Jazda bez OC – jaka kara w 2017 roku?

Ceny stawek za ubezpieczenie OC niebezpiecznie poszybowały w gorę. Z tego powodu wielu właścicieli samochodów mogło się zdecydować na niewykupywanie polisy na następny rok. Zobaczcie, co za to grozi.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i co do tego nie ma żadnej dyskusji. W przypadku gdy właściciel pojazdu nie dopełni tego obowiązku i zwłoka wyniesie ponad 14 dni, grozi mu za to kara w wysokości 4 tys. zł. W przypadku gdy spóźnimy się z ubezpieczeniem od 3 do 14 dni zapłacimy karę w wysokości 2 tys. zł. Poniżej 3 dni taryfikator przewiduje 800 zł.

Warto pamiętać o tym, że samochód wcale nie musi wyjeżdżać na drogi. Może stać w garażu, warsztacie lub przykryty kocem na osiedlowym parkingu. Jeżeli samochód jest zarejestrowany – musi posiadać ubezpieczenie OC. 

Wykrywaniem braku OC zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W samym 2016 roku na terenie Polski znajdowało się 150 tys. samochodów bez wykupionej polisy, ale ta liczba sukcesywnie się zmniejsza dzięki automatycznemu systemowi, który działa od kilku lat. W ciągu 12 miesięcy aż 80% z 85 000 osób ukarano za brak ubezpieczenia OC. Na konto UFG z tego tytułu trafiło ponad 55 milionów złotych.

Wobec rosnącej skuteczności w ustalaniu pojazdów bez OC naprawdę warto kupić polisę zamiast ryzykować około dziesięciokrotnie wyższą – niż składka za OC – karę za jej brak, a po wypadku spowodowanym nieubezpieczonym autem – zwrot wszystkich wypłaconych świadczeń, sięgających niejednokrotnie setek tysięcy złotych – ostrzega  Hubert Stoklas, wiceprezes UFG.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze