Jakie dokumenty na KJS?

Martyna Markowska dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat formalności, związanych ze startami w Konkursowej Jeździe Samochodem.  Przeczytaj o obowiązkach pilotki, która chce spróbować swoich sił w KJS.

Mój pierwszy start był wielkim przeżyciem, nie tylko ze względu na emocje temu towarzyszące, ale przez brak doświadczenia. Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia okażą się pomocne kobietom i nie tylko, podczas pierwszych startów w KJS. 

Niektórym wydaje się, że rolą pilota jest tylko dyktowanie, ale tak nie jest. Zajmuje się on również dokumentami, które załoga dostaje przed startem. Jest to: książka drogowa (itinerer) i karta drogowa.  Książka drogowa to nic innego jak mapka, dzięki której załoga będzie wiedziała jak dotrzeć na próbę sportową. Na pierwszy rzut oka może się ona wydawać trudna do rozszyfrowania, ale to naprawdę nic trudnego. Na poniższym przykładzie wytłumaczę jak czytać książkę drogową. 

Jak czytać książkę drogową?

Przykładowa strona książki drogowej (powiększenie pod tekstem).

Do omówienia wybrałam jedną, przykładową stronę książki drogowej (powiększenie rysunku obok znajdziesz na dole w galerii). W lewym górnym rogu mamy informację, z jakiego PKC ruszamy i gdzie znajduje się kolejny odcinek. W tym wypadku ruszamy ze Stadionu Olimpijskiego i udajemy się na Hydral, długość odcinka wynosi 10 km i na przejazd mamy 30 minut. Pierwsza kratka informuje, że od momentu wyjazdu z PKC Stadion przejechaliśmy 4,85 km i za 1,25 km jadąc główną drogą, powinniśmy minąć stację benzynową (po lewej stronie) – od tego punktu widzimy, że do następnej próby pozostało 5,2 km. 

Kolejna kratka mówi nam, że za 650 m jedziemy po łuku w lewo, punktem orientacyjnym jest tu kościół, dzięki czemu nawet jeśli odległość będzie niedokładna wiemy na co zwrócić uwagę, żeby nie pomylić trasy. Znowu od tego punktu do próby pozostaje 4,55 km, a do następnego punktu orientacyjnego (przejazd kolejowy) 700 m. Następnie za 900 m (licząc oczywiście od przejazdu kolejowego) skręcamy w lewo ZA znakiem kierującym w stronę Warszawy. Dodatkowym punktem orientacyjnym jest budynek Mercedesa. W takich wypadkach trzeba zwrócić SZCZEGÓLNĄ uwagę na to, iż skręcamy w lewo ZA budynkiem a nie przed, do próby zostaje 2,95 km, itd. aż do dojechania w miejsce rozegrania próby.

Jak uzupełniać kartę drogową?

Kartę drogową możesz powiększyć pod tekstem.

Kolejnym bardzo ważnym dokumentem jest karta drogowa, do której sędziowie wpisują czasy z jakimi zostały pokonane próby. Należy jej pilnować jak oka w głowie, ponieważ regulamin określa karę, do wykluczenia włącznie – za jej zgubienie. Poniżej przykład jak wypełniać i czytać kartę.

Karta dotyczy przejazdu od PKC 0 (punkt kontroli czasu) – a więc startu,  do PKC 1 – punktu bezpośrednio poprzedzającego pierwszą próbę. Odległość między odcinkami wynosi 500 m. Widzimy, że na przejazd mamy 3 minuty. Przykładowo, jeśli start był o godzinie 10, dodajemy do tego 3 minuty (niebieska ramka) i otrzymujemy faktyczny czas wjazdu na PKC 1. Dla ułatwienia pilot wypełnia pole PRZEWIDYWANY CZAS WJAZDU (niebieska ramka), w tym wypadku byłaby to 10:03. Jest to JEDYNE pole w karcie drogowej, które może wypełnić pilot! Pole FAKTYCZNY CZAS WJAZDU (czerwona ramka) wypełnia sędzia. Kolejne pola czyli FAKTYCZNY CZAS JAZDY (chodzi o czas uzyskany na próbie) i FAKTYCZNY CZAS ODJAZDU z PKC 1 również wypełnia sędzia. Numer startowy to nic innego jak nr, który załoga otrzymuje przed startem. 

Uwaga: pilot czuwa także nad z pozoru prozaiczną kwestią, czyli wjazdem o odpowiedniej (!) godzinie na PKC (punkt kontroli czasu). Brzmi banalnie, a czasem może przesądzić o zwycięstwie lub przegranej. 

Podstawowa zasada: pilnujemy czasu na zegarach sędziów! Po odebraniu dokumentów z biura rajdu, badaniu kontrolnym samochodu, odbywa się odprawa uczestników informująca o sprawach organizacyjnych lub miejscach szczególnie niebezpiecznych na próbach (np. śliska nawierzchnia). O godzinie startu dowiadujemy się z listy startowej, która zostaje wywieszona najczęściej po odprawie. 

Od tego momentu zaczyna się rola pilota, ponieważ musi pilnować czasu wjazdu na PKC 0. Po wjechaniu w strefę sędzia wpisuje czas do karty drogowej i pilot  liczy czas wjazdu na PKC1 (dodajemy czas startu do czasu przejazdu ustalonego przez organizatorów). Strefa PKC zawsze oznaczona jest żółtą tablicą z narysowanym zegarkiem. Do strefy (czyli za żółte zegary) nie można wjechać wcześniej niż minutę przed wyliczonym czasem. Za wcześniejszy wjazd doliczana jest kara (sześćdziesiąt sekund za każdą minutę wcześniejszego wjazdu). 

Martyna Markowska – nasz ekspert – jest pilotką w KJS.
fot. szczepanrally.com

Tylko od załogi zależy, czy do strefy wjeżdża minutę przed wyznaczonym czasem. Powiedzmy, że tak jest i teraz to pilot MUSI pamiętać o tym, żeby kartę drogową podać sędziemu w odpowiednim czasie, czyli o godzinie startu, nigdy wcześniej. Czasami zdarza się tak, że przed PKC jest kolejka samochodów i nie ma szans, żeby wjechać do strefy. Wtedy pilot musi podejść do sędziego i podać mu kartę, aby wpisał że załoga stawiła się na czas. Jeśli pilot spóźni się z podaniem karty również zostanie doliczona kara, za każdą minutę spóźnienia doliczane jest 10 sekund. Trzeba również pamiętać o tym, że w strefie NIE WOLNO cofać, ponieważ grozi to wykluczeniem z KJS-u. 

Pamiętajmy o tym, że na PKC-ach zegarki nie zawsze pokazują tą samą godzinę, dlatego zawsze upewniajcie się, która jest godzina. Zdarza się, że różnice na PKC-ach sięgają kilku minut, ale czujny pilot nie powinien dać się zwieść. 

Po całej procedurze wjazdu na PKC, podjeżdżamy do linii startu na próbę, gdzie sędzia wpisuje faktyczny czas startu (pamiętamy czerwoną ramkę na rysunku), następnie od tej właśnie godziny liczymy czas na dojechanie do kolejnej próby. Analogicznie postępujemy przy każdej próbie. Po przejechaniu wszystkich prób jedziemy na metę, gdzie oddajemy kartę drogową i oczekujemy na wyniki. 

Ja po każdej próbie spisuję dla siebie czas przejazdu na oddzielnej kartce (najczęściej na mapkach prób), bo kartę drogową oddajemy na mecie i nie będzie możliwości zliczenia czasów. Po ogłoszeniu wyników można porównać czasy zapisane przeze mnie i te podane przez organizatorów. Jeśli będzie jakaś rozbieżność, można zgłosić protest. Trzeba pamiętać, że czasy zazwyczaj podawane są w sekundach. 

Jeśli ktoś czuje niedosyt wiadomości na powyższy temat i ma pytania, to proszę pisać na adres: Martyna@szczepanrally.com 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze