyć się zatory.

Przy okazji policja przypomina, że za utrudnianie ruchu, czym jest między innymi wolna jazda, grozi mandat od 50 do 200 złotych oraz 2 punkty karne. 

Łosiów jest pierwszą miejscowością w Polsce, gdzie zamontowano odcinkowy pomiar prędkości. Urządzenia rejestrują czas wjazdu i wyjazdu na dany odcinek drogi i na tej podstawie wyliczają średnią prędkość. Jeżeli kierowca będzie jechał za szybko, dostanie mandat.

Najnowsze

Nissan Juke na pustynny piasek

Japoński producent rozpoczął niedawno sprzedaż samochodów NISMO na Bliskim Wschodzie. Z tej okazji postanowił przygotować specjalną wersję modelu Juke, która z pewnością przypadłaby do gustu szejkom.

Na początku października Nissan otworzył przedstawicielstwo marki NISMO w Dubaju. Z tej okazji przygotowano specjalną wersję modelu Patrol, która została wyposażona w silnik V8 o mocy 433 KM. 

To jednak nie wszystkie ciekawostki, które zaprezentował producent. Specjalnie na tą okazję Nissan przygotował model Juke Nismo RSand, czyli szalonego crossovera z nietypowym napędem, który przyda się do przemierzania pustyni. Auto zostało wyposażone w gąsienice.

Pod maską pracuje silnik o pojemności 1,6 litra, którego maksymalna moc to 218 KM. Jednak auto nie będzie w stanie wykorzystać maksimum, ponieważ prędkość maksymalna będzie hamowana przez napęd. Zamiast 220 km/h pojedzie jedynie 65 km/h. Jednak nie zatrzymają go nawet bezkresne pustynie w Abu Dhabi.

To nie pierwszy tego typu projekt zbudowany przez Nissana. Kilka lat temu powstał Nissan Juke RSnow, który miał za zadanie powalczyć na niełatwym gruncie w krainie lodu i śniegu w Szwecji.

Najnowsze

Zobacz, co się dzieje gdy wybucha opona

W dzisiejszych czasach technologie w samochodach, a także ogumieniu mają zadbać o to, by nic nam się nie stało, gdy dojdzie do przebicia lub wybuchu. Jednak przy prędkości 241 km/h sprawa robi się bardzo poważna.

Amerykanie postanowili sprawdzić, co dzieje się z samochodem, gdy do wybuchu opony dojdzie przy takiej prędkości. Okazuje się, że niszczycielska siła wybuchu potrafi poważnie uszkodzić znaczną część samochodu. Zniszczyła się nie tylko felga i zderzak, ale bardzo mocno zniekształciła się cała tylna „ćwiartka samochodu”. 

Całe doświadczenie odbywało się na hamowni, w kontrolowanych warunkach. Aż strach pomyśleć, co mogłoby się stać, gdyby do takiego zdarzenia doszło na niemieckiej autostradzie, gdzie nie obowiązują limity prędkości.

Najnowsze