Jazda w deszczu niebezpieczna?

Jazda podczas intensywnych opadów deszczu wymaga od kierowców zachowania szczególnej  ostrożności. Mokra i śliska nawierzchnia jezdni oraz znacznie ograniczona widoczność stwarzają zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

 

fot. Motocaina

Podstawową zasadą, o której powinni pamiętać kierowcy, to zmniejszenie prędkości, zachowanie dłuższego niż zazwyczaj odstępu od innych pojazdów oraz unikanie nagłego hamowania, które
w takich warunkach może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. Na mokrej nawierzchni gwałtowne manewry stwarzają szczególne zagrożenie nie tylko dla samych kierowców, ale także dla innych uczestników ruchu, np. jadących obok rowerzystów czy motocyklistów, których o tej porze roku jest znacznie więcej na drogach. Duża ilość wody na jezdni powoduje też ryzyko aquaplaningu, czyli utraty przyczepności wskutek powstania utrzymującej się warstwy wody między oponą a nawierzchnią – dodaje.

 

 

O zjawisku aquaplaning przeczytasz tu.

 

Szczególnie niebezpieczna w deszczowych warunkach jest jazda nocą. Światła innych samochodów wyostrzone poprzez krople deszczu na szybie mogą spowodować chwilowe utraty widoczności, przyczyniając się jednocześnie do szybszego zmęczenia wzroku kierowcy. Dlatego tak ważne jest, aby podczas jazdy w deszczu zapewnić sobie jak najlepszą widoczność umożliwiającą uważne obserwowanie innych uczestników drogi, np. hamujące samochody czy pieszych idących poboczem.
– Czterosekundowy odstęp od innych to minimum, jakie muszą zachować kierowcy podczas jazdy
w deszczu. Nie należy podjeżdżać zwłaszcza zbyt blisko autobusów i samochodów ciężarowych, ponieważ zwiększona ilość wody wydobywającej się spod dużych opon może istotnie utrudnić bezpieczną jazdę – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – Warto też pamiętać o ogromnej roli, jaką podczas jazdy w deszczu odgrywają wycieraczki – spełnią one swoją rolę tylko wówczas, jeśli są dobrze oczyszczone. Należy regularnie sprawdzać ich stan i wymieniać pióra przynajmniej raz w roku.

 

fot. Anna Dziedzic

Osobne zagrożenie stanowią kałuże. Przy ich pokonywaniu zawsze należy zmniejszyć prędkość
i zachować szczególną ostrożność. Najlepiej pokonywać kałuże, jadąc ze stałą prędkością, unikając zatrzymania samochodu. Jeśli poziom wody zaczyna sięgać linii podwozia auta, najlepiej się wycofać. Woda może uszkodzić systemy elektroniczne samochodu i w najgorszym wypadku całkowicie unieruchomić auto. Bezwzględnie nie należy przejeżdżać przez wodę płynącą na całej szerokości jezdni. W takim przypadku istnieje ogromne ryzyko, że nurt wody może zepchnąć samochód z drogi.

 

Najnowsze

Kobiecy team w Mistrzostwach Polski Endurance!

Zespół Katrex Karolina Autosport wystawi kobiecą załogę w pierwszej rundzie Mistrzostw Polski Endurance na Torze Poznań (28-29 maja). Podczas dwugodzinnego wyścigu, w Renault Megane Trophy wystawionym w klasie 3, zmieniać się będą Karolina Lampel-Czapka i Michaela Peskova.

Karolina broni mistrzowskiego tytułu w klasie 3. W ubiegłym roku została również II wicemistrzynią Polski w klasyfikacji generalnej DSMP, a także zdobyła rozgrywany po raz pierwszy, Wyścigowy Super Puchar.  W swoim najbardziej udanym sezonie, sięgnęła po wicemistrzostwo w sprintach Dywizji 4 oraz po mistrzowski tytuł w klasie D4-3500.

Michaela Peskova, 22-latka z miejscowości Pezinok – Senkvice, posiada w dorobku dwa tytuły wicemistrzyni Słowacji w kartingu. Od 2006 roku startowała w Skoda Octavia Cup. W 2008 została mistrzynią Słowacji w D4-2000. W tym sezonie ściga się Ferrari 430 GT2 praskiego zespołu Menx w międzynarodowych mistrzostwach Czech.

fot. Karolina Autosport

 

Najnowsze

Kobieca Ramoneska na motocykl

Ramoneski wracają! I to w wydaniu motocyklowym dla kobiet. Ładny krój i możliwość skompletowania z kurtką Twojego partnera wróżą powodzenie wśród pań jeżdżących cruiserami. Motocyklistki wreszcie mają w czym wybierać.

Lady Ramones to kurtka, którą Motorway – jej producent – zaprojektował wspólnie z kobietami. Udało się połączyć tradycyjny, klasyczny design ramoneski z szeregiem funkcjonalności. Kurtka została uszyta ze skóry bydlęcej o grubości 1,3 mm i wyposażona w otwierane na zamek panele wentylacyjne, zamki pozwalające na regulację szerokości kurtki w biodrach, komplet protektorów (łokcie, ramiona, plecy), siateczkową podszewkę, wypinaną podpinkę ocieplającą, zamek do podpięcia spodni, trzy kieszenie zewnętrzne (dwie zapinane na zamek, jedna na tradycyjny zatrzask), cztery kieszenie wewnętrzne (w tym dwie na podpince, oraz metalowe zamki zakończone obrandowanymi pullerami.

Zastosowana w kurtce podwójna regulacja talli (za pomocą paska oraz wiązanych rzemieniami boków) pozwala na idealne dopasowanie kurtki do damskiej talii. Lady Ramones kupisz za 699 zł.

fot. Motorway

Najnowsze

Bezpieczna jazda ze światłami dziennymi

Piękny słoneczny dzień i korzystne warunki atmosferyczne nie dają gwarancji bezpiecznego podróżowania. Korzystanie ze świateł do jazdy dziennej zmniejsza ryzyko wypadków, podnosi poziom widoczności samochodu zarówno dla innych kierowców, jak i dla pieszych.

Nadchodzące lato dla wielu z nas stanie się powodem do coraz częstszego podróżowania. Przemierzając kilometry należy zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu drogowego. Oprócz warunków pogodowych na percepcję kierowców wpływa również prędkość jazdy, prawidłowe oznakowanie innych samochodów, które zwiększa ich widoczność oraz zmęczenie wzroku kierowcy. W Polsce od 2007 roku obowiązuje całoroczny nakaz używania świateł do jazdy dziennej, co pozwala na bardziej precyzyjne określenie odległości i prędkość zbliżającego się samochodu. 

Z danych opublikowanych przez Komisję Europejską w sierpniu 2006 r. wynika, że stosowanie świateł do jazdy dziennej zwiększa potencjał ratowania życia w wypadkach drogowych. Na terenie Unii Europejskiej odnotowuje się tę zależność na poziomie 3-5% w skali roku. W przełożeniu na liczbę wypadków oznacza to, że stosowanie świateł pozwala uniknąć 1200-2000 wypadków rocznie. 

fot. Philips

– Prowadzenie samochodu wymaga skupienia, często nadmiernego wytężania wzroku. Powoduje to, że po długim czasie podróżowania wzrok kierowcy męczy się i słabnie jego percepcja – mówi Tomasz Supady, ekspert Philips Automotive Lighting. Niestety duży wpływ na wzrok ma również wiek kierowców. Im jesteśmy starsi, tym źrenice stają się mniej przezroczyste i odczuwamy większe zapotrzebowanie na światło – dodaje. Prawidłowo oświetlony pojazd zyskuje wielokrotne powiększenie kontrastu w stosunku do pojazdów z wyłączonymi światłami, co zmniejsza ryzyko wypadków. 

Philips stworzył proste w montażu światła do jazdy dziennej. Do ich produkcji wykorzystane zostały specjalne diody tzw. LEDy. Emitują najsilniejsze – jasne białe światło o wysokiej temperaturze barwowej 6000K. Dla porównania lampy ksenonowe emitują światło w granicach 4100 – 4800 stopni Kelvina. Natężenie oraz barwa światła wyposażonego w LEDy zapewnia lepszą widoczność pojazdu na drodze. Jeden moduł pobiera 6,8W energii, czyli cały zestaw 14W. Dla porównania 1 żarówka halogenowa pobiera 55-60W. Dzięki systemowi clip-on pasują do większości samochodów, a ich montaż jest prosty i nie zajmuje wiele czasu. Produkt działa przez 10 000 godzin, co odpowiada 500 000 km przejechanym z prędkością 50 km/h.

Najnowsze

Kobiety w Rajdzie Lotos

Do walki na oesach Rajdu Lotos przystąpiło 9 kobiet w roli pilota. W RSMP wystąpiły: Joanna Madej, Aneta Marcol i Agnieszka Nowikow, a w drugoligowej serii RPP: Aleksandra Krawczyk, Agnieszka Wierzchowska, Katarzyna Borek, Jagna Stankiewicz, Katarzyna Pytel, Martyna Zarębska i Justyna Waliszewska.

W dniach 14-16 maja odbyła się 6 edycja szutrowego Rajdu Lotos Baltic Cup. Była to II eliminacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz III eliminacja Rajdowego Pucharu Polski. 

Rajd Lotos – RSMP
Koniec  sezonu 2009 nie był dobry dla Joanny Madej, ponieważ doznała ona potłuczeń podczas wypadku na Rajdzie Dolnośląskim. Odcinek Sokołówka 2 przerwano po tym jak Lancer Rafała Malińskiego uderzył w drzewo, a pilotkę odwieziono do szpitala. Wszystko dobrze się skończyło i po absencji na Rajdzie Elmot, na rajdowe odcinki powrócił Zbigniew Maliński, razem z Joanną Madej.

Na Rajdzie Lotos szło im bardzo dobrze pierwszego dnia – zajmowali 9 miejsce w generalce. Po drugim dniu spadli na 12 lokatę w klasyfikacji generalnej i 5 w klasie N4. 

Agnieszka Nowikow podczas rajdu.
fot. materiały prasowe

Załoga Opla Calibra Arek i Agnieszka Nowikow miała problem z budżetem na Rajd Lotos, a szutrowa trasa wymagała dobrego przygotowania samochodu. Postanowili pojechać – „na zawieszeniu asfaltowym w dodatku z pękniętą sprężyną.” – opowiada Arek. – „Płyty pod silnikiem też nie mieliśmy. Miałem obiecane opony szutrowe, ale musiały wystarczyć… zleżałe zimówki”. Mimo przeciwności losu Agnieszka i Arek ruszyli do walki w klasie HR12. 

„Rajd był dla naszego samochodu bardzo trudny.” – opowiada Arek Nowikow. „Już na opisie trasy było wiadomo, że nie będzie łatwo, bo trasa szutrowa po trzy dniowych ulewach zamieniła się w bagno. Koleiny sięgały kolan. Przejazd po takiej drodze bez płyty pod silnikiem, bez opon szutrowych, na niskim asfaltowym zawieszeniu był z góry skazany na porażkę. My jednak nie poddawaliśmy się. Na 5 odcinku specjalnym objęliśmy prowadzenie w klasie HR12!”. 

Satysfakcja z wyniku jednak nie trwała długo – „Na jednym z odcinków specjalnych  przebiliśmy przednie koło. Zapas był bardzo kiepski i w dodatku mniejszy. Samochód jeszcze bardziej się obniżył – skutkiem tego było uszkodzenie miski olejowej.” I tym samym załoga nie mogła kontynuować jazdy i wycofała się z rywalizacji na 6 odcinku specjalnym. 

Dla Anety Marcol Rajd Lotos był debiutem w RSMP, pilotka wystartowała z Krzysztofem Rosa w klasyfikacji Open.
– Z powodu obfitych opadów deszczu szutrowy rajd Lotos okazał się tak naprawdę rajdem błotno-przeprawowym. Rajd oprócz warunków atmosferycznych sam w sobie był dla mnie wielkim wyzwaniem. Pierwszy raz startowałam tak szybkim, czteronapędowym samochodem i po raz pierwszy opisałam aż 6 odcinków specjalnych – wspomina Aneta. W tych ciężkich warunkach nie obyło się bez przygód:
– Skosiliśmy dwa ogrodzenia, zaliczyliśmy rów z głazem, a do tego złapaliśmy 2 kapcie. Z powodu tych wszystkich wrażeń, był to mój pierwszy rajd z prawdziwego zdarzenia (pierwszy raz wymieniałam kapeć po oesie). Rajd Lotos Baltic Cup długo zapadnie w mojej pamięci – podsumowuje Aneta. Załoga Rosa/Marcol ukończyła rajd na 2 miejscu w klasie Open.

Rajd Lotos – RPP
Załoga Paweł Hankiewicz i Agnieszka Wierzchowska, była bardzo zmotywowana do walki przed startem w Rajdzie Lotos, ponieważ na poprzednich rajdach (Warszawskim i Świdnickim), musieli się wycofywać z rywalizacji z powodu awarii Hondy Civic. Udało się przełamać złą passę i załoga Automobilklubu Rzemieślnik wywalczyła 2 miejsce w rajdzie i w klasie A7, oraz wygrała dwa odcinki specjalne. 

Paweł Poletyło z Justyną Waliszewską wystartowali BMW E30 i zajęli świetne 5 miejsce w klasyfikacji generalnej i 1 w swojej klasie. 

Martyna Zarębska wraz z Marcinem Opałka ukończyli Rajd Lotos na 2 miejscu w klasie RWD-3 i 8 w klasyfikacji generalnej RPP. Ale na trasie nie mieli łatwo. – „Był to jeden z najcięższych rajdów w jakich do tej pory startowałam. Padający deszcz spowodował, że trasy rajdu przypominały raczej rajd przeprawowy. Dla nas był to prawdziwy sprawdzian. Nie obyło się bez przygód. Kilka razy byliśmy poza drogą, ale na szczęście nasza Bunia (BMW) okazała się na tyle topornym autem,że z każdej opresji wychodziliśmy bez szwanku.” – wspomina Martyna. 

Martyny Zarębskiej niestety nie zobaczymy w mistrzostwach świata.
fot. materiały prasowe

Plan został osiągnięty. – „Może czasy na oesach nie były zachwycające, ale akurat na tym rajdzie najważniejsze było dotrzeć do mety spokojnym tempem. Biorąc pod uwagę, że był to drugi wspólny start w takim składzie i w tym samochodzie, to myślę, że po przetrwaniu Lotosu nic nas teraz nie złamie!”- podsumowuje zawodniczka. 

Martyna miała w planach także start z niemiecką zawodniczką w mistrzostwach świata – „Niestety kwestia startów w RSMŚ uległa zmianie i podjęłam decyzję nie startowania z Edith Weiss.” – mówi motocainie Martyna Zarębska. Zawodniczkę będzie można zobaczyć z Marcinem Opałka w rajdach RPP Szuter Cup. 

Jagna Stankiewicz, po gościnnym starcie w Rajdzie Świdnickim u boku Krzysztofa Szeszko, wróciła do swojego stałego kierowcy – Przemka Kastyaka w BMW 318 IS. Załoga ukończyła rajd na 19 miejscu w klasyfikacji generalnej rajdu. 

Rajd Lotos nie był udany dla trzech męsko-damskich załóg, które rywalizacji nie ukończyły. Andrzej i Aleksandra Krawczyk w Oplu Astra zrezygnowali z dalszej jazdy na 3 odcinku specjalnym. A Dariusz Witkowski i Katarzyna Borek, także startujący Oplem Astra – zostali wykluczeni po Rajdzie Lotos. W klasie A6 wystartowała Katarzyna Pytel u boku Jacka Poloka w Peugeocie 206. Załoga znalazła się poza drogą na odcinku 4 i nie mogła kontynuować jazdy. 

A tymczasem jeszcze w maju (28-30) czeka nas kolejna eliminacja Rajdowego Pucharu Polski, więc zapraszamy na kolejną relację ze startów kobiet po Rajdzie Warmińskim. Zawodniczki RSMP mogą odetchnąć tydzień dłużej – do Rajdu Polski (4-6 czerwca).

Najnowsze