Jak powstają korki? Często sami je tworzymy!

Prosty film wyjaśnia dlaczego korki w mieście nie zawsze są spowodowane zbyt dużą ilością samochodów, a także dlaczego na autostradzie może pojawić się korek bez żadnej widocznej przyczyny.

Skąd biorą się korki na drogach? Przyczyn jest wiele i to nie tylko tak oczywistych, jak zbyt dużo pojazdów na drogach o zbyt małej przepustowości. Weźmy na przykład skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Ona może powodować korki, bo zmusza nas do zatrzymania się na chwilę. Ale kiedy zapala się zielone światło, to my ten korek możemy powiększyć, nie ruszając równo z innymi kierowcami. Wszystkie auta nie zaczną oczywiście jechać w tym samym momencie – nie jest możliwa aż tak dobra koordynacja, ale każde zagapienie się powoduje opóźnienie, prowadzące do kumulacji samochodów na skrzyżowaniu.

Również na autostradach i drogach ekspresowych możemy przyczynić się do tworzenia korków. Zwykle powstają one na skutek wypadku lub przed bramkami z opłatami, ale wystarczyć może samochód stojący na pasie awaryjnym. Jeden z mijających go kierowców wystraszy się i zahamuje, żeby minąć go bezpieczniej. To powoduje, że kierujący za nim też musi zwolnić i to gwałtowniej, szczególnie jeśli się zagapił lub trzymał zbyt blisko pierwszego pojazdu. Kiedy na autostradzie panuje gęsty ruch może to doprowadzić do reakcji łańcuchowej i zaowocować powstaniem korka.

Te i inne przykłady tworzenia przez kierowców zatorów na drogach oraz sposoby na ich ograniczanie, zobaczycie na poniższym wideo. Dostępne są polskie napisy.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Który film? Litości

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze