Jak kobiety wybierają idealny samochód używany?

Kobiet - kierowców z roku na rok przybywa, a panie pewniej czują się w świecie motoryzacji, niż jeszcze kilka lat temu. Kobiety są świadome swoich oczekiwań względem samochodów, wiedzą jakie parametry powinien mieć ten idealny. Na co kobiety zwracają uwagę decydując się na zakup używanego samochodu? Czy panie kupują oczami, mniejszą wagę przywiązując do parametrów technicznych auta?

Jak wynika z badania opinii „Rynek samochodów używanych w Polsce – doświadczenia  i oczekiwania Polaków” zrealizowanego przez Kantar TNS na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), 59% kobiet uważa, że zakup dobrego, używanego auta jest trudny, ale możliwy. Jednocześnie 48% badanych pań przyznaje, że samochody używane mogą być bardzo dobre, tylko trzeba potrafić ich szukać.

Gdzie zatem kobiety szukają samochodów używanych?
82% badanych wskazuje, że w pierwszej kolejności szukają w internecie, na portalach z ofertami. Jednak co ciekawe, tylko 19% przyznało, że uważa to miejsce za bezpieczne – takie, gdzie dostaną rzetelne informacje na temat faktycznego stanu samochodu. Panie uważają, że najlepszym źródłem ofert sprawdzonych samochodów używanych są znajomi (38%).

Jednocześnie, kobiety zapytane o cechy samochodu używanego, który warto kupić, częściej od mężczyzn wskazują na w pełni udokumentowany stan techniczny (85%), udokumentowany rzeczywisty przebieg (85%) oraz w pełni udokumentowaną historię serwisową i dokonywanych napraw blacharsko-lakierniczych (73%). A jak wynika z badania m.in. właśnie te cechy stanowią największą trudność w procesie szukania dobrego samochodu używanego. 49% badanych pań uważa, że w dostępnych ofertach najczęściej są wystawiane samochody ze złym stanem technicznym. Z kolei 43% uważa, że problemem są sprzedawcy nie wzbudzający zaufania.

Kobiety są znacznie bardziej uważne przy wyborze auta używanego.
Mitem jest, że panie kupują samochód tylko na podstawie jego koloru, nie sprawdzając dokładnie kwestii technicznych. Kobiety przy wyborze auta są bardzo rzeczowe i przywiązują dużą wagę do szczegółów, szczególnie tych mających kluczowy wpływ na stan samochodu używanego, jak np. historia serwisowania czy eksploatacji pojazdu.

Wiedzą o co zapytać i na jakie elementy zwrócić uwagę. Pytają o dokumentację, bezpieczeństwo danego modelu, sprawdzają historię napraw oraz serwisu. Te wszystkie informacje dostępne są w przypadku aut używanych po wynajmie długoterminowym. Kupujący mają pewność co do historii samochodu. Dzięki dokumentacji wiedzą jaki jest prawdziwy stan licznika, jaka jest pełna historia pojazdu. Wiedzą także jakie naprawy, w tym te blacharsko – lakiernicze, były dokonywane oraz gdzie i w jakich odstępach czasowych samochód był serwisowany. Niezwykle istotne jest także, że wszelkie naprawy czy prace serwisowe są realizowane zawsze w profesjonalnych serwisach, przy użyciu oryginalnych części zamiennych i zgodnie z zaleceniami oraz technologią producenta pojazdu. To daje gwarancję dobrego stanu auta oraz bezpieczeństwa jego użytkowania.

Kobiety znacznie więcej czasu poświęcają na poszukiwanie samochodu używanego niż mężczyźni. Dokładnie sprawdzają ogłoszenia, analizują opisy, historię i parametry poszczególnych samochodów. Chcą mieć pewność, że auto które wybiorą będzie spełniało ich oczekiwania, będzie bezpieczne i przede wszystkim sprawdzone. A na znalezienie takiej oferty potrzebny jest czas. 47% kobiet wskazuje, że znalezienie odpowiedniego auta zajmuje im od 1 do 3 miesięcy.

Tymczasem ten sam przedział czasowy wskazuje jedynie 39% mężczyzn. Kobiety zapytane także o to, dlaczego mają złe doświadczenia związane z zakupem używanego samochodu, przede wszystkim wskazują na nieuczciwość sprzedawcy (78%) – panie przyznają, że kupiony samochód miał ukryte przez sprzedawcę wady takie jak np. rdza czy usterki techniczne, które wcześniej nie zostały zgłoszone. Drugim powodem niezadowolenia jest zły stan techniczny auta, co wiązało się z koniecznością dodatkowych, kosztownych napraw (44%).

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Sama to bym mogła co najwyzej kolor wybrać. Coś tam o autach wiem ale nie na tyle aby kupować uzywane. Mąż doradził mi clio, po kupnie trzeba bylo cewki zapłonowe powymieniać, klocki i filtry, ale to zrobił nam znajomy mechanik na częściach delpfi, bo nie są drogie a wytrzymałe. Teraz auto chodzi jak marzenie. Pewnie długo będzę nim jeździć.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze