Jazda bez OC – jaka kara w 2017 roku?

Jazda bez OC – jaka kara w 2017 roku?
Ceny stawek za ubezpieczenie OC niebezpiecznie poszybowały w gorę. Z tego powodu wielu właścicieli samochodów mogło się zdecydować na niewykupywanie polisy na następny rok. Zobaczcie, co za to grozi.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i co do tego nie ma żadnej dyskusji. W przypadku gdy właściciel pojazdu nie dopełni tego obowiązku i zwłoka wyniesie ponad 14 dni, grozi mu za to kara w wysokości 4 tys. zł. W przypadku gdy spóźnimy się z ubezpieczeniem od 3 do 14 dni zapłacimy karę w wysokości 2 tys. zł. Poniżej 3 dni taryfikator przewiduje 800 zł.

Warto pamiętać o tym, że samochód wcale nie musi wyjeżdżać na drogi. Może stać w garażu, warsztacie lub przykryty kocem na osiedlowym parkingu. Jeżeli samochód jest zarejestrowany - musi posiadać ubezpieczenie OC. 

Wykrywaniem braku OC zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W samym 2016 roku na terenie Polski znajdowało się 150 tys. samochodów bez wykupionej polisy, ale ta liczba sukcesywnie się zmniejsza dzięki automatycznemu systemowi, który działa od kilku lat. W ciągu 12 miesięcy aż 80% z 85 000 osób ukarano za brak ubezpieczenia OC. Na konto UFG z tego tytułu trafiło ponad 55 milionów złotych.

Wobec rosnącej skuteczności w ustalaniu pojazdów bez OC naprawdę warto kupić polisę zamiast ryzykować około dziesięciokrotnie wyższą – niż składka za OC – karę za jej brak, a po wypadku spowodowanym nieubezpieczonym autem – zwrot wszystkich wypłaconych świadczeń, sięgających niejednokrotnie setek tysięcy złotych - ostrzega  Hubert Stoklas, wiceprezes UFG.

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.