Jak bezpiecznie podróżować w święta? Przygotuj się już dziś

Zbliża się okres świąteczny – to czas obdarowywania bliskich i spędzony z rodziną, ale także długich podróży, często w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak przygotować auto do podróży? Jak zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg? Opony – jako jedyny element łączący samochód z drogą – mają olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

W ferworze świątecznych przygotowań łatwo zapominamy o najważniejszej kwestii – o bezpiecznym dotarciu do celu naszej podróży. Tymczasem nasz samochód wymaga dokładnego przygotowania i wyposażenia – jest to szczególnie istotne w kontekście zimy, kiedy warunki atmosferyczne i sytuacje na drodze zaskakują znacznie częściej niż w lecie. 

Jak przygotować samochód do podróży?

  • Zmień opony na zimowe

Część kierowców dokonała już sezonowej wymiany ogumienia, jednak na drogach wciąż można zauważyć wiele aut poruszających się – mimo fatalnej aury – na oponach letnich. Pamiętajmy, że w takich warunkach jak teraz tylko homologowane opony zimowe i całoroczne oznaczone tzw. symbolem alpejskim – płatka śniegu na tle góry – są w stanie zapewnić nam odpowiednią przyczepność i znacznie skracają drogę hamowania na mokrej, ośnieżonej czy pokrytej lodem drodze. Zmienna aura – raz deszcz, śnieg i mrozy, a raz przejściowe roztopy i ocieplenie – to nie problem dla opon zimowych, które ze względu na bardziej miękką mieszankę bieżnika, będą w takich warunkach najbezpieczniejszym wyborem. Pamiętajmy, że samodzielnie występujący znak M+S bez symbolu alpejskiego oznacza, że taka opona nie jest ani oponą zimową, ani całoroczną, gdyż nie przeszła testów potwierdzających jej osiągi w jesienno-zimowych warunkach i nie otrzymała homologacji zimowej.

  • Sprawdź poziom ciśnienia opon przed wyjazdem

Mają one bezpośredni wpływa na właściwości jezdne samochodu, a także ograniczają ryzyko wystąpienia bardzo niebezpiecznego zjawiska aquaplaningu. Ponadto prawidłowy poziom ciśnienia w oponie zaoszczędzi nam pieniądze – niedopompowane opony powodują zwiększone spalanie paliwa. Jazda z prędkością autostradową na oponach ze zbyt małym ciśnieniem i płytkim bieżnikiem z kompletem pasażerów i bagażami będzie po prostu bardzo niebezpieczna. Nie zapomnijmy sprawdzić poziomu ciśnienia opon również w kole zapasowym!

  • Skontroluj bieżnik

Jego minimalna głębokość w Polsce to 1,6 mm, jednak wielu producentów ogumienia zimowego określa granicę 4 mm bieżnika jako bezpieczną do jazdy. W czasie tankowania auta sprawdź, czy opony spełniają ten warunek. Samochód z oponami, których bieżnik jest płytszy niż 1,6 mm nie nadaje się do jazdy i stanowi poważne zagrożenie dla innych użytkowników drogi!

  • Zwróć uwagę na nawet minimalne, spękania, pęknięcia czy wybrzuszenia na oponach

Mogą one być sygnałem, że opona posiada zewnętrzne lub wewnętrzne uszkodzenia. Najczęściej powstają one w wyniku najechania z impetem na dziurę w jezdni lub otwór studzienki i są potencjalnie niebezpieczne – opona może pęknąć w czasie podróży. Warto również sprawdzić stan opony zapasowej. Jeśli masz takie objawy w swoich oponach pojedź do dobrego serwisu oponiarskiego po poradę – serwisy z Certyfikatem Oponiarskim PZPO znajdziesz na stronie certyfikatoponiarski.pl.

  • Sprawdź stan ogólny samochodu 

Upewnij się czy płyn chłodniczy silnika trzyma swoje parametry i w jakiej temperaturze zamarza – w razie potrzeby wymień go na nowy. Taka kontrola w warsztacie trwa chwilę, a może oszczędzić poważnych wydatków, jeśli dojdzie np. do pęknięcia bloku silnika z samochodzie stojącym na mrozie. Ważne jest również używanie odpowiedniego – odpornego na zamarzanie – zimowego płynu do spryskiwaczy. Skontrolujmy też wycieraczki pod kątem ich zużycia. Sprawdźmy, czy dobrze zbierają brud, a jeżeli nie działają poprawnie, wymieńmy je na nowe – dobra widoczność jest kluczowa dla bezpiecznej jazdy. Oświetlenie także ma na nią istotny wpływ – warto zaopatrzyć się w zapasowe żarówki, a przed podróżą sprawdzić, czy wszystkie dotychczas zainstalowane działają i ewentualnie dokonać ich wymiany. Warto również zwrócić uwagę na czystość szybek i luster reflektorów.

  • Spakuj się z głową

Przemyślane rozłożenie bagażu poprawi komfort i bezpieczeństwo jazdy. Pamiętajmy, aby ciężki bagaż przewozić jak najniżej, aby utrzymać nisko środek ciężkości pojazdu –zwiększy to komfort prowadzenia samochodu. Bagaż nie powinien wystawać ponad siedzenia, aby nie blokował widoczności w tylnej szybie. Kabina samochodu nie powinna być używana do przewożenia bagażu – przy zderzeniu lub nagłym hamowaniu samochodu jadącego z prędkością blisko 90 km/h ważąca około 9 kg walizka uderza z siłą ponad 450 kg. Niezabezpieczone przed przemieszczaniem przedmioty mogą stanowić ogromne zagrożenie w sytuacji stłuczki czy wypadku i dotyczy to także napojów, które powinniśmy przechowywać w schowkach. Nigdy nie można dopuścić do tego, aby toczyły się po podłodze samochodu – mogą utknąć pod pedałami i zablokować je.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze