Jolene Van Vugt – motocyklowa Nitro Girl

Oto pierwsza kobieta, która zrobiła backflip'a (salto do tyłu) na pełnowymiarowym motocyklu crossowym. Nie ma tu zaskoczenia - motocykle oraz tony błota, gdzie można się taplać do upadłego, to jej żywioły. Jolene Van Vugt to 32-letnia Dunka, której życie mocno odbiega od życia przeciętnej kobiety w tym wieku.

Jolene Joanna Van Vugt
fot. jolenevanvugt.com

Zwykle w tym wieku ma się już męża, rodzinę, kilkoro dzieci, psa, kota, papugę i rybki. Kiedy jednak na swoim koncie ma się mistrzostwo w kobiecych wyścigach motocrossowych, trudno o przeciętność. O dzieci i zwierzęta też – w końcu do ich „obsługi” należy być często w domu…

O rekordzie prędkości Jolene na toalecie na kółkach przeczytasz tu.

Urodzona w Londynie w 1980 roku Jolene Joanna Van Vugt, pochodzi z Danii. Od początku dorastała w motoryzacyjnej atmosferze, bo w jej rodzinie sporty motorowe były codziennością. Ojciec Jolene oraz starszy brat, Billy, byli zapalonymi motocrossowcami. W wieku 11 lat dziewczyna dostała od taty swój pierwszy w życiu motocykl, jednak oprócz niego, interesowało ją jeszcze przy okazji mnóstwo innych rzeczy. Mama chciała zrobić z niej primabalerinę, ojciec natomiast  zawodniczkę sportów motorowych.

Jolene sama nie wiedziała już za co się zabrać, więc lawirowała między tysiącem różnych pasji, nie przykładając się dobrze do żadnej z nich. Rodzice po wstępnej rozmowie ze sobą nawzajem, postawili postawić córce ultimatum – albo zaczyna poważnie zajmować się motocrossem, albo porzuca ten sport na dobre. Pozytywna decyzja, jaką wtedy podjęła mała Van Vugt, była jedną z najważniejszych w jej życiu.

fot. jolenevanvugt.com

Dziewczyna tak szybko „wzięła się w garść”, że na efekty mobilizacji nie trzeba było długo czekać – już po kilku latach wpisała się na stałe w listę najbardziej liczących się zawodniczek startujących w motocrossie. Kiedy w Women’s Motocross Association wywalczyła dziewiąte miejsce, został nadany jej numer 63, który pozostał jej numerem już na stałe. W sezonie 2006 wywalczyła pierwsze miejsce w serii Canadian Women’s National Champion i było to punktem zwrotnym w jej karierze.

Jolene jest pierwszą kobietą, która zrobiła backflip’a (salto do tyłu) na pełnowymiarowym motocyklu crossowym przeskakując rampę o wysokości 60 stóp (ponad 18 metrów). Van Vugt sporo zawdzięcza Travis’owi Pastrana. To właśnie on nauczył ją backflip’a (nauka odbywała się najpierw na mniejszym motocyklu o pojemności 110 cm3, a później na własnym, RM 125).

Dunka bierze udział w wielu prestiżowych imprezach motocrossowych, jak np. Loretta Lynn’s Amateur National czy Walton Trans Can Canadian Amateur National. Van Vugt jest też pierwszą kobietą, która wzięła udział w Masters of Dirt Freestyle Show w Austrii oraz  gwiazdą popularnego programu telewizyjnego MTV Nitro Circus. Zawodniczka była też pierwszą kobietą, która zaczęła wykonywać zawodowo backflip na motocyklu crossowym. Nitro Girl (bo tak samą siebie nazywa) jest też bohaterką wielu filmów kaskaderskich oraz została kilkakrotnie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

fot. jolenevanvugt.com
fot. jolenevanvugt.com

 

Jolene Van Vugt znajomi postrzegają jako zawsze uśmiechniętą osobę z bogatą osobowością i z pozytywnym nastawieniem do życia. Z pewnością coś w tym jest, skoro podczas gdy jej koleżanki wybrały spokojne, ustatkowane życie, ona wciąż nieprzerwanie cieszy się jazdą wyczynową na motocyklu i nurkowaniem nim w błocie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze