Jak jeździć nocą?

29 października 2014
Jazda w nocy poza obszarem zabudowanym jest bardziej niebezpieczna i trudniejsza niż za dnia. Podstawowym powodem jest ograniczony zasięg widzenia drogi, przeszkód oraz innych uczestników ruchu drogowego. W takich warunkach widoczność zależy głównie od sprawnego oświetlenia zewnętrznego pojazdu, od czystości reflektorów oraz od czystości przedniej szyby.

Kierowca nie może wyjeżdżać na ulicę autem, które ma niesprawne oświetlenie zewnętrzne, bez względu na porę dnia czy nocy. Zabrudzone reflektory i szyby mogą w nocy radykalnie ograniczyć widoczność. Warto w czasie długiej nocnej podróży kilkakrotnie starannie na stacji benzynowej umyć reflektory, tylne światła i szyby.

Aby w nocy określić ewentualną obecność przeszkód na drodze, kierowcy mogą wykorzystywać światła innych pojazdów. Jeśli ktoś jedzie kilkaset metrów przed nami, jego tylne światła pozycyjne i błyskające od czasu do czasu światła stopu mogą nas informować na przykład o przeszkodach na drodze. Jeśli światła lub poświata auta nadjeżdżającego z naprzeciwka nagle znikają, oznacza to, że najprawdopodobniej znalazł się on za pagórkiem. Nie wolno wtedy rozpoczynać wyprzedzania, gdyż za chwilę pojazd ten pojawi się przed nami.


fot. Renault

Ocena odległości i prędkości w nocy na podstawie świateł jest bardzo utrudniona. Ewentualne błędy
w ocenie mogą wynikać z nietypowo usytuowanych świateł. Na przykład wąsko ustawione reflektory przeciwmgielne stwarzają złudzenie, że samochód wydaje się być dalej niż jest w rzeczywistości.

Ważnym elementem bezpiecznej jazdy nocą są prawidłowo ustawione reflektory. Niewłaściwie ustawione oświetlenie zewnętrzne pojazdów oślepia kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka i powoduje chwilową utratę zdolności widzenia.

Zagrożenie stanowią również niemający świateł odblaskowych inni użytkownicy dróg – piesi bądź rowerzyści. Piesi ze względów bezpieczeństwa nie powinni poruszać się nocą poboczem. Jeśli jest taka konieczność powinni posiadać elementy odblaskowe i najlepiej ubranie w jasnych, odbijających światło kolorach.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!