Karolina Chojnacka

Jakie samochody najczęściej kupują Polacy? Coraz chętniej sięgamy po marki premium

Polacy, mimo trwającej pandemii koronawirusa, nie rezygnują z zakupu samochodu. I od lat w rankingu najchętniej kupowanych przez nas aut, króluje jeden producent. Polacy wciąż najbardziej ufają pewnej japońskiej marce, której po oponach depczą jednak inni konkurenci. Bardzo luksusowi konkurenci.

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar publikuje kolejne dane rejestracyjne z polskiego rynku motoryzacyjnego w 2021 roku. Jak wynika z najnowszego opracowania, Toyota jest najczęściej wybieraną marką w Polsce przez klientów indywidualnych.

Mimo trwającej pandemii koronawirusa, Polacy nie rezygnują z zakupu samochodu. Tegoroczny maj, po silnych spadkach w marcu i kwietniu ubiegłego roku, przyniósł znaczne ożywienie na rynku. Polacy, jak wynika z danych Samar, powoli zaczynają powoli widzieć ograniczenia w dostępności aut. Produkcja niektórych modeli została znacznie ograniczona lub wręcz zastopowana, co odbije się na dostawach w kolejnych miesiącach. Czas oczekiwania na samochody zamawiane na produkcję zdecydowanie się zwiększy. Sześć czy osiem miesięcy to realistyczny termin oczekiwania na samochód. W niektórych przypadkach na nowe auto będziemy musieli czekać nawet rok.

Jakie samochody najczęściej kupują Polacy – ranking

Na liście rankingowej króluje Toyota, za nią plasują się Skoda i Volkswagen. W pierwszej dziesiątce znajdują się dodatkowo trzy marki premium, wśród których najwyżej plasuje się BMW, oraz dwie koreańskie, a listę zamyka Dacia.

Wysoka pozycja BMW nie powinna nikogo dziwić. Przy rosnącym zapotrzebowaniu na marki premium, które od początku roku zwiększyło się o ponad 52% pozycja BMW, wspomagana agresywną polityką cenową (za niecałe 1200 zł miesięcznie można już pozyskać BMW serii 1, a seria 3 Gran Turismo może nas kosztować niecałe 1400 zł miesięcznie, z serwisem, kołami zimowymi i ubezpieczeniem włącznie) jest jak najbardziej uzasadniona.

TOP 10 najchętniej kupowanych samochodów przez Polaków

 1. Toyota
 2. Skoda
 3. Volkswagen
 4. Kia
 5. BMW
 6. Hyundai
 7. Mercedes
 8. Ford
 9. Audi
 10. Dacia

TOP 10 najchętniej kupowanych samochodów przez Polaków – marki premium

 1. BMW
 2. Mercedes
 3. Audi
 4. Volvo
 5. Lexus
 6. Mini
 7. Porsche
 8. Land Rover
 9. Tesla
 10. Jaguar

Premium, podobnie jak cały rynek w samym maju zdecydowanie jednak zmniejszył tempo wzrostu, a wiele marek, w tym na przykład Mercedes-Benz zanotowało wręcz spadek.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze