Jak jeździć w czasie deszczu

Na co zwrócić uwagę, kiedy zmuszeni jesteśmy podróżować podczas niepogody?

Jazda w deszczu wiąże się z przestrzeganiem kilku zasad, dzięki którym bezpiecznie dotrzemy do celu. Pierwsza, najbardziej oczywista, a jednak często zapominana zasada to „zwolnij”. Jazdy w deszczu nie należy się bać, jednak trzeba zapamiętać kilka ważnych wskazówek, które z pewnością pozwolą nam komfortowo podróżować.

Po pierwsze wycieraczki – wymieniaj je regularnie, przynajmniej raz do roku. Niesprawne wycieraczki utrudniają widoczność, rozmazując nagromadzony kurz i krople deszczu na szybie.

Po drugie parujące szyby – w aucie wyposażonym w klimatyzację włącz ją, a wloty powietrza skieruj na szyby. W autach bez klimatyzacji natomiast włącz nawiew, a dodatkowo uchyl boczne okna, aby powietrze zaczęło przepływać.

Kałuże – każda kałuża wydaje się być idealnie gładka, jednak co się w niej kryje, okaże się dopiero, kiedy w nią wjedziemy. Padający deszcz i jadące auta mogą w bardzo krótkim czasie spowodować spore ubytki w drodze. Widząc duże kałuże powinniśmy zwolnić na tyle, aby bezpiecznie przez nie przejechać.

fot. Skoda

Nie zapominajmy też o aquaplanningu – kiedy opony nie nadążają z odprowadzeniem gromadzącej się podczas deszczu wody, może nas spotkać zjawisko aquaplanningu. Ciśnienie wody znajdującej się pod oponami może spowodować brak kontaktu auta z nawierzchnią, a co za tym idzie – kierowca nie jest w stanie zapanować nad autem.

Co zrobić, kiedy spotka nas taka sytuacja?

Unikajmy gwałtownego skręcania lub hamowania, wciśnijmy sprzęgło i zdejmijmy nogę z gazu, dopóki samochód nie zwolni i nie poczujemy, że auto jest znów przyczepne, trzymajmy mocno kierownicę, kierując koła w kierunku, w którym chcemy jechać, dopóki nie odzyskamy panowania nad samochodem.

Prawidłowy stan opon i odpowiednie ciśnienie w znacznym stopniu ograniczą wystąpienie zjawiska aquaplanningu.

Krople deszczu uderzające w szybę powodują rozmazanie obrazu, co znacząco wydłuża czas reakcji (nawet o połowę). Jeśli w normalnych warunkach czas reakcji to około 1 s, podczas deszczu może się on wydłużyć nawet do 1,5 s.

 

Źródło: Skoda

Najnowsze

Garść nowych informacji o „Rush” – film

To może być naprawdę dobre! Pisałyśmy już o filmie „Rush”, którego treścią jest rywalizacja między dwoma legendarnymi kierowcami F1 – Nikim Laudą i Jamesem Huntem. Dziś możemy dorzucić kilka ciekawostek.

Zamieszczony materiał filmowy napawa otuchą. Po pierwsze widać, że reżyser – Ron Howard, twórca m.in. „Pięknego umysłu”, „Apollo 13” czy „Frost/Nixon” – ma masę entuzjazmu i wyraźnie pasjonuje się tematem, którego się podjął. Możemy również posłuchać wypowiedzi aktorów wcielających się w główne role – Daniela Bruhla, który gra Laudę, i Chrisa Hemswortha, czyli Hunta. Dodatkowy bonus to ujęcia w których możemy zobaczyć Bruhla przed i po charakteryzacji, która ma go upodobnić do Laudy już po fatalnym wypadku.

Premiera filmu jest zapowiadana na wrzesień.

 

Zobaczcie same:

Najnowsze

Volvo przedstawia system autonomicznego parkowania

Firma Volvo opracowała system autonomicznego parkowania. Dzięki niemu pojazd samodzielnie wyszukuje wolne miejsce parkingowe i je zajmuje – nawet gdy kierowca nie przebywa w aucie.

Aby procedura parkingowa przebiegała bezpiecznie, samochód komunikuje się również z innymi autami, wykrywa pieszych i inne obiekty znajdujące się na parkingu. System ten trafi do nowego Volvo XC90, którego światowa premiera odbędzie się pod koniec 2014 roku. Wcześniej, bo już za kilka tygodni, pojazd koncepcyjny z tym systemem zostanie przedstawiony dziennikarzom na specjalnym zamkniętym pokazie.

fot. Volvo
fot. Volvo


Aby wykorzystać pełne możliwości systemu, parking musi być wyposażony w odpowiednią infrastrukturę, która skomunikuje się z systemem samochodu. Wówczas kierowca otrzyma komunikat, że w danym miejscu jest dostępna usługa autonomicznego parkowania. Aktywuje się ją za pomocą telefonu komórkowego. Następnie pojazd korzysta ze specjalnych czujników, by zlokalizować wolne miejsce parkingowe i do niego dojechać. Kiedy kierowca wraca na parking i chce z niego odjechać, wszystkie czynności wykonywane są w odwrotnej kolejności.

fot. Volvo
fot. Volvo

Dzięki systemom pozwalającym pojazdowi na samodzielne poruszanie się, wykrywanie przeszkód oraz hamowanie, może on bezpiecznie poruszać się pomiędzy innymi samochodami oraz pieszymi obecnymi na terenie parkingu. Prędkość oraz siła hamowania dostosowane są do warunków panujących w takich właśnie okolicznościach.

Najnowsze

DogSaucer – motocykl z psią przyczepą?

Motocykl plus przyczepa, do tego przyczepa dla psa? Weteran wojenny Greg Hudome włożył sporo wysiłku, żeby opracować takową konstrukcję. Przy cierpliwym wsparciu jego własnego czworonoga, Novy.

Projekt nosi nazwę DogSaucer i ma się okazać drogą do zrewolucjonizowania podróży motocyklowych w towarzystwie czterołapych przyjaciół. Greg uważa, że to najbezpieczniejszy z możliwych sposób przewożenia zwierząt podczas wojaży motocyklowych. Sam nie rusza się nigdzie bez towarzystwa cierpliwej suni Novy, uroczego i łagodnego miksu labradora z owczarkiem niemieckim. Nova jest pierwszym pilotem i ambasadorką projektu, który w zamierzeniu ma przynieść fundusze na pomoc weteranom wojennym i niepełnosprawnym dzieciom.

Nova w czasach wczesnej młodości
fot. DogSaucer
Nova – pierwszy pilot!
fot. DogSaucer
Przyczepka w akcji
fot. DogSaucer

Więcej o projekcie można poczytać na http://www.dogsaucer.com/home.html i https://www.facebook.com/DogSaucer. My dajemy „lajka”.

Najnowsze

Raport na wakacje dla kierowców

Czerwiec dobiega końca – lada dzień wnioski urlopowe trafią w ręce szefów. I już będzie można wyjechać na wakacje. Pytanie tylko, gdzie? To zależy, ile czasu chcecie poświęcić na dojazd w wybrane miejsce. Poniżej przedstawiamy wakacyjny raport drogowy.

Raport został podzielony na trzy części, aby każdy znalazł coś dla siebie, niezależnie od tego czy jest miłośnikiem gór, morza czy jezior. Analizuje trasy łączące dziewięć dużych polskich miast z trzema popularnymi miejscowościami wypoczynkowymi.

Jaki czas powinny sobie zarezerwować osoby marzące o wypoczynku w Gdańsku? (Wyniki można odnieść też do samego Trójmiasta, ponieważ przejazd z Gdańska do Gdyni czy Sopotu nie powinien zająć dłuższego czasu). Najdłużej w trasie spędzą mieszkańcy Polski południowej – krakowiacy spędzą za kółkiem 7 h 15 minut, mieszkańcy Lublina i Katowic ok. 6 i pół godziny. W lepszej sytuacji znajdują się osoby z Łodzi, które na dojazd muszą przeznaczyć ok. 3 godziny i 40 minut czasu. W podobnej sytuacji są mieszkańcy Poznania, na dojazd potrzebują niecałych 4 godzin.

Jeśli ktoś marzy o wypoczynku na Mazurach, np. w Mikołajkach, to najlepiej, żeby mieszkał w Gdańsku. Wśród wszystkich przebadanych miast to właśnie z Gdańska najszybciej można dojechać na Mazury. Zajmie to ok. 3 i pół godziny. Najdłużej, bo ok. 8 godzin potrwa podróż która biegnie ze Szczecina do Mikołajek. W niewiele lepszej sytuacji są podróżni z Krakowa i Wrocławia, którzy powinni zarezerwować sobie prawie 7 i pół godziny.

Amatorzy górskich wędrówek, którzy mieszkają w Krakowie, mają powody do radości – z uwagi na położenie geograficzne, dojazd do górskich szlaków zajmie im stosunkowo niewiele czasu. Jeśli zdecydują się na dojazd do Zakopanego, za kółkiem spędzą ok. 1 godziny i 46 minut. Szczególną wytrwałością w trasie do stolicy Tatr powinni wykazać się mieszkańcy Szczecina – dojazd zajmie im prawie 9 godzin! W niewiele lepszej sytuacji są podróżni z Gdańska, którzy na ten cel muszą zarezerwować sobie ok. 8 godzin i 15 minut.

Najnowsze