Jeździmy dużo, ale krótko

Zdecydowana większość Polaków jeździ codziennie na krótkich odcinkach i uruchamia silnik w samochodzie więcej niż trzy razy dziennie. Ma to swoje negatywne konsekwencje.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut PBS na zlecenie producenta olejów, firmę Castrol, prawie połowa kierowców poruszających się po polskich drogach deklaruje, że jednorazowo pokonuje dystans nie dłuższy niż 10 kilometrów. Co trzeci kierowca w Polsce przejeżdża każdego dnia do 20 kilometrów. Tylko 9 procent badanych pokonuje każdego dnia więcej niż 30 kilometrów.

Za kierownicą spędzamy do tego bardzo krótki czas. Według ankiety co czwarty polski kierowca po uruchomieniu silnika jeździ krócej niż 10 minut, a 40 procent korzysta od 10 do 20 minut z pracującego silnika. 

Eksperci oceniają, że codzienne pokonywanie krótkich tras wynika ze zmiany podejścia do samochodów. Wynika to przede wszystkim z wygody. Nawet na krótkich dystansach chcemy docierać do miejsca szybciej i bardziej komfortowo. Często zdarza się, że do sklepu oddalonego o kilkaset metrów jeździmy samochodem. 

Z badania wynika. że przeciętny czas przejechany na jednym uruchomieniu silnika jest niezależny od tego, ile razy włączamy go w ciągu dnia. Kierowcy, którzy uruchamiają silnik ponad pięć razy dziennie, pokonują z reguły nie więcej niż 10 kilometrów. Jest to 49 procent wskazań. Z kolei 29 procent kierowców zadeklarowało, że przejechanie takiego odcinka zajmuje im do 10 minut. Co trzeci kierowca wskazuje jako potrzebny czas od 11 do 20 minut. To oznacza, że część trasy pokonują w korku.

Ma to swoje negatywne konsekwencje dla silnika w samochodzie. Na krótkich dystansach jednostka nie ma szans na rozgrzanie się do optymalnej temperatury. Olej potrzebuje czasu by dotrzeć w najdalsze zakamarki silnika. Czasami zajmuje to nawet 20 minut. Kierowcy nie mają jednak świadomości, że najszybsze zużycie silnika następuje właśnie w fazie nagrzewania, gdy niektóre elementy mogą pracować ze sobą pokryte cienką warstwą tzw. filmu olejowego. Dlatego często okazuje się, że silniki używane na długich dystansach z dużymi przebiegami są w lepszym stanie niż te, wykorzystywane sporadycznie na krótkich odcinkach.

Kolejna sprawa to wyższe zużycie paliwa. Zimny silnik na krótkim dystansie spali nawet dwa razy więcej niż katalogowo. Do tego dochodzi kwestia filtra cząsteczek stałych, który zapycha się szybciej, gdy przy pracuje na zimnym silniku.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze