Karetka pogotowia wyłączy radio

Karetka pogotowia wyłączy radio
Często zdarza się, że ambulans pogotowia ratunkowego musiał stać w korku, ponieważ w kilku samochodach stojących na skrzyżowaniu nie było słychać auta jadącego na sygnale. Naukowcy opracowali system, który automatycznie wyciszy radioodbiorniki.

Kierowcy słuchają zbyt głośno muzyki, która zagłusza sygnały dochodzące spoza kabiny. Może się okazać, że w okolicy porusza się na sygnale pojazd uprzywilejowany, który nie zostanie zauważony przez innych kierowców. Dlatego pojawiło się rozwiązanie, które zwiększy bezpieczeństwo.

Nad systemem pracuje trzech studentów KTH Royal Institute of Technology. Opracowane przez nich rozwiązanie transmituje sygnały ostrzegawcze za pośrednictwem głośników w samochodach. Wykorzystuje do tego sygnał radiowy FM, który pozwala wyświetlać odpowiednie ostrzeżenia na radiowych wyświetlaczach. Dzięki odpowiedniemu zasięgowi kierowcy mają czas na odpowiednią reakcję wobec nadjeżdżającego pojazdu ratującemu komuś życie.

Nowatorski pomysł może być wykorzystany w przypadku ambulansów i wozów strażackich. Do tej pory rozwiązanie wykorzystano na ulicach Sztokholmu, ale wstępne plany zakładają wykorzystanie tego systemu w kraju.

Technologia wykorzystuje rozwiązanie monitorujące natężenie ruchu w rejonie. Następnie wysyła ostrzeżenia przez głośniki samochodu, dzięki czemu kierowcy i pasażerowie słyszą komunikat o nadjeżdżającym pojeździe uprzywilejowanym.

Twórcy szacują, że rozwiązanie pozwoli ostrzec nawet 66 proc. wszystkich kierowców, zagłuszając na chwilę radio i połączenie Bluetooth. Jeżeli chociaż połowa zareaguje w odpowiedni sposób, to będzie wielki sukces.

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.