Jedyna kobieta w rallycrossie

Mistrzostwa Polski Rallycross rozpoczęte! W pierwszy weekend kwietnia na torze w Austrii odbyły się połączone rundy czempionatów Polski, Czech i Austrii. Nie zabrakło kobiecych akcentów - jako jedyna na torze płeć piękną reprezentowała Kamila Maciaszek w BMW 318is, zajmując piąte miejsce w Dywizji 2.

Austria przywitała zawodników ładną pogodą, jednak wielu z nich narzekało na stan nawierzchni toru, ponieważ dopiero w piątek nad Nordringiem wyszło słońce i powoli wysuszało glebę. Rywalizacja kierowców z trzech krajów przyniosła kibicom wiele emocji i z pewnością poprawiła ich widowiskowość. Nastąpiły pewne zmiany regulaminowe i od tego sezonu dopuszczono do punktowania w mistrzostwach Polski zawodników, których auta spełniają wymogi regulaminu Pucharu Europy Strefy Centralnej. 

Kamila Maciaszek w Austrii
Fot. Rallyart

W Dywizji 2 Kamila Maciaszek walczyła z czterema panami z Austrii i Czech. Po swoim pierwszym starcie w sezonie opowiedziała o rywalizacji:
–  Długo czekałam na początek sezonu i jestem mega szczęśliwa, że już się rozpoczął. Tor szybki i bardzo wymagający ze względu na dosyć grząski szuter. Jechało się wspaniale, uwielbiam nowe tory. Zawsze jest to niezła szkoła jazdy i ogromna frajda. W Div 2 po zmianie regulaminu dopuszczono auta z napędem na przednią oś, co troszkę utrudniło rywalizację i podniosło poprzeczkę. W mojej klasie póki co są sami doświadczeni kierowcy i potężne auta. I z tego się w sumie cieszę, bo będzie to ode mnie wymagało wiele pracy, a tym samym rezultaty powinny bardziej owocne. Minusem są oczywiście koszty bo tegoroczna konkurencja sprawiła, że znacznie wzrosły. Miło by było znaleźć sponsora na pozostałe starty. Jednego jestem pewna – będę walczyć do końca i tanio skóry nie sprzedam.

Piotr Dyjak w akcji na torze
Fot. Rallyart

Z Polaków najlepiej podczas zawodów poradził sobie Piotr Dyjak, zajmując trzecie miejsce w najmocniejszej Dywizji 1. Swoim Lancerem EVO IX pokonał Focusa Hollera i Fiestę Zemana. Na siódmym miejscu w tej klasie uplasował sie Bohdan Ludowiczak w Focusie.

Piotr Dyjak relacjonuje: – Jestem oczywiście, bardzo zadowolony z rezultatu. To był mój pierwszy zagraniczny start i na początku byłem trochę stremowany. Dodatkowo w samochodzie pojawiło się kilka problemów i ogólnie pierwsza część zawodów wyszła nerwowo. Tor w Fuglau jest bardzo szybki i zróżnicowany pod względem poziomów. Część szutrowa z czasem się wybijała i powstawały głębokie wyrwy. Dodatkowo z pod kół aut poprzedzających leciały ogromne kamienie niszcząc szyby, intercoolery i inne elementy z przodu pojazdu. Niemniej jednak jazda tam dostarczała dużo przyjemności i emocji. Myślę, że dopuszczenie wszystkich czteronapędówek do Dywizji 1 to dobry pomysł. W garażach stoi sporo starszych, mocnych aut, którymi można się ścigać. Mistrzostwa Polski poza granicami oraz dopuszczenie kierowców zagranicznych jest w mojej ocenie kontrowersyjne. Rozumiem intencję zwiększenia frekwencji i uatrakcyjnienia zawodów, ale mogą powstać sytuacje, gdzie w klasach Mistrzostw Polski nie będzie Polaków. Czas pokaże. Zawsze w pierwszych rundach ilość zawodników nie była powalająca, ale to dotyczy nie tylko Polski.

Wyniki 1 rundy na Nordring:
Klasa narodowa
1. Krzysztof Skorupski
2. Chojnacki Jacek
3. Kacprzak Konrad
4. Naszkowski Piotr
5. Kempa Piotr
6. Maliński Rafał

Dywizja 1
1. Alois Höller (A) Ford Focus
2. Marek Zeman (CZ) Ford Fiesta ST
3. Piotr Dyjak (PL) Mitsubishi Lancer Evo IX
4. Jürgen Stoitzner (A) Audi Coupé S2
5. Franz Spitaler (A) BMW M3
6. Peter Ramler (A) SEAT Leon
7. Bohdan Ludwiczak (PL) Ford Focus
8. Vratslav Kinter (CZ) Peugeot 206

Dywizja 1A
1. Stanislav Šušta (CZ) Skoda Fabia
2. Mario Petrakovits (A) SEAT Ibiza
3. Petr Bilek (CZ) Skoda Fabia
4. Jaroslav Kalný (CZ) Peugeot 206
5. Václav Veverka (CZ) Peugeot 206
6. Zdeněk Čermák (CZ) Skoda Fabia
7. Wolfgang Schorghuber (A) Skoda Fabia
8. Vaclav jun. Veverka (CZ) Peugeot 106
9. Jorg Rath (A) Peugeot 206

Dywizja 2
1. Roman Častoral (CZ) Opel Astra OPC
2. Josef Strobl (A) Mazda RX-8
3. Jaroslav Šrůt (CZ) Peugeot 206 RC
4. Christian Kopetzky (CZ) Peugeot 306 S16
5. Kamila Maciaszek (PL) BMW 318is

Dywizja 4
1. Jiří Calda (CZ) Peugeot 306
2. Jan Skála (CZ) Peugeot 205
3. Klaus Freudenthaler (A) SEAT Ibiza
4. Sven Förster (A) VW Golf GTI 16V
5. Karel Václavík (CZ) VW Golf GTI 16V
6. Tomáš Hurt (CZ) Peugeot 206
7. Michael Stoklassa (A) BMW 325i
8. Ronald Ley (A) Skoda Felicia
9. Peter Freinberger (A) BMW 635 CSI
10. Tomasz Chodorski (PL) BMW 318is
11. Jaroslav Samec (CZ) Peugeot 206
12. Koberl Markus (A) Mazda 323
13. Marek Sekenina (CZ) Skoda Felicia
14. Richard Forster (A) VW Golf I GTI
15. Jiri Kazil (CZ) VW Golf III turbo
16. Reinhard Schellenbacher (A) Opel Corsa
17. Leopold Zach (A) VW Golf II
18. Witold Starobrat (PL) BMW 318is
19. Dieter Kahri (A) Fiat Coupe Turbo
20. Josef Tod (A) Ford Escort RS 2000

Najnowsze

Volvo C30 ekologiczną wyścigówką

Reklamowane przez Małgorzatę Kożuchowską kobiece autko może mieć też wyścigowe oblicze. C30 w tej sportowej odmianie prezentuje się o wiele bardziej niegrzecznie. Najciekawszy jest jednak fakt zastosowania do wyścigówki "zielonego", proekologicznego napędu.

Volvo C30 Drive w wersji wyścigowej
fot. Volvo

Kobiety znane są z wrażliwości na kwestie ochrony środowiska. Być może wiedząc, że auta wyścigowe teraz nie emitują kilogramów spalin, będą chętniej przyglądać się sportom motorowym. Otóż w zawodach  STCC (Swedish Touring Car Championship) wystartuje w tym roku ekologiczne Volvo zasilane bioetanolem.  Choć „zielony” napęd nie kojarzy się z niesamowitymi osiągami, to C30 Drive zaprojetowano w tej wersji po to, aby wygrywał. Bazą sportowego modelu jest seryjne C30 z silnikiem diesla 1.6 l. DRIVe Start/Stop, który – wg producenta – zużywa 3,9 litra paliwa na 100 km.

Zazwyczaj konstruktorzy aut dokonują ulepszeń w samochodach produkowanych seryjnie dzięki zastosowaniu rozwiązań technicznych z aut wyścigowych. Volvo postąpiło tym razem odwrotnie: do modelu C30 Drive, wprowadzono m.in. płaskie panele podpodłogowe, dyfuzor i spojler. Aerodynamiczne rozwiązania, dzięki którym wysokoprężny C30 zużywa mniej paliwa i jest tym samym autem bardziej ekologicznym, umożliwiły także zwiększenie maksymalnych prędkości ekologicznej wyścigówki C30 napędzanej bioetanolem.

Tegoroczny udział w Swedish Touring Car Championship nie jest jednak debiutem C30 na torze wyścigowym. Volvo już w 2007 roku postanowiło, że podczas zawodów STCC ich samochody będą napędzane biopaliwami (E85).

Najnowsze

Polski patent pasów krzyżowych podbija świat

Fotelik polskiej firmy Ramatti z formułą Isofix i opatentowanym systemem pasów krzyżowych (Cross Belt System) jest innowacją na skalę światową. Można go śmiało uznać za międzynarodowy sukces polskiej myśli technicznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Ramatti

Polski producent fotelików samochodowych dla dzieci rozpoczyna seryjną produkcję fotelika Ramatti Formula Isofix z nowatorskim systemem pasów krzyżowych. Najważniejszą korzyścią tego rozwiązania jest zwiększenie stopnia ochrony i bezpieczeństwa dziecka w porównaniu z tradycyjnymi pasami szelkowymi. Wyniki badań i testów przeprowadzone przez producenta dowodzą, że pas krzyżowy przytrzymuje znacznie większą powierzchnię ciała dziecka, dzięki czemu jednostkowy nacisk na klatkę piersiową jest podczas wypadku zdecydowanie mniejszy. Nowy system pasów powoduje również łagodniejsze rozproszenie energii, powstającej w trakcie zderzenia. Ponadto klamry pasów są w tym systemie ukryte pod fotelikiem, co pozwala na eliminację potencjalnych uszkodzeń genitaliów dziecka, wynikających z bezpośredniego kontaktu z tymi klamrami (co może doprowadzić do bezpłodności).

Fotelik ten zmniejsza takżę przeciążenia działające na malucha przy zderzeniu samochodu. Oczywiście jest wyposażony w najnowszy system mocowania Isofix, który zapewnia pełną stabilność fotelika zamontowanego na siedzeniu w samochodzie.

Także zmiana długości pasów wynikająca zwykle z okresowych zmian ubioru (lato-zima) oraz z konieczności dopasowywania pasów do wzrostu dziecka została w tym foteliku wyeliminowana. Opatentowany system eliminuje konieczność każdorazowej regulacji długości pasów przez co upraszcza zapinanie dziecka w foteliku.

fot. Ramatti

W foteliku Formula Isofix skraca się o połowę czas potrzebny na rozpięcie i wyjęcie dziecka z fotelika. Zaoszczędzone w ten sposób sekundy mogą zdecydować o życiu dziecka. Wyjęcie malucha przypiętego w foteliku tradycyjnymi pasami wymaga wielu różnych czynności jak np. przełożenie ręki. W rozwiązaniu Ramatti jedynym ruchem, jaki należy wykonać jest odpięcie klamry spinającej pasy. Producent zadbał również o dobrą jakość oraz wygodne materiały tapicerki, które umożlliwią szkrabowi komfortowe podróżowanie. Na zakrętach uchronią go przed przeciążeniami specjalnie wyprofilowane, głębokie boki fotelika, wzmocnione dodatkowo obszerną wkładką styropianową przy głowie dziecka, zapewniające właściwą ochronę kręgów szyjnych.

– Obserwując skutki z wypadku z udziałem dziecka przewożonego w foteliku, zacząłem się zastanawiać nad możliwością zwiększenia stopnia bezpieczeństwa, a szczególnie wyeliminowania zagrożenia urazów genitaliów, które zwłaszcza w przypadku chłopców mają istotne znaczenie. Dziecko
w grupie wagowej do 9 kg, tzn. od urodzenia do ok. 10 m-cy, wozi się samochodem tyłem do kierunku jazdy i konstrukcja fotelika jest zupełnie odmienna. Z kolei dzieci starsze niż ok. 3 lata (w grupie powyżej 18 kg) zaczynamy przystosowywać do jazdy w fabrycznych pasach bezpieczeństwa. Jedynie dla dzieci od ok. 10 m-cy do ok. 3 lat (w grupie 9-18 kg) jest dużo możliwości wdrożenia innowacji konstrukcyjnych – mówi Piotr Stasiak, dyrektor ds. rozwoju i wdrożeń w Ramatti, a zarazem konstruktor pasów krzyżowych.

fot. Ramatti

To nowatorskie rozwiązanie pasów krzyżowych w dziecięcym foteliku samochodowym zostało wyróżnione na największych w Europie międzynarodowych targach artykułów dziecięcych w Moskwie i w Kolonii. Badania przeprowadzone dzięki zastosowaniu systemu pasów krzyżowych w foteliku Ramatti Formula Isofix potwierdzają, że w razie wypadku dziecko jest dużo lepiej chronione niż w tradycyjnych pasach.

Firma Ramatti oferuje także modele fotelików Mars, przeznaczone dla dzieci o wadze od 0 do 13 kilogramów, oraz Venus dla dzieci o wadze od 9 do 18 kilogramów.

 

Najnowsze

W ciąży w pasach, czy bez pasów?

Kobiety w ciąży bezwarunkowo powinny używać pasów bezpieczeństwa, a w trakcie czołowych zderzeń są lepiej chronione, gdy w kierownicy znajduje się poduszka powietrzna.

 

fot. Volvo

Bezpieczeństwo nienarodzonych dzieci w samochodzie jest dziedziną miernie rozpoznaną, ponieważ obrażenia i śmierć płodu często nie są ujmowane w statystykach. Aby z wypadku samochodowego dziecko wyszło bez szwanku, należy odpowiednio zabezpieczyć jego matkę. Bez wątpienia, podstawową sprawą jest zapinanie pasów bezpieczeństwa; tylko wtedy znacząco spada ryzyko, że nienarodzone dziecko nie odniesie obrażenia w przypadku kolizji. Dodatkowo, badania przeprowadzone z udziałem wirtualnego manekina w ciąży dowodzą, że poduszka powietrzna kierowcy stanowi ochronę zarówno dla matki, jak i płodu.

Jesteś w ciąży? Zapnij pasy!
Zawsze lepiej zapiąć pas bezpieczeństwa, niż tego nie zrobić. Tej zasady – tak jak wszyscy inni – powinny przestrzegać zwłaszcza kobiety w ciąży. Należy postąpić w następujący sposób:
1. Zdjąć obszerne ubrania, aby pas mógł być umieszczony jak najbliżej ciała.
2. Przeciągnąć pas biodrowy nad udami, tak aby leżał płasko pod brzuchem.
3. Upewnić się, że pas piersiowy znajduje się pomiędzy piersiami.
4. Dociągnąć pas.

 

Ważne jest, aby pasy bezpieczeństwa przytrzymywały pasażerkę z brzuszkiem na wysokości miejsc, które są najmniej narażone na urazy – na przykład na górnej części tułowia i na miednicy. Tym sposobem chroniona jest najbardziej w okresie ciąży wrażliwa na urazy część ciała, czyli brzuch z płodem.

fot. baby-shower.pl

Urazy nienarodzonych dzieci i matek
Obrażenia, jakie w wypadkach odnoszą kobiety w ciąży, obejmują: przedwczesne oddzielenie się łożyska, pęknięcie macicy, lub jej uszkodzenie oraz bezpośrednie obrażenia płodu. Najczęściej spotykanym urazem jest odklejenie się łożyska. Odkleja się ono częściowo lub całkowicie, przez co do dziecka nie docierają wystarczające ilości tlenu i pokarmu, co może prowadzić do jego śmierci.
– Nasze badania wskazują, że kobiety w ciąży i ich nienarodzone dzieci są najlepiej chronione, gdy kobieta prawidłowo używa trzypunktowego pasa bezpieczeństwa. Znacząco ogranicza on ryzyko obrażeń płodu – wyjaśnia Lotta Jakobsson z Volvo.

Jak zapinać pas bezpieczeństwa w czasie ciąży
Należy odpowiednio ustawić siedzenie, aby wygodnie sięgać do pedałów, a jednocześnie zachować jak największy dystans pomiędzy brzuchem i kierownicą. Następnie przeciągnąć pas biodrowy nad udami, zapiąć go i dociągnąć. Upewnić się, że nie biegnie na wysokości brzucha, lecz leży jak najbardziej płasko pod nim. Potem należy ułożyć pas piersiowy pomiędzy piersiami, aż do boku brzucha, a następnie dociągnąć. Nigdy nie wsuwać pasa w części barkowej pod ramię lub za plecy – może mieć to fatalne skutki zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka.

Potencjalne ryzyko obrażeń nienarodzonych dzieci w wypadkach samochodowych

Możliwe długofalowe konsekwencje
– odklejenie łożyska (najczęściej spotykane) skutkujące poważnym zagrożeniem życia płodu 
– przedwczesny poród
– zaburzenia układu oddechowego i nerwowego 
– bezpośrednie obrażenia płodu, najczęściej uszkodzenia rąk i nóg

Śmiertelne zagrożenia
– śmierć matki
– odklejenie łożyska
– pęknięta macica
– pęknięcie czaszki dziecka

Lotta Jakobsson, specjalistka ds. bezpieczeństwa dzieci w Volvo Cars
fot. Volvo

Wirtualny manekin w ciąży zamiast mamy
Volvo opracowało swego czasu specjalnego, wirtualnego manekina do testów wypadkowych, którego wykorzystano w symulowanych zderzeniach czołowych z udziałem kobiet w ciąży. Wirtualny manekin w ciąży (pierwszy tego typu na świecie) wykorzystywany jest do testów wypadkowych; bierze udział w symulacjach zderzeń czołowych. Dzięki niemu możliwa jest symulacja ruchów ciężarnej kobiety w trakcie wypadku oraz przemieszczenia płodu w łonie. Proporcje manekina są wzorowane na proporcjach kobiety średniego wzrostu w ostatnim okresie cięży – około 36. tygodnia.
– Model komputerowy umożliwia drobiazgowe zbadanie ruchów pasażera oraz wpływu pasów bezpieczeństwa i poduszki powietrznej na kobietę i płód – mówi Lotta Jakobsson, specjalistka ds. bezpieczeństwa dzieci w Volvo Cars.
Inżynierowie mogą symulować siły, jakie oddziałują na kobietę i nienarodzone dziecko w zderzeniach przy różnych prędkościach. Model komputerowy jest też wykorzystywany między innymi do testowania nowych projektów pasów bezpieczeństwa.

Model zaprogramowany jest tak, by imitował matkę w ciąży, czyli zawiera infromacje na temat macicy, łożyska, płynu owodniowego i płodu z okresu mniej więcej 36. tygodnia ciąży. Można go wykorzystać w dowolnym modelu samochodu i symulować kolizje przy różnych prędkościach.

Najnowsze

Odwołano Rajd Krakowski

Pechowo rozpoczął się sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Pierwsza runda miała odbyć się w okolicach Myślenic w ostatni weekend kwietnia. Niestety głównie kwestie finansowe zdecydowały o odwołaniu Rajdu Krakowskiego.

W oświadczeniu Organizatorów czytamy: Automobilklub Krakowski za zgodą Głównej Komisji Sportu Samochodowego odwołuje 45. Rajd Krakowski – 1 rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP) i 2 rundę Rajdowego Pucharu Polski (RPP). Decyzja została podjęta z powodów sportowych – zgłoszenie do RSMP, na dzień dzisiejszy, 5 załóg oraz organizacyjnych – wycofanie się sponsora tytularnego cyklu i wynikłych z tego problemów finansowych Automobilklubu Krakowskiego.

Prawdopodobnie cykl RSMP będzie liczył sześć rund, a sezon rozpocznie się w połowie maja w Świdnicy Rajdem Elmot.

Najnowsze