Jak sprawdzić samochód online?

Jak sprawdzić używane auto po numerze VIN za pośrednictwem internetu?

Kupujemy auto używane
Na początek historia z życia wzięta. Marta dowiedziała się od znajomego, że ten sprzedaje samochód z symbolicznym - jak na swój wiek - przebiegiem i tydzień później była już jego właścicielem. Po prostu wsiadła, przejechała się używanym autem i je kupiła. To autentyczna historia, ale na szczęście Audi A3


Marty zostało kupione od dobrego znajomego, a stan techniczny okazał się być wyjątkowo dobry, jak na 10-­letnie auto, zaś przebieg ­ autentyczny. Niestety, nie zawsze można liczyć na taką sytuację, a w większości przypadków samochodu z drugiej ręki trzeba szukać poza kręgiem osób, do których mamy zaufanie. Co zrobić, gdy znajdziemy się w takiej sytuacji?

Historia pojazdu z numeru VIN
Chociaż samochód można, a nawet warto kupić oczami, bo nic tak nie cieszy jak jazda upatrzonym autem, to trzeba wcześniej go sprawdzić. Czy warto przywiązywać się do konkretnego modelu i marki? W przypadku aut używanych bardziej istotny jest ich stan techniczny. Szczególnie przy samochodach 10­letnich i starszych, ma to dużo większe znaczenie, niż polowanie na konkretne auto. Tak czy owak sprawdzenie samochodu warto zacząć od numeru VIN. Vehicle Identificiation Number, zwany też numerem nadwozia, to taki indywidualny kod przypisany do danego pojazdu. Zawarte są w nim informacje m.in. na temat roku i miejsca produkcji, koloru nadwozia, a także wyposażenia. Rozkodowanie VIN­u i porównanie tych danych z tym, co oferuje nam sprzedający powinno stanowić pierwszy etap weryfikacji stanu używanego samochodu. Numer VIN jest powszechnie stosowany w różnych krajach i umożliwia sprawdzenie auta, które wcześniej jeździło po drogach np. w innym kraju Unii Europejskiej. To o tyle istotne, że w Polsce większość aut używanych trafiających na sprzedaż stanowią właśnie pojazdy z importu.

Sprawdź VIN online
Najprostszym sposobem na dokładne rozkodowanie VIN­u i sprawdzenie auta jest skorzystanie z autoDNA.pl, gdzie po numerze nadwozia możemy sprawdzić dowolny pojazd. Jeśli baza danych posiada informacje na  temat interesującego nas samochodu, to zobaczymy dokładny zakres dostępnych danych. Wystarczy wpisać numer VIN w wyszukiwarkę na stronie autoDNA.pl i już wiadomo z jakim samochodem mamy do czynienia. Oprócz podstawowych informacji jak rok produkcji auta, które można przeglądać za darmo, dostępne są też informacje o przebiegu, ewentualnych wypadkach, czy też przeznaczeniu auta (prywatne czy służbowe, np. taxi). To ważne, bo część samochodów jest sprowadzana z przebiegiem rzędu 300­400 tys. jako byłe taksówki, a następnie sprzedawana jako pochodzące od osoby prywatnej z odpowiednio „poprawionym” stanem licznika. Dlaczego sprawdzenie VIN jest takie ważne? Przede wszystkim stanowi pierwszy filtr ofert znajdujących się w internecie i może uchronić przed zakupem trefnego samochodu. VIN można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym, lub poprosić o jego podanie sprzedającego. Sprawdzenie VIN to dopiero początek weryfikacji stanu używanego samochodu, jednak niezwykle istotny.

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.