Jak zmniejszyć ryzyko karamboli na drogach szybkiego ruchu

Ponad 140 pojazdów w czterech karambolach w ciągu ostatniego miesiąca. Wszystkie na najbezpieczniejszych drogach - ekspresowych i autostradach. Zawiodły czujność i nadmierne zaufanie do standardu drogi.

Uszkodzony samochód to mały efekt wypadku. Ważniejsze jest życie nasze i innych uczestników ruchu drogowego.
fot. Anna Grzesik

Do najgroźniejszych drogowych karamboli w ciągu ostatnich 31 dni doszło na Śląsku. Aż trzykrotnie na autostradzie A4 między Katowicami a Wrocławiem oraz na drodze ekspresowej S1 pomiędzy Bielskiem a Cieszynem.

– Paradoksalnie do największych wypadków z dużą liczbą pojazdów doszło na najbezpieczniejszych drogach w kraju. Kierowcy tracą czujność mając mylne wrażenie, że dobrej jakości droga zawsze gwarantuje większe bezpieczeństwo i możliwość szybszej jazdy. To półprawda – w trudnych warunkach właśnie ze względu na to „zbiorowe” przekonanie powinniśmy zachować szczególną ostrożność na autostradach i drogach ekspresowych – ostrzega mł. insp. Dariusz Nowak,  Rzecznik Prasowy Małopolskiej Komendy Policji.

Nawet najlepsza droga nie zastąpi odpowiednich zachowań kierowców, dlatego  Stalexport Autostrada Małopolska S.A. wraz z Śląską i Małopolską Policją oraz Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego (GITD) w grudniu ubiegłego roku zainicjowała akcję profilaktyczną „Rekordowo bezpieczni z A4 Katowice-Kraków”.

Hasło akcji odwołuje się do rekordowo bezpiecznego na tym odcinku autostrady mijającego roku. Od początku 2010 r. na A4 Katowice-Kraków nie wydarzył się żaden śmiertelny wypadek. Na potrzeby akcji powstał m.in. katalog porad uwzględniający szczególne warunki jazdy samochodem panujące na autostradach, które można odnieść również do dróg ekspresowych.

Najważniejsze wskazówki ekspertów dotyczące najbardziej typowych zagrożeń na drogach szybkiego ruchu w zimie to:

Aby nauczyć się dostosowywać prędkość do warunków, jakie panują na drodze, warto raz na jakiś czas sprawdzić możliwości swoje i samochodu na jakimś pustym placu albo torze.
fot. Anna Grzesik

1. Porada „mantra” – dostosuj prędkość do warunków na drodze

Wskazówka powtarzana jak mantra przez policjantów nabiera szczególnej wagi na wysokiej jakości drogach – autostradach i drogach ekspresowych, gdzie dopuszczalna prędkość jest wyższa, a od niedawna dodatkowo podwyższona o kolejne 10km/h. Wyższe limity prędkości i dobra jakość drogi usypiają czujność kierowców. Jednak w zimie, przy trudnych warunkach drogowych jedźmy wolniej, w większej niż zwykle odległości od poprzedzającego nas pojazdu.

2.  Hamuj wcześniej niż zwykle

Pamiętaj, że w zależności od masy całkowitej pojazdu, podczas szybkiej jazdy droga hamowania wydłuża się nawet o kilkadziesiąt metrów. Zachowaj bezpieczną odległość od innych pojazdów oraz naciskaj pedał hamulca odpowiednio wcześnie. Porada nabiera szczególnej ważności w zimie, kiedy powierzchnia nawet najwyższej jakości drogi może być śliska.

3.  Nie przyzwyczajaj się do szybkości i braku przeszkód na autostradzie lub drodze ekspresowej

Styl jazdy po autostradzie, na której nie występują ostre zakręty, czy przejścia dla pieszych zdecydowanie różni się od jazdy po innych drogach. Zjeżdżając z autostrady pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność i dostosować się do nowych warunków oraz zasad ruchu drogowego.

Od grudnia 2010 roku katalog porad przygotowany przez policyjnych i drogowych ekspertów rozszerzany jest przez samych kierowców w ramach prowadzonego w czasie kampanii konkursu. Przeczytać lub nadsyłać porady można poprzez stronę konkursową www.bezpieczna.autostrada-a4.com.pl. Autorzy 10 najcenniejszych porad, wybranych przez przedstawicieli organizatora, Policji oraz GITD,  zostaną nagrodzeni.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze