Karolina Pilarczyk – nikt tak dobrze jak ona nie zna się na…oponach

Opony - niektórzy nazywają je czarnym zlotem, a Karolina Pilarczyk zużywa ich rocznie ponad 500, dlatego też nikt inny jak ona nie zna się na nich lepiej. Na swoim kanale na YouTube dzieli się z fanami wiedzą i objaśnia najważniejsze pojęcia, takie jak: mieszanka kauczukowa czy aquaplaning.

Karolina Pilarczyk, najpopularniejsza i najbardziej utytułowana drifterka w Polsce na swoim kanale wyjaśnia czym różnią się opony zimowe od letnich i dlaczego tak ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze jest ich wymiana.

Co to znaczy bieżnik, mieszanka kauczukowa, przyczepność czy aquaplaning te hasła dla laika brzmią tajemniczo. Karolina i Mariusz Dziurleja, jej team manager i konstruktor aut, w przystępny sposób wyjaśniają te zagadnienia.

Kanał Karoliny to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie: amatorzy driftu dowiedzą się jak i od czego zacząć oraz z jakimi kosztami muszą się liczyć. Fani tego motosportu mogą przypomnieć sobie emocje związane z prawdziwym driftem i wysokim poziomem adrenaliny podczas przejazdów Karoliny a miłośnicy jej osobowości mają szansę poznać swoją idolkę także z jej prywatnej, kobiecej strony.

Najnowsze

Motoryzacyjne programy dla dzieci na BBC – niesamowite pojazdy dla dużych i małych

Wasze pociechy uwielbiają samochodziki i motocykle? Bez przerwy w domu słyszysz charakterystyczne "wrrum, brum"? Mamy zatem dla was dwa bardzo ciekawe programy dla dzieci na BBC. Dwie prowadzące - Grace Webb i Catie Munnings - zapraszają na majowe i czerwcowe weekendy przed ekrany telewizorów.

Grace i niezwykłe pojazdy – Sezon 1 (20 odcinków) 
Brytyjski program dla dzieci prowadzony przez Grace Webb. W Polsce program emituje stacja CBeebies począwszy od 17 lutego 2020 roku. Poprzednikiem programu jest Catie i niezwykłe pojazdy prowadzony przez Catie Munnings, jednak ta odmówiła dalszego prowadzenia programu.

Motoryzacyjne programy dla dzieci na BBC - niesamowite pojazdy dla dużych i małych

Grace, pasjonatka motoryzacji, przejmuje stery i zaprasza młodych widzów na program, w którym zobaczą największe, najszybsze oraz najbardziej zadziwiające pojazdy z całego świata. W każdym odcinku Grace prezentuje trzy maszyny o niezwykłych umiejętnościach. Potrafią one np. sadzić drzewa, czyścić piach a nawet budować mosty! W pierwszej serii programu Grace prowadzi tramwaj po stromym wzgórzu, wybiera się na plażę, by czyścić piasek, jeździ motocyklem i wyjaśnia, jak działa kolej jednoszynowa.

Ramówka:

  • 4 – 15 Maja: od poniedziałku do piątku o godz. 12:25 oraz 18:20. W weekend o godz. 16:20
  • 18 – 29 Maja: od poniedziałku do piątku o godz. 12:25 oraz 16:10. W weekend o godz. 16:20
  • W czerwcu będą emisje od poniedziałku do piątku o godz 12:25 a od 22 czerwca także o godz. 18:20.

Motoryzacyjne programy dla dzieci na BBC - niesamowite pojazdy dla dużych i małych
Catie i niezwykłe pojazdy – Sezon 1 (20 odcinków)

Catie Munnings to niesamowita dziewczyna, która ma jeszcze bardziej niesamowitą pracę. Jest kierowca rajdowym. Zaprezentuje widzom największe, najszybsze, najciekawsze oraz najbardziej imponujące pojazdy na świecie. I oczywiście zasiądzie za ich sterami. W programie m.in. samochody wyścigowe, pojazdy na wielkich kołach, maszyny przemysłowe a także statki i żaglówki.

Ramówka:

  • W maju serial emitowany jest tylko nocami.
  • W czerwcu emitowany jest w każdy weekend o godz. 11:05 od soboty 6 czerwca do niedzieli 28 czerwca.

Najnowsze

Muzeum Mercedes-Benz ożywia motoryzacyjną historię inspirowaną także…kobietą

Muzeum Mercedes-Benz w swojej stałej ekspozycji ma aż 33 dodatki, które zwracają uwagę gości na fascynujące szczegóły historii mobilności i ożywiają motoryzacyjną kulturę. Jeśli zastanawiacie się co łączy ze sobą damski kapelusz, prawo jazdy i figurkę psa z kiwającą głową to koniecznie przeczytajcie ten artykuł.

Co symbolizuje butelka z benzyną?

1 – rewolucja: wraz z wynalezieniem samochodu w 1886 r. Carl Benz zrewolucjonizował mobilność. Po wielu eksperymentach uznał, że najlepszym paliwem do jego wysokoobrotowego czterosuwowego silnika będzie benzyna lekka. Jednostka o mocy prawie 1 KM rozpędzała trójkołowy pojazd Benz Patent-Motorwagen do godnej uznania prędkości 16 km/h.

Muzeum Mercedes-Benz ożywia motoryzacyjną historię inspirowaną także...kobietą

2 – odwaga: w 1888 r. żona Carla, Bertha Benz, odbyła pierwszą w historii daleką podróż samochodem – z Mannheim do Pforzheim. To odważne przedsięwzięcie uczyniło ją prawdziwą pionierką. Ruszając w tak śmiałą wyprawę, Bertha Benz wiedziała, co ją czeka – włącznie z tankowaniem. 
W końcu stacje paliw jeszcze nie istniały. Bertha zatrzymała się więc w aptece w Wiesloch i kupiła szklaną butelkę ligroiny, tak pod koniec XIX w. nazywano benzynę. Destylat ropy naftowej służył wówczas jako środek czyszczący i do dziś jest znany jako rozpuszczalnik. To sprawiło, że apteka stała się pierwszą stacją paliw w historii. I właśnie o tej historii przypomina „dodatek” z wystawy w Muzeum Mercedes-Benz.

Muzeum Mercedes-Benz ożywia motoryzacyjną historię inspirowaną także...kobietą

3 – nazwa: fakt, że paliwo silnikowe nazywa się dziś benzyną, nie ma nic wspólnego z nazwiskiem Benzów. Słowo to pochodzi od terminu „benzoin”. Benzyna była znana jako produkt uboczny wytwarzania produktów ropopochodnych z ropy naftowej od połowy XIX w. Podobieństwo słowa „benzyna” do nazwiska Benz było zatem całkowicie przypadkowe. Inaczej jest jednak w przypadku oleju napędowego, czyli potocznego „diesla”: wynalazcą silnika wysokoprężnego był Rudolf Diesel.

4 – sieć: zaopatrzenie w energię na potrzeby mobilności wymaga przejrzystych struktur. Ogólnokrajowe sieci stacji paliw rozwijały się od lat 20. ubiegłego stulecia, wypierając zaopatrzenie ze strony sklepikarzy, hoteli, a przede wszystkim warsztatów.

Muzeum Mercedes-Benz ożywia motoryzacyjną historię inspirowaną także...kobietą

5 – samoobsługa: aż do drugiej połowy XX w. pojazdy tankował pracownik stacji. Dzisiaj kierowcy zwykle robią to sami. A w przyszłości podłączanie kabla do ładowania pojazdu elektrycznego będzie równie naturalne, jak dzisiaj sięganie po dystrybutor paliwa.

Co łączy lusterko wsteczne, wycieraczki i emblematy na osłonie chłodnicy? 

Fakt, że na początku XX wieku ubrane w eleganckie stroje kobiety mogły zaakcentować swoją pozycję społeczną jako kierowcy, stanowił ważny wkład w ich emancypację w codziennym życiu. Trend ten został zainicjowany przez Berthę Benz, która aktywnie angażowała się w popularyzację wspaniałego wynalazku jej męża, Carla. Kobieta już pierwszego dnia poprowadziła opatentowany pojazd, a latem 1888 r. odbyła nim pierwszą daleką podróż. Podróżując otwartym trójkołowcem, musiała chronić się przed czynnikami atmosferycznymi. Współczesne rysunki ukazywały ją w kapeluszu z szerokim rondem, który dodatkowo przytrzymywała chusta.

Muzeum Mercedes-Benz ożywia motoryzacyjną historię inspirowaną także...kobietą

Wraz ze wzrostem prędkości maksymalnych nakrycie głowy z szerokim rondem dotarło do granic swoich możliwości: powiew wiatru potrafił gwałtownie zdmuchnąć je z głowy. Ale kobiety wiedziały, jak sobie radzić – wciąż wyglądać elegancko, a jednocześnie definiować nowe style. Od lat 20. 
i 30. XX wieku modne stały się dopasowane kapelusze klosze, które w połączeniu z krótką fryzurą Eton lub kokiem podkreślały pewność siebie nowoczesnych kobiet. Oto historia, którą „opowiada” damski kapelusz na wystawie „33 dodatki” w Muzeum Mercedes-Benz.

A kto dostarczał te praktyczne, a jednocześnie modne nakrycia głowy? Wytwarzaniem damskich kapeluszy zajmowali się przedstawiciele specjalnego zawodu – kapeluszniczki i kapelusznicy. Nie tylko kupowano u nich kapelusze, ale można było zapytać też o profesjonalną poradę na temat wyglądu i detali, które następnie uwzględniano w robionych na zamówienie projektach.

A ponieważ samochody coraz częściej miały zamknięte kabiny, kapelusze utraciły swoje praktyczne znaczenie. Dzisiaj są rzadko noszone na co dzień, ale wciąż zdarzają się sytuacje, gdy zarówno mężczyźni, jak i kobiety lubią prezentować się w odpowiednim nakryciu głowy – choćby podczas imprez klasycznych samochodów. Spacerowanie po trawniku podczas konkursów elegancji, pomiędzy pięknie utrzymanymi zabytkowymi samochodami, to rzeczywiście doskonała okazja, by założyć kapelusz z szerokim rondem. A w czasie podróży zamienić go na bardziej dopasowany odpowiednik. Jak za dawnych czasów.

Najnowsze

Lena Meyer-Landrut – ambasadorka marki smart opowiada jak zadbać o rozwój ducha i środowisko

Izolacja podczas obecnej sytuacji pandemicznej dla wielu osób stanowi poważne wyzwanie. Lena Meyer-Landrut opowiada w wywiadzie, jak spędza czas w swoim berlińskim mieszkaniu, a także wyjaśnia, co ją inspiruje i pomaga zachować pozytywne nastawienie.

Ambasadorka marki smart wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji 2010 piosenką „Satellite” – i w ten sposób zdobyła szeroki rozgłos. Od tamtej pory wydała kilka albumów, pracowała jako modelka i aktorka, a także była trenerem w programie telewizyjnym „The Voice Kids”.

Lena, jak się miewasz w tych czasach?
Staram się zachować pozytywne nastawienie i jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w domu. Ważne jest też dla mnie korzystanie z mediów społecznościowych – chcę zachęcać ludzi do zachowania ostrożności. Fake newsy czy zamieszanie koniec końców szkodzą wszystkim. W zeszłym tygodniu sama uszyłam sobie maseczkę. To żadna magia, choć pierwsza próba nie była udana – chyba po prostu musiałam trochę poćwiczyć szycie.

Lena Meyer-Landrut - ambasadorka marki smart

Możesz teraz pracować?
Tak – na przykład niedawno dałam koncert online, a reakcje fanów były naprawdę wspaniałe! Staram się twórczo wykorzystać przerwę, pisać nowe piosenki i kształcić się muzycznie. Mogę być też aktywna za pośrednictwem mediów społecznościowych – w bardzo świadomy sposób, tak aby wszystkie posty były autentyczne i pochodziły z serca. To również wymaga sporo czasu. Może to właśnie wniosek z kryzysu: by poświęcać więcej czasu na rzeczy, którymi dotąd zajmowaliśmy się tylko w przerwach.

Co inspiruje Cię do tworzenia muzyki, gdy spędzasz tyle czasu w domu?
Słucham piosenek, dużo myślę – o przeszłości i przyszłości. Pozwalam moim myślom krążyć, gdy chodzę na spacery ze swoim psem Kiwi. Natura okazuje się bardzo dobrym źródłem inspiracji. Teraz, na wiosnę, wszystko rośnie i kwitnie, wystarczy otworzyć oczy. Gdy spisuję te uczucia i myśli, często pojawia się coś nowego – nawet jeśli nie zawsze jest to pomysł na piosenkę. Choć początkowo niektórym wyda się to dziwne, kryzys koronawirusa może również inspirować. Wiele osób boryka się teraz z samotnością i trudno znieść, że obecnie nie mogę przytulić się do przyjaciół. Ale razem możemy sobie z tym poradzić – jeśli każdy wykona swoją część roboty i będzie wychodzić tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Dziś musimy częściej do siebie dzwonić, pisać albo używać Skype’a. Obecnie rodzina i przyjaciele są ważniejsi niż kiedykolwiek wcześniej – a to też może stać się muzyczną inspiracją.

Jakie są teraz twoje ulubione piosenki?
Często słucham radia. Włączam je rano, kiedy wchodzę pod prysznic, i lubię słuchać najnowszych hitów. Albo włączam playlistę „Happy Hits” w Spotify. Jestem prawdziwą fanką muzyki pop, chociaż teraz trochę utknęłam w country. Ostatnio słucham też popu z lat 90.: Sixpence non the Richer, Natalie Imbruglii i Natashy Bedingfield. No i cenię dobre letnie klimaty od Fleetwood Mac oraz Eagles.

Jak obecnie wygląda twój typowy dzień? Jakie masz sposoby na uniknięcie klaustrofobii?
Na pewno potrzebuję sportu – muszę się ruszać i dlatego codziennie robię w domu co najmniej jeden dłuższy trening. Czasami to bardziej joga, a czasem coś w rodzaju treningu HIIT. Albo biegam. Bardzo ważne jest też dla mnie zdrowe odżywianie – każdy dzień zaczynam od świeżego koktajlu z mnóstwem witamin. Poza tym zajmuję się wieloma rzeczami, których wcześniej zwykle nie robiłam, takimi jak układanki albo medytacje. Ale chcę być również na bieżąco z najnowszymi wiadomościami. Co mnie cieszy w tym czasie, to możliwość skupienia się na tym, co naprawdę się liczy, i uwolnienia się od codziennych rozpraszaczy. To także szansa na pozbycie się zbędnego balastu – i nie mam tu na myśli tylko uporządkowanej garderoby.

Dużą wagę przywiązujesz do medytacji. Masz jakieś wskazówki dla naszych Czytelników?
Codziennie poświęcam 10 minut na przemyślenia – zastanawiam się, co naprawdę się liczy, co jest dla mnie ważne. Słucham muzyki, która mnie relaksuje. Muzyka ma wielką moc: nie tylko potrafi sprowadzić cię na ziemię, ale też zmniejsza frustrację. Albo po prostu pozwala pozbyć się złych myśli. Ważna jest też wdzięczność. Żeby być wdzięcznym za wszystko, co mamy. To czyni nas silniejszymi i bardziej świadomymi.

Które tematy są dla Ciebie ważne?
Obecnie, oczywiście, interakcja człowieka z innymi – i to, że aby opanować kryzys koronawirusa, wszyscy musimy trzymać się razem. Możemy i musimy chronić teraz osoby słabe i starsze oraz uspokoić wszystkich tych, którzy coraz bardziej niepokoją się pracą, zdrowiem lub swoją rodziną. Niektórzy czują się w tym osamotnieni. Wszyscy musimy starać się pomóc, by nikt nie został całkiem sam. Poza tym istotne są dla mnie kwestie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Nawet teraz, podczas kryzysu, nie można o nich zapominać – i właśnie to robię.

W jaki sposób angażujesz się w kwestie zrównoważonego rozwoju?
Wystrzegam się jedzenia niektórych rzeczy, takich jak mięso i produkty mleczne. Szukam też bardziej przyjaznych dla środowiska zamiennikówi unikam zbędnych opakowań. W ten sposób każdy może pomyśleć o tym, co może zmienić w swoim codziennym życiu – czy na przykład naprawdę potrzebuje jednorazowych kubków do kawy. Z tego też względu od ubiegłego roku jeżdżę w pełni elektrycznym smartem EQ fortwo, który w zupełności wystarczy mi do jazdy po Berlinie. Kiwi i ja nie potrzebujemy więcej miejsca. No i mogę ładować go w moim garażu.

{{ image(25796) }}

Najnowsze

Samochody koncepcyjne Hyundaia. Tak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji?

Niedawno Hyundai pokazał najnowszy koncept elektryczny Prophecy. W ostatnich latach producent pokazał szereg samochodów koncepcyjnych, które zapowiadały design przyszłych modeli produkcyjnych. Widzieliście je wszystkie?

Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie w 2012 roku zadebiutował Hyundai i-oniq, elektryczny sportowy hatchback ze zwiększającym zasięg silnikiem benzynowym. Zaprojektowany i opracowany w Europejskim Centrum Badawczo-Rozwojowym Hyundai, był pierwszym samochodem z charakterystycznym dla marki kaskadowym grillem.

 

Samochody koncepcyjne Hyundaia

Koncepcyjny Hyundai Intrado został zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie w 2014 roku. Nazwa Intrado pochodzi od dolnej części skrzydła samolotu, która charakteryzuje się minimalną liczbą detali i wydajną aerodynamiką.

Samochody koncepcyjne Hyundaia

Podczas Międzynarodowy Salon Samochodowy w Paryżu w 2016 roku Hyundai zaprezentował RN30, wyścigowy koncept inspirowany sportami motorowymi.Charakterystycznym elementem designu nadwozia RN30 są unoszące się nad każdym kołem błotniki, które w połączeniu z bocznymi listwami progowymi poprawiają właściwości aerodynamiczne, jednocześnie sprawiając wrażenie, że samochód jest przyssany do toru.

Samochody koncepcyjne Hyundaia

Futurystyczny koncept FE Fuel Cell był krokiem naprzód w rozwoju pojazdów napędzanych wodorem. Samochód zadebiutował podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie w 2017 roku. W minimalistycznym stylu zaprojektowany został stylowy tylny spojler ze zintegrowanymi wlotami powietrza, który poprawia aerodynamikę dzięki inteligentnej inżynierii.

Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu w 2018 roku Hyundai zaprezentował samochód koncepcyjny Le Fil Rouge. Le Fil Rouge posiada nadwozie typu fastback. Projektanci Hyundai osiągnęli wyjątkowe proporcje samochodu dzięki dużemu rozstawowi osi, dużym kołom i krótkim zwisom. 

Samochody koncepcyjne Hyundaia

Hyundai zaprezentował elektryczny koncept 45 na Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym we Frankfurcie w 2019 roku. Charakter 45 wyraża się przez zwarte nadwozie oraz aerodynamiczny i lekki design inspirowany samolotami z lat dwudziestych. Nazwa samochodu częściowo nawiązuje do kątów o nachyleniu 45 stopni, które definiują sylwetkę samochodu w kształcie rombu.

Samochody koncepcyjne Hyundaia

Podczas zeszłorocznej imprezy AutoMobility LA Hyundai zaprezentował innowacyjny koncept hybrydowego SUV-a o nazwie Vision T.  przeciwieństwie do obecnych na rynku kompaktowych SUV-ów, Vision T zaprojektowano z zastosowaniem wielu kątów ostrych i krawędzi, w celu stworzenia wyraźnego kontrastu pomiędzy eleganckimi liniami, a atletyczną sylwetką klina.

Samochody koncepcyjne Hyundaia

 

 

Najnowsze