Jak przetrwać noc na drodze

Jeśli planujesz długą podróż samochodem i z góry wiesz, że przyjdzie ci jechać również nocą, dobrze jest wyrobić w sobie nawyki, które uchronią nas przez zwiększonym ryzykiem wypadku.

Ciemność radykalnie ogranicza ludzkie możliwości widzenia, a zmęczenie dodatkowo wydłuża czas reakcji. Lepiej planować podróż tak, aby uniknąć prowadzenia nocą. Jeżeli nie jest to możliwe, należy robić regularne przerwy co dwie godziny.

Już po dwóch godzinach jazdy nocą osoby prowadzące pojazd zaczynają popełniać niebezpieczne błędy porównywalne do tych, jakie popełnia kierowca z zawartością alkoholu we krwi na poziomie 0,5 promila. Z każdą kolejną godziną sytuacja się pogarsza. Trzy godziny ciągłego prowadzenia odpowiadają 0,8 promila, a ponad cztery godziny to prawie 1 promil. Warto pamiętać, że dopuszczalny w Polsce limit to 0,2 promila. Kierowcy często bagatelizują objawy zmęczenia i zmniejszonej czujności. Ziewanie, nierówny tor jazdy, trudność z odtworzeniem ostatnich sekund podróży to symptomy, które powinny zmusić do zatrzymania się, krótkiego spaceru, zjedzenia lekkiego posiłku, a w sytuacji silnego uczucia senności do zatrzymania się na noc w najbliższym hotelu.

W nocy zachowujmy szczególną ostrożność
fot. Renault

Prędkość należy dostosować nie tylko do warunków pogodowych, ale także do widoczności. W czasie jazdy nocą, przy braku oświetlenia ulicznego, kierowca widzi tylko dystans oświetlony przez reflektory własnego auta. Droga zatrzymania pojazdu nie powinna być dłuższa od zasięgu oświetlenia drogi przez pojazd. Większa prędkość pozbawi kierowcę możliwości skutecznego zareagowania na wyłaniające się z ciemności przeszkody.

Najbezpieczniej jest zatrzymać samochód w wyznaczonym do tego miejscu, czyli na parkingu. Jeśli jednak kierowca odczuwa tak duże zmęczenie, że kontynuacja podróży do odpowiedniego miejsca postoju jest niemożliwa lub zbyt niebezpieczna, to należy ustawić auto poza pasem drogowym, włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy i wysiąść z samochodu wraz z pasażerami na czas krótkiego odpoczynku.

 

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

Najnowsze

Szykujmy się na wyższe mandaty

Czy mamy się spodziewać dwa razy wyższych mandatów? Jak donosi „Fakt”, to całkiem prawdopodobne. Zwiększy się też wachlarz wykroczeń, za które można mandat otrzymać.

Pośród wykroczeń, za które możemy otrzymać wysoką karę, tabloid wymienia przebieganie przez ulicę, złe parkowanie i rozmowę przez komórkę w aucie. Ma być to element walki z piratami drogowymi.

Możemy się spodziewać wyższych kar za wykroczenia
fot. materiały prasowe

Pytanie, czy zmiany idą we właściwym kierunku i kogo właściwie w ostatecznym rozrachunku uderzą po kieszeni – wspomnianych piratów drogowych czy przeciętnych kierowców. Popieramy dążenie do maksymalnego zwiększenia bezpieczeństwa na drodze, ale konsekwentne i przemyślane na tyle, by faktycznie ukrócić tych, którzy stwarzają największe zagrożenie.

Najnowsze

Mercedes, kraksa… i miłość

Pierwszą laureatką konkursu „Dowartościowujemy starsze Mercedesy“ jest Agnieszka Porębska z Dąbrowy Górniczej. Dzięki Mercedesowi klasy A poznała miłość życia. Co więcej – stało się to podczas stłuczki!

Agnieszka Porębska z Dąbrowy Górniczej nigdy nie spodziewała się,  jak wielkie znaczenie mieć będzie dla niej zakup używanej klasy A. Auto było „po przejściach”, w związku z czym nowa właścicielka dokonała niezbędnych napraw. Niestety nie miała szczęścia na drodze – po około roku znów doszło do stłuczki.

„Ta stłuczka zmieniła moje życie” – wspomina Agnieszka. „Właścicielem drugiego pojazdu okazał się mężczyzna, który jest… miłością mojego życia! Chyba nikt by nie przypuszczał, że tak nieprzyjemne zdarzenie może przynieść tak wiele szczęścia…“

Szczęśliwa laureatka i jej „Maleństwo”
fot. Mercedes

Wspomnienia  właścicielki „Maleństwa” nadesłane na konkurs „Dowartościowujemy starsze Mercedesy” urzekły jury konkursu, które przyznało jej jedną z trzech nagród. „Maleństwo” zostanie dowartościowane, tak jak na to zasługuje.

Na koniec Agnieszka wyznaje:  „Zaraziłam mojego partnera miłością do marki Mercedes. Niedawno kupił Mercedesa Klasy E”.

Gratulujemy!

Najnowsze

Natalia Florek we Włoszech

 

 

 

 

 

[opis fotki]
fot. Mateusz Jagielski

Najnowsze

Infiniti Q50 najlepszą chińską premierą w Szanghaju

Nowy model Infiniti − Q50, otrzymał tytuł najlepszej chińskiej premiery, przyznany przez komitet organizacyjny Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Szanghaju. Q50 został uznany za model, który ma potencjał, by wzbudzić zainteresowanie chińskich klientów.

Chiny są jednym z kluczowych rynków w globalnej strategii wzrostu Infiniti. Od ubiegłego roku firma rozbudowuje swoją światową centralę w Hong Kongu, skąd może lepiej obsługiwać rynek chiński. Podczas salonu samochodowego w Szanghaju Infiniti ogłosiło uruchomienie lokalnej produkcji dwóch wersji samochodów opracowanych specjalnie dla rynku chińskiego. Chodzi o modele Q50 i QX50 o zwiększonym rozstawie osi, które od 2014 roku będą budowane w fabryce Xiangyang.

Infiniti otwiera się na rynek chiński
fot. Infiniti

Infiniti Q50 będzie wyposażony w system bezpośredniego sterowania adaptacyjnego. System można konfigurować zarówno w zakresie siły wspomagania kierownicy, jak i przełożeń. W Q50 wbudowano też aktywnego asystenta pasa ruchu (Active Lane Control), wykorzystującego układ kierowniczy (a nie hamulce), do utrzymania samochodu na właściwym pasie jezdni. W Q50 debiutuje także technologia łączności Infiniti InTouch z podwójnymi ekranami dotykowymi.

Najnowsze