Jak powstają korki? Często sami je tworzymy!

11 sierpnia 2019
1
1
Prosty film wyjaśnia dlaczego korki w mieście nie zawsze są spowodowane zbyt dużą ilością samochodów, a także dlaczego na autostradzie może pojawić się korek bez żadnej widocznej przyczyny.
Loading module...

Skąd biorą się korki na drogach? Przyczyn jest wiele i to nie tylko tak oczywistych, jak zbyt dużo pojazdów na drogach o zbyt małej przepustowości. Weźmy na przykład skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Ona może powodować korki, bo zmusza nas do zatrzymania się na chwilę. Ale kiedy zapala się zielone światło, to my ten korek możemy powiększyć, nie ruszając równo z innymi kierowcami. Wszystkie auta nie zaczną oczywiście jechać w tym samym momencie - nie jest możliwa aż tak dobra koordynacja, ale każde zagapienie się powoduje opóźnienie, prowadzące do kumulacji samochodów na skrzyżowaniu.

Również na autostradach i drogach ekspresowych możemy przyczynić się do tworzenia korków. Zwykle powstają one na skutek wypadku lub przed bramkami z opłatami, ale wystarczyć może samochód stojący na pasie awaryjnym. Jeden z mijających go kierowców wystraszy się i zahamuje, żeby minąć go bezpieczniej. To powoduje, że kierujący za nim też musi zwolnić i to gwałtowniej, szczególnie jeśli się zagapił lub trzymał zbyt blisko pierwszego pojazdu. Kiedy na autostradzie panuje gęsty ruch może to doprowadzić do reakcji łańcuchowej i zaowocować powstaniem korka.

Te i inne przykłady tworzenia przez kierowców zatorów na drogach oraz sposoby na ich ograniczanie, zobaczycie na poniższym wideo. Dostępne są polskie napisy.

    Loading module...

    Komentarze

    Paweł
    25 stycznia 2020 21:33
    Który film? Litości