Jak obniżyć ubezpieczenie samochodu?

Składka za ubezpieczenie samochodu uzależniona jest od wielu czynników, które ubezpieczyciele biorą pod uwagę przy kalkulacji ceny zarówno polisy OC, jak i polisy AC. Sprawdźmy, co można zrobić, żeby obniżyć cenę za obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu.

Co ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC?
Lista czynników, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia OC, jest bardzo długa. Ubezpieczyciele mają pod tym względem odmienne podejście. Inaczej naliczają zniżki i zwyżki, mogą również przypisywać wyższą/niższą wagę do poszczególnych czynników. Prześledźmy zatem najpopularniejsze sposoby na obniżenie kosztu polisy OC.

  • Płatność jednorazowa za ubezpieczenie – niemal zawsze zapłata za ubezpieczenie w jednej płatności da niższą cenę, niż gdybyśmy mieli płacić za ubezpieczenie OC np. w dwóch ratach.
  • Zakup więcej niż jednej polisy – ubezpieczyciele zazwyczaj doceniają klientów, którzy skorzystają u nich z więcej niż jednej polisy. Tak więc np. koszt samej polisy OC będzie wyższy, niż gdybyśmy ją kupili w pakiecie z polisą AC.
  • Zniżki za płatność online – ubezpieczyciele często oferują rabat w zamian za to, że klient zamówi polisę online. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego jest to klient, który tak naprawdę nie wymagał opieki doradcy – zajął się wszystkim sam.
  • Garażowane auto – ubezpieczyciel może naliczyć wyższą cenę za polisę OC dla auta, które będzie stało na parkingu pod blokiem niż dla auta garażowanego.
  • Bezszkodowa jazda – wraz z kolejnymi latami bezszkodowej jazdy kierowca wypracowuje zniżki na ubezpieczenie OC. Początkowo nie ma żadnych zniżek, więc też koszt jego polisy OC może być bardzo wysoki, natomiast wraz z kolejnymi latami będzie zyskiwać coraz wyższe zniżki na OC. Ile lat trzeba czekać na maksymalne? Nie ma reguły. Ubezpieczyciele przyznają za rok bezszkodowej jazdy 5-20 proc. zniżek. Tak samo odmiennie w każdym towarzystwie wyglądać będzie kwestia zwyżek na OC.
  • Zakup auta z mniejszym silnikiem – pojemność silnika samochodu ma również bardzo duże znaczenie przy wyliczaniu ceny za polisę OC. Różnica w cenie ubezpieczenia pomiędzy autem z silnikiem 1.0 a silnikiem 3.0 może wynosić nawet kilkaset złotych!
  • Większość towarzystw ubezpieczeniowych naliczy wyższą składkę na OC w przypadku samochodów z instalacją LPG . Zatem ten koszt kierowca również powinien brać pod uwagę, jeśli zastanawia się, czy aby na pewno w jego przypadku opłacalna jest inwestycja w taką instalację.
  • Wybór samochodu innego niż sportowy – ubezpieczyciele w przypadku samochodów sportowych naliczą wyższą cenę za polisę. Analogicznie ze zwyżką wiąże się również wybór marki kojarzonej z kierowcami, którzy preferują agresywny styl jazdy.
  • Stan cywilny – na zniżki mogą liczyć klienci, którzy są po ślubie, a jeszcze lepiej, jeśli mają dzieci.

Cena za polisę OC może być niższa
Wpływ na polisę OC ma wiele czynników, a powyżej nie znalazły się wszystkie. Przed decyzją o np. współwłasności warto przeprowadzić kalkulację i zweryfikować, jaka będzie różnica w cenie polisy przy jej zakupie indywidualnie i jako współwłaściciel. Oblicz cenę polisy OC za pomocą kalkulatora i skontaktuj się z ubezpieczycielem w celu podpisania korzystnej umowy.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Porównywarki internetowe wymagają podania dużej ilości danych a w aplikacji Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego w 5 sek bez wpisywania danych masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu, różnica w składce to czasem ponad 100%

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze