Jak samodzielnie wymienić świece zapłonowe?

Jak zatem samodzielnie wymienić świece zapłonowe? Kiedy zdecydować się na wymianę i jakie są objawy ich zużycia?

Świece zapłonowe są niezwykle istotnym elementem układu zapłonowego w silnikach spalinowych o zapłonie iskrowym. Ich awaria może mieć zatem bardzo negatywny wpływ na dalszą eksploatację jednostki napędowej. Dlatego też mimo faktu, że w nowoczesnych autach zarówno świece jak i przewody zapłonowe wymagają znacznie rzadszej wymiany niż w starszych modelach, to jednak należy pamiętać, że wciąż są częściami eksploatacyjnymi, więc ich żywotność nie trwa wiecznie.

Czym są świece zapłonowe?

Świece zapłonowe to jeden z głównych elementów układu zapłonowego silnika spalinowego o zapłonie iskrowym. Ich podstawowym zadaniem jest spowodowanie we wnętrzu komory spalania wyładowania elektrycznego o wymaganym charakterze. Takie wyładowanie nazywamy potocznie „iskrą”.

Świece zapłonowe należą do części eksploatacyjnych auta, dlatego też konieczna jest ich cykliczna wymiana. Przystępując do wymiany tych elementów należy jednak pamiętać, że świece nie są uniwersalne. Występują między nimi znaczne różnice m.in. w średnicy gwintu, długości i charakterystyce cieplnej. Kupując nowe świece zapłonowe warto zatem kierować się wskazówkami producenta.

Kiedy należy wymienić świece zapłonowe?

Producenci wskazują różne okresy przydatności świec zapłonowych. Tak szeroki wachlarz związany jest z dostępnością wielu rodzajów tych elementów, a co za tym idzie bardzo odmienną jakością ich wykonania. Przyjmuje się jednak, że świece zapłonowe należy wymieniać po przejechaniu od 30 do 100 tyś. km.

Objawami świadczącymi o zużyciu świec zapłonowych są: wzrost zapotrzebowania na paliwo, nierówna praca silnika lub problemy z opaleniem auta. W przedłużaniu żywotności tych elementów istotną rolę odgrywa tankowanie paliwa dobrej jakości. W przeciwnym razie na świecach będzie się osadzał nagar albo cząstki stałe, które spowodują ich przyspieszone zużycie. Dobrym nawykiem jest kontrolowanie stanu świec zapłonowych podczas corocznych przeglądów pojazdu.

Samodzielna wymiana świec zapłonowych

Wymiana świec zapłonowych to stosunkowo prosta czynność, dlatego można wykonać ją bez pomocy mechanika samochodowego. Jak zatem przygotować się do takiej naprawy, jeżeli chcemy wykonać ją bez udziału warsztatu samochodowego?

KROK 1

Pierwszym krokiem jest zakup odpowiednich świec zapłonowych i skompletowanie niezbędnych do przeprowadzenia wymiany narzędzi (klucz nasadowy, klucz dynamometryczny, szczypce, olej silnikowy).

KROK 2

Kiedy zaopatrzymy się w niezbędne do przeprowadzenia wymiany części, upewnijmy się, czy auto ma zimny silnik oraz czy zapłon jest wyłączony. Jeżeli te dwa czynniki są spełnione, wówczas możemy przystąpić do wymiany świec zapłonowych. W tym celu otwieramy maskę auta i zdejmujemy plastikową osłonę silnika (jeżeli taka występuje).

Pod pokrywą silnika możemy znaleźć: zespoloną cewką zapłonową, cewki zapłonowe lub przewody zapłonowe. To, który z trzech powyższych elementów znajdzie się pod pokrywą silnika zależne jest od modelu auta. W starszych samochodach zdecydowanie częściej występują przewody zapłonowe, które łączą się ze świecami. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest pojedyncza wymiana każdej świecy lub odpowiednie oznakowanie kabli przed przystąpieniem do wymiany. Dzięki temu unikniemy pomyłki. Nowsze pojazdy posiadają zazwyczaj cewki zapłonowe, które przypisane są do każdej świecy z osobna lub cewki blokowe na dwie świece, a niekiedy również system cewek, wyglądem przypominający listwę. Te ostatnie są instalowane w całości na komplet świec zapłonowych.

Po zlokalizowaniu przewodów zapłonowych lub cewek, przystępujemy do ich demontażu. W pierwszej kolejności odpinamy wtyczki, a następnie kluczem do świec zapłonowych okręcamy świece i wyjmujemy je na zewnątrz za pomocą szczypiec.

KROK 3

Kiedy gniazda na świece będą już puste, wówczas wydmuchujemy z nich brud za pomocą sprężonego powietrza lub odkurzacza. Dzięki temu zanieczyszczenia nie dostaną się do wnętrza silnika.

KROK 4

Na tym etapie przystępujemy do wkręcenia nowych świec zapłonowych. W tym celu gwint nowych świec możemy pokryć niewielką ilością oleju silnikowego. Świece zapłonowe wkładamy w gniazda i ręcznie dokręcamy. Następnie przy użyciu klucza dynamometrycznego wkręcamy je z wyczuciem do momentu, aż poczujemy opór. Użycie zbyt dużej siły może spowodować pęknięcie stożka świecy, zaś niedokręcanie świec może skończyć się uszkodzeniem głowicy.

KROK 5

Po wkręceniu świec zapłonowych ponownie montujemy cewki, przewody lub cewkę zespoloną, zakładamy plastikową osłonę silnika i możemy ruszać w dalszą drogę. Jeżeli jednak powyższa procedura wydaje się nam zbyt skomplikowana, wówczas lepszym rozwiązaniem jest odstawienie pojazdu do warsztatu samochodowego lub wezwanie mobilnego mechanika, który wykona naprawę pod domem lub w innym, dowolnie wskazanym miejscu.

Materiał został przygotowany we współpracy z mobilnym serwisem motoryzacyjnym Besthol.pl

Najnowsze

Goodc

Piaskowe animacje z motoryzacją w tle (video)

Kseniya Simonova ma niesamowity talent - z ziarenek piasku potrafi stworzyć obrazy i całe historie.

Kseniya Simonova to artystka z Ukrainy, która światową karierę rozpoczęła po wygranej w ojczystej edycji „Mam talent”, gdzie zaprezentowała genialne animacje z piasku.

Otrzymała później wiele propozycji występów i tworzenia filmów reklamowych dla dużych międzynarodowych firm min. dla Ferrari, Lincolna, Vokswagena, a Forbes zakwalifikował ją do pierwszej dziesiątki osób o najciekawszym zawodzie na świecie.

Animacja dla Ferrari:

Występ na premierze VW Touareg 2010 w München (od 3:25)

Dzięki zdobytej sławie i oddziaływaniu na odbiorców, Kseniya postanowiła wykorzystać swój talent do głębszego przekazu. Stworzyła charytatywną fundację dla dzieci chorych na raka, a swoje animacje poświęca także tematom wojny, zanieczyszczenia środowiska i aborcji.

Więcej nagrań z jej animacji znajdziecie na oficjalnej stronie artystki: http://simonova.tv/en/gallery

 

Najnowsze

Jaguar F-Pace wygrywa WCOTY 2017!

Plebiscyt World Car of the Year 2017 rozstrzygnięty. Podczas salonu motoryzacyjnego w Nowym Jorku 75 dziennikarzy z całego świata wybrało najlepsze samochody w sześciu kategoriach. Głównym zwycięzcą jest Jaguar F-Pace.

Tegorocznym zwycięzcą plebiscytu World Car of the Year został Jaguar F-Pace, który pozostawił w tyle Volkswagena Tiguana oraz Audi Q5. To nie wszystkie nagrody, jakie zdobył w tym roku brytyjski SUV. Brytyjski „kot” okazał się najlepszy w kategorii „World Car Design 2017”, gdzie oceniano samochody pod kątem stylistyki.

Oprócz głównej nagrody wręczono statuetki z pozostałych kategoriach. Najlepszym samochodem miejskim „World Urban Car 2017” jest BMW i3 wyposażone w pojemniejsze akumulatory 94 kWh. Najbardziej ekologicznym samochodem „World Green Car 2017” została Toyota Prius Prime z układem hybrydowym typu plug-in. Tytuł najlepszego samochodu sportowego „World Performance Car 2017” zdobyło Porsche 718 Boxster/Cayman. Najlepszym autem z segmentu premium „World Luxury Car” okrzyknięto Mercedesa Klasy E.

Kilka tygodni temu podczas salonu motoryzacyjnego w Genewie rozstrzygnięto europejski plebiscyt na samochód roku. Nagroda European Car of the Year powędrowała do Peugeota 3008, który w zaciętej rywalizacji pokonał Alfa Romeo Giulię i Mercedesa Klasy E.

Najnowsze

Goodc

Top 10 nietypowych zawodów motocyklowych (video)

Nowe pomysły na wykorzystanie motocykla do rywalizacji sportowej zwykle wymagają wielkiej odwagi, doskonałych umiejętności i odrobiny szaleństwa.

1. Motorcycle Hill Climbing – zdobywanie góry motocyklem

2. Motorcycle Chariot Racing – wyścigi motocyklowych rydwanów

3. Motocross Sidecar – crossowy wyścigi motocykli z wózkiem bocznym

4. Ski racing behind motorcycles – motocross z narciarzami

5. Ball Of Heath – motocyklowa kula śmierci

https://www.youtube.com/watch?v=mf8jTsYyYNI

6. Motorbike Base Jumps – skoki motocyklowe ze spadochronem

7. Horses vs. Dirt Bikes Barrel Racine – motocykle kontra konie

8. Unimoto Drag Racing – wyścigi pojazdów na bazie motocykli

9. Drag Race Scooter – wyścigi wypasionych skuterów

https://www.youtube.com/watch?v=aFaZ9PUo0Y4

10. Electric Mini Bike Race – wyścigi elektrycznych mini motocykli

i…. mały bonus:

Dirt Bike Jousting With Bubble Wrap – pojedynek na kopie, na motocyklu z ochroniaczami z folii bąbelkowej

Najnowsze

Goodc

Jak zniszczone auto zmienić w auto wyjątkowe?

Oto kilka sposobów jak w kreatywny sposób ubarwić szarą rzeczywistość i zmienić swój samochód w coś odlotowego.

Czasem mała stłuczka, zniszczony lakier lub po prostu przeciętność samochodu sprawiają, że ich właściciele postanawiają zaszaleć! Z pewnością pomaga w tym wyobraźnia, poczucie humoru i duży dystans do rzeczywistości.

Zobaczcie kreatywne pomysły zaczerpniete z sieci:

1. Z wgniotki zawsze można zrobić dzieło sztuki:

2. Nie najlepszy stan karoserii ukryć pod futerkiem:

3. Lub trawą?

4. Lakier w słabej kondycji? Można go przyozdobić ręcznie:

5. Wersja dla mniej zdolnych – centki i paski nie muszą być idealne:

6. A do pękniętego błotnika zawsze można dorobić jakąś historię:

 

 

Najnowsze