Jak sprzedać samochód?

W życiu każdego kierowcy przychodzi taki czas, że trzeba pomyśleć o zmianie samochodu. Stary należy sprzedać możliwie jak najbardziej korzystnie i wtedy można zacząć myśleć o nowym wozie. Aby sprzedaż samochodu odbyła się bez problemów warto odpowiednio przygotować auto oraz umieścić ogłoszenie w różnych serwisach internetowych, nie tylko tych motoryzacyjnych.

Samochód to dziś podstawowy środek transportu, bez którego naprawdę trudno się obyć. Jednak jest to sprzęt, którego nie omija motoryzacyjna starość. Wóz z czasem może przestać spełniać swoje zadania lub po prostu się znudzić. Wtedy można go sprzedać.

Sprzedaż samochodu nie jest zadaniem łatwym, gdyż na rynku pełno jest ofert, a wybór jest ogromny. Do zakupu nowego auta zachęcają dealerzy, oferując promocje i specjalne usługi. W związku z tym samochód z drugiej ręki musi być przygotowany wprost idealnie pod względem technicznym i wizualnym, aby sprzedał się w miarę szybko. Oto kilka porad, które z pewnością pomogą każdemu przygotować auto do sprzedaży.

Ładny na zewnątrz i doskonały wewnątrz
Kluczem do korzystnej sprzedaży jest zadbanie o auto w taki sposób, aby prezentowało się ono doskonale. Oto kilka punktów, które trzeba uwzględnić przed daniem ogłoszenia o sprzedaży samochodu.

 • Do sprzedaży auto musi być solidnie umyte i wyczyszczone w środku. Dobrze przyjrzeć się silnikowi – jeśli znajdują się n nim oleiste plamy, można go umyć, jednak nie warto przeprowadzać takiego zabiegu domowymi sposobami. Niewiele dadzą. Lepiej oddać wóz w ręce specjalistów, którzy zajmą się tym profesjonalnie.
 • Opony i zewnętrzne plastikowe elementy można dodatkowo nabłyszczyć specjalnym preparatem.
 • Wymiana wycieraczek – to niewielka operacja i można ją zrobić samemu, a wiele zmienia w wyglądzie przedniej szyby.
 • Karoseria często ulega mikrouszkodzeniom. Rysy czy odpryski lakieru da się naprawić lub wypełnić. Z pomocą przyjdzie albo specjalna farba albo zakład mechaniczny.
 • Wnętrze musi być czyste. Lepiąca się kierownica, papierki po batonikach czy wyczuwalne pozostałości dymu papierosowego nie pomogą w sprzedaży auta. Wnętrze należy solidnie odkurzyć, usunąć wszystkie śmieci, opróżnić popielniczki i zabrać rzeczy osobiste. Uszkodzenia tapicerki można naprawić samodzielnie, a jeśli jest to zbyt skomplikowane dobrze poprosić o to np. krawcową. Popielniczki trzeba najpierw odmoczyć w ciepłej wodzie, następnie wyczyścić starą szczoteczką do zębów, a potem dokładnie osuszyć. Usuwanie zapachów może potrwać nieco dłużej. Samo wietrzenie auta to za mało. Lepiej kupić specjalny odświeżacz, który pochłania zapach dymu lub na kilka dni zostawić w wozie rozgniecione ziarenka kawy, które dobrze radzą sobie z zapachami. Dywaniki da się uprać, ale jeśli są naprawdę zniszczone i trwale zabrudzone, konieczna jest wymiana ich na nowe. Najtańsze są dostępne w supermarkecie, droższe – u autoryzowanego dealera danej marki. Elementy plastikowe wnętrza samochodu czyści się preparatem nadającym im delikatny półmatowy błysk.
 • Aby bardziej zachęcić kupującego, można zakupić kilka niezbędnych w samochodzie produktów, np. butelkę płynu chłodniczego, płyn do spryskiwacza, gąbkę, podręczną apteczkę etc.
 • Samochód w dniu sprzedaży musi być sprawny. Należy mu się przegląd i wymiana wszystkiego, co nie działa albo popsuje się w najbliższej przyszłości.
 • Warto sprawdzić najważniejsze układy samochodu u mechanika i upewnić się, że auto jest bezpieczne.
 • Książka serwisowa oraz instrukcja obsługi, a także dowód zakupu pojazdu,  dowód rejestracyjny, polisa OC, karta pojazdu, gwarancja (jeśli jest) rachunki za naprawy plus gwarancje na naprawy – takie dokumenty powinny być przedstawione nabywcy.

Doskonałe zdjęcia i zachęcający opis – podstawa dobrego ogłoszenia o sprzedaży samochodu
Przed przystąpieniem do sprzedaży należy auto odpowiednio sfotografować. Nie każdy umie robić zdjęcia, ale można się tego nauczyć. Pierwszym krokiem powinna być lektura magazynów samochodowych i stron z ogłoszeniami. Tam można wyszukać wiele profesjonalnych fotografii. Ważny jest sposób ustawienia samochodu i jego otoczenie. To dwa czynniki, które wstępnie „wzorkowo” sprzedają nasz samochód klientowi.

Oto jak zrobić dobre zdjęcie do ogłoszenia o sprzedaży samochodu:

 • Zdjęcie w ładnej okolicy. Nie musi być najbliższa. Najlepiej wybrać przyjazne miejsce i fotografować samochód na tle np. domu z jasnym tynkiem. Fotografie trzeba zrobić w okolicy, która jest spójna, nie cechuje się np. chaosem osiedla z wielkiej płyty czy nie jest przypadkową lokalizacją. Odpadają więc zdjęcia prosto z czeluści przydomowego garażu, spod bloku, z warsztatu czy zrobione na stacji benzynowej.
 • Zdjęcia, zrobione nawet najnowszym smartfonem, nie będą miały jakości tych, wykonanych dobrym aparatem. Można go w razie konieczności pożyczyć od znajomych.
 • Wysoka rozdzielczość to wysoka jakość fotografii– wówczas klient będzie mógł lepiej przyjrzeć się detalom.
 • Odpowiednie światło – zdjęcia najlepiej robić przy dobrym świetlne dziennym.
 • Zdjęcia z wewnątrz pojazdu – warto trochę poczytać o kadrowaniu, aby na fotografiach ująć wnętrze samochodu w ciekawy sposób i aby były to kadry dobre pod względem jakości.
 • Żadnych przeróbek! Fotografię można jedynie przekadrować, jeśli jest np. za dużo tła. Natomiast dłubanie przy zdjęciu za pomocą programów do obróbki graficznej jest po prostu nieuczciwe.

A teraz kilka słów o opisie samochodu:

 • Warto podawać tylko prawdziwe dane techniczne.
 • Oprócz specyfikacji można do opisu wprowadzić trochę humoru, opisując np. jakieś śmieszne sytuacje związane z samochodem.
 • Dokładny przebieg, informacje o ewentualnych stłuczkach oraz o słabszych stronach samochodu – szczerość w relacji z kupującym pomoże zyskać jego zaufanie.
 • Dokładny opis aktualnego stanu samochodu i poszczególnych części, wymienienie wszystkich napraw oraz modyfikacji, a także informacje o wyposażeniu dodatkowym (np. drugi komplet opon) – takie dane także powinny znaleźć się w ogłoszeniu.
 • Podanie swojego numeru teflonu, adresu e-mail oraz godzin, w których najlepiej dzwonić z pewnością ułatwi kontakt z nabywcami.

Gdzie sprzedać samochód?

Najłatwiej zostawić ogłoszenie w Internecie. Dobrze zacząć od portali społecznościach i najpierw rozpuścić wici wśród znajomych, którzy będą taką informację udostępniać dalej. Może znajdzie się akurat ktoś, kto szuka właśnie takiego samochodu?

Inne adresy, które są dobrymi lokalizacjami w sieci to serwis aukcyjny Allegro.pl, OtoMoto.pl oraz Moto.gratka.pl.

Jest jeszcze serwis Gumtree.pl, w którym ogłoszenia można dodawać zupełnie za darmo. Jednak w tym wypadku trzeba pilnować, czy ciągle wyświetla się ono pośród ogłoszeń aktualnych.

Poza tym zostają jeszcze opcje „klasyczne”: komis, ogłoszenie w gazecie albo oddanie samochodu w rozliczeniu, przy zakupie nowego modelu.

A dla tych, którzy za Internetem nie przepadają zostaje kartka przyklejona do szyby z napisem „sprzedam” i z numerem telefonu oraz ceną.

Sprzedaż samochodu to zadane, które wymaga trochę pracy. Ale stosując się do powyższych porad dotyczących przygotowania pojazdu, można uzyskać za używane auto naprawdę przyzwoitą cenę.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Hm, polecam skorzystać z otosfery, pomogą przy formalnościach i wszystko pójdzie sprawnie.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Ja może nie sprzedawałem ale kupiłem auto przez portal internetowy korzystając z otosfery. W przyszłości jeśli będę chciał sprzedać to pewnie tez przez Internet bo jest po prostu najwygodniej.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze