Edyta Wrucha

Inspirująca historia Nikki Misurelli (video)

Nikki Misurelli podróżuje solo po świecie na Hondzie CBR600RR dzięki swojemu byłemu chłopakowi. Usłyszała od niego, że motocyklowe podróże są niebezpieczne i on jeździ tylko z chłopakami. Czyżby?

Nikki Misurelli postanowiła pokazać swojemu byłemu chłopakowi, jak bardzo był w błędzie mówiąc, że podróże motocyklowe są dla niej zbyt niebezpieczne i intensywne. Na swoją pierwszą wyprawę ruszyła z Alaski do Panamy w Ameryce Środkowej, przez 6 państw i ponad 19 tys. kilometrów. Nastepnie wybrała się do Włoch, Hiszpanii, Francji, Gibraltaru, Portugalii, Austrii i Słowenii, a nawet pojechała do Maroka. Kolejny jest Bliski Wschód, Północna Afryka i wreszcie cały świat!

Przystosowała swój sportowy motocykl do długich podróży, porzuciła pracę adwokata, sprzedała wszystko co miała i ruszyła na podbój świata! Wozi ze sobą tylko namiot, hamak, śpiwór i kilka ubrań. Pracuje zdalnie w czasie przerw, by zarobić na dalszą podróż, planuje też w poszczególnych krajach pracować dorywczo.

– Mam marzenia, by zobaczyć, nauczyć się jak najwięcej i czerpać z tego, co życie przyniesie. Jestem towarzyska i lubię przygody, a to pomaga mi podczas różnych sytuacji w podróży. Nie planuje dokładnej trasy, zostawiam ją otwartą na spontaniczne i przypadkowe możliwości. Życie i podróż nie zawsze jest łatwe, ale odkryłam, że to sprawia, że jestem silniejsza fizycznie i psychicznie, poznaję siebie i innych ludzi oraz ich kultury. Mam nadzieję zainspirować i zmotywować innych do kochania życia i realizowania marzeń! – mówi Nikki.

Najnowsze

BMW RR DAYS 2017 – wypróbuj BMW S1000RR na torze w Brnie

BMW Motorrad już po raz szósty zaprasza na imprezę BMW RR Days. Otwarty event na torze wyścigowym odbędzie się w dniach 10 - 11 maja w swojej tradycyjnej lokalizacji czyli na Automotodromie Brno w Czechach.

Poza jazdą na swoich własnych motocyklach uczestnicy mają możliwość przetestowania na torze wyścigowym nowego, dobrze znanego z serii wyścigowych Superbike – BMW S 1000 RR.

Obowiązuje rejestracja uczestników i opłata rejestracyjna. Wstęp na tor wyścigowy możliwy jest wyłącznie w odpowiednim stroju motocyklowym. Organizatorzy zalecają integralny kask motocyklowy z zapięciem typu DD, jednoczęściowy skórzany kombinezon motocyklowy z ochraniaczami, skórzane rękawice i odpowiednie buty. Na własną odpowiedzialność jednakże uczestnicy mogą korzystać ze standardowych kasków, kurtek i spodni motocyklowych z ochraniaczami.

Cena udziału w jednym dniu wydarzenia to 169 / 180 EUR w zależności od daty zgłoszenia. Koszt  udziału w 2 dniach wynosi 315 / 330 EUR. Opłata obejmuje 5 x 20 minut jazdy po torze na własnym motocyklu, 1 x 20 minut jazdy na torze nowym BMW S 1000 RR (w zależności od dostępności) oraz posiłki i napoje jak również obowiązkowy pomiar czasu (kaucja za transponder płatna osobno).

Najnowsze

Zanim kupisz auto dowiedz się o wartości rezydualnej

Przy wyborze nowego auta warto pomyśleć także o jego wartości rezydualnej, czyli sumie, za którą można je sprzedać po kilku latach eksploatacji. Im jest ona wyższa, tym niższa utrata wartości, czyli mniej będzie kosztował nas samochód w całkowitym rozrachunku.

Jak pokazują wyniki badania Instytutu Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie marki Volkswagen w październiku 2016 roku, polscy kierowcy nie zwracają większej uwagi na utratę wartości. W rankingu najważniejszych elementów branych pod uwagę podczas kupna nowego auta znalazła się ona na ostatnim, 11. miejscu. W tym zestawieniu wygrywa cena przed marką i modelem samochodu oraz parametrami technicznymi. Z drugiej strony, gdy spojrzymy na deklaracje ankietowanych, okaże się, ze co drugi jest skłonny zapłacić więcej za samochód, który „trzyma wartość” i w przyszłości będzie można odsprzedać go za atrakcyjną cenę. Aż 67 proc. ankietowanych twierdzi, że Volkswagen jest marką, która traci niewiele na wartości, a trzech na czterech kierowców uważa, że łatwo sprzedać używanego Volkswagena, bo na te auta jest duży popyt.

Eksperci są zdania, że utrata wartości to największa część łącznych kosztów utrzymania auta. Dane o utracie wartości publikują wyspecjalizowane firmy, m.in. Eurotax. „Do wyliczenia wartości rezydualnej bierzemy pod uwagę pozycję marki i modelu na rynku, parametry użytkowe, cenę, plany sprzedażowe, a także takie elementy, jak na przykład to, czy importer ma rozbudowaną sieć serwisową i jak będzie wyglądała sytuacja w segmencie za kilka lat” – wylicza Paweł Grabarczyk, dyrektor handlowy Eurotaxu. „W analizach uwzględniamy przyszłą wartość wskaźnika ’popyt i podaż’ jako ważny element powstawania ceny transakcyjnej” – dodaje.

O popularności samochodu na rynku wtórnym świadczy zainteresowanie używanymi egzemplarzami. Popyt i podaż można oszacować analizując oferty sprzedaży aut z drugiej ręki.

Kupując nowy samochód należy brać pod uwagę wiele czynników mających wpływ na koszty eksploatacji, w tym wartość rezydualną.
 

Najnowsze

Edyta Wrucha

Porsche Ladies Media Driving Academy w tureckim Stambule – relacja

Takich wyjazdów się nie zapomina! Oto relacja z Porsche Ladies Media Driving Academy, czyli szkolenia przeznaczonego wyłącznie dla kobiet, które odbyło się pod tureckim Stambułem, na torze Istanbul Park.

To chyba marzenie każdego fana motoryzacji – w tym także dziennikarzy motoryzacyjnych: spędzić dwa dni na torze, i to nie byle jakim, a stworzonym pod najbardziej elitarne serie wyścigowe (Istanbul Park został zaprojektowany przez guru tego typu obiektów, Hermanna Tilke). Do tego przekrój wszystkich najwspanialszych modeli Porsche, które w dużej mierze zostały właśnie stworzone do jazdy po torze. No i fakt, że podstawione auta są zatankowane i mają założone świeżutkie opony! Czy można sobie wyobrazić coś jeszcze fajniejszego? Mnie naprawdę trudno.

Trzy Polki, wspólnie z kilkudziesięcioma dziennikarkami z całej Europy, zostały zaproszone na tor zbudowany pod kątem wyścigów Formuły 1*, aby doskonalić swoje umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów. Rzecz jasna żadna z nas nie miała wcześniej możliwości, aby jeździć wyścigowo – każda była w tym względzie zupełną amatorką. Dlatego też ważne było odpowiednie przygotowanie.

Po przyjeździe na tor odbył się krótki briefing i szkolenie. Uczestniczki dowiedziały się, co to jest pod- i nadsterowność auta, jak właściwie wchodzić w zakręt i w którym jego momencie (szczyt – APEX) należy zacząć przyspieszać. Jak zachować się, gdy czujemy, że auto kompletnie wymyka nam się spod kontroli (hamować, hamować i jeszcze raz hamować – byle skutecznie). Jak idealnie odwzorować najlepszą możliwą nitkę (optymalny tor / linię jazdy), aby jak najszybciej pokonać 5388 metrów toru, a tak naprawdę 14 zakrętów, których umiejętne przejechanie zbliża nas do najkrótszego czasu okrążenia. Dowiadujemy się na wstępie, że łuki na tym torze są nieco zdradliwe, potrafią zaskakiwać swoim profilem, dlatego warto dokładnie patrzeć na jazdę instruktora w aucie poprzedzającym. To on pokaże nam najlepszy punkt do „złamania” zakrętu, wyjścia z niego (dodania gazu), czy w końcu najlepsze miejsca hamowania.

Na szkoleniu dowiedziałyśmy się także o działaniu poszczególnych systemów znajdujących się na pokładzie aut Porsche, w tym skrzyni PDK, czy układu PSM, ale i odpowiednim ustawianiu trybów (np. na tor), czy sztywności amortyzatorów.

Jak przy hamowaniu jesteśmy – tzw. awaryjne hamowanie dla instruktorów Porsche to nacisk 45 kg na pedał hamulca. Co to mniej więcej oznacza? Trzeba zaprzeć się naprawdę z całych sił o pedał, żeby móc docisnąć go maksymalnie. Dodatkowo dowiadujemy się, że aby to zrobić należy mieć prawidłowo ustawiony fotel, czyli w taki sposób, aby łopatki przylegały do siedziska, a my powinniśmy wówczas móc położyć nadgarstek na godzinie 12 koła kierownicy. Jakie są skutki takiego hamowania? Cóż, dla przykładu podam wyniki dla modelu Carrera S:
100 – 0 km/h: 32.1 m
200 – 0 km/h: 133.9 m

Jazdy odbywały się pod ścisłym nadzorem instruktorów, którzy dbali nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale także o poprawę umiejętności dynamicznej jazdy oraz o umożliwienie prawdziwego sprawdzenia możliwości samochodów. Może warto dodać: supersamochodów!

Do dyspozycji były następujące modele: 911 Carrera S, Porsche 911, Boxster GTS, Cayman GTS, 911 Turbo, 911 Turbo S, 911 Carrera 4S, GT4, Macan, Macan Turbo, Cayenne, Cayenne Turbo, Cayenne GTS, Panamera GTS. Świetna była możliwość przesiadania się z aut z napędem na tył, a potem 4×4. Choć większość Porsche i tak ma rozkład mas zbliżony do idealnego (50:50, silnik z tyłu), to pozwalano na odrobinę szaleństwa i w rezultacie przyjemnych, kontrolowanych poślizgów było sporo…

Co jeszcze ucieszyło chyba każdą z uczestniczek? Rzecz jasna korzystanie z procedury launch control – czyli trybu najszybszego startu, w modelu Porsche 911 Turbo S. Bo co towarzyszy takiej jeździe – poza oczywistym zastrzykiem adrenaliny we krwi, odpływem krwi z głowy i przyspieszeniem rzędu trzech sekund do setki? Oczywiście wspaniały ryk silnika i przeciążenia, które u niektórych „moto-pań” wywołują czystą rozkosz.

Dodatkowo przewidziano jazdę na płycie poślizgowej, rodzaj slalomu (coś przypominającego zawody KJS), oraz przejażdżkę po wymagającym torze offroad modelem Cayenne (zjazdy o nachyleniu 37 procent). Jeździłyśmy także modelami hybrydowymi, choć mniej więcej z prędkością około 30 km/h, więc muszę przyznać, że to mnie najmniej uradowało. Mimo, że pod maską takiego Cayenne e-hybrid pracowała jednostka 3.0 V8 o mocy – wespół z jednostką elektryczną – 416 KM!

Oczywiście frajda, jaką daje jazda jednymi z najlepiej zaprojektowanych aut sportowych Świata, to jedno. A drugie to wiedza, jaką wynosi się po dwóch dniach jazdy pod czujnym okiem profesjonalistów. Najbardziej więc cieszę się z tego, że być może dzięki temu szkoleniu wykluczyłam, lub chociaż w jakimś stopniu wyeliminowałam błędy, które popełniam za kierownicą samochodu. I zapewniam Was, że każdy je popełnia, ale to wychodzi dopiero w obliczu jazdy z doświadczonym kierowcą wyścigowym, np. z Porsche Driving Center.

Pozazdrościliście? Nie potrzebnie! Na takie szkolenie może wybrać się każdy. Można się na nie zapisać, zapłacić odpowiednią sumę pieniędzy (rozpiętość cenowa od 1000 do 5000 tysięcy euro) i już śmigacie najciekawszymi autami Porsche po wybranym torze. Czyż nie brzmi cudownie? Pamiętajcie – nauka czyni mistrza!

* Obecnie na Istanbul Park nie odbywa się już F1, ale nadal MotoGP, SBK, WTCC, FIA GT, DTM, LMES.

Najnowsze

Edyta Wrucha

Startuje rajdowy sezon i 45. Rajd Świdnicki-Krause

W piątek, uroczystym startem w Świdnicy otwarty zostanie sezon rajdowy 2017, także w kategorii samochodów historycznych. Na rajdzie zobaczymy pięć zawodniczek.

Ceremonia startu rajdu rozpocznie się na rynku w Świdnicy – 21 kwietnia o godzinie 17.30, a pierwsza załoga wyruszy na trasę Super Odcinka Specjalnego Crusar o godzinie 19.03. Na trasie prologu w centrum miasta, jeszcze przed rozpoczęciem właściwej rywalizacji, pojawi się zeszłoroczny zwycięzca rajdu Grzegorz Grzyb, a jego pilotem będzie p. Prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Klasyczne odcinki specjalne Rajdu Świdnickiego-Krause, chociażby ze względu na spodziewaną w tym roku zmienną pogodę, mogą okazać się jeszcze bardziej wymagające, niż w latach poprzednich. Na sobotę zaplanowano siedem odcinków specjalnych, a na niedzielę cztery, z uroczystym zakończeniem rywalizacji o godz. 15.40 na rynku w Świdnicy. Historyczna wersja rajdu przejedzie Super OS i sześć sobotnich odcinków, zakończonych uroczystą metą o godz. 18.

Filmowa zapowiedź 45. Rajdu Świdnickiego-Krause:

 

Na starcie Rajdu Świdnickiego-Krause zobaczymy, aż 80 załóg: 57 zgłosiło się do Inter Cars RSMP, a 23 załogi wystartują w nowym cyklu – Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Nie zabraknie na rajdzie także przedstawicielek płci pięknej, a dokładniej – jednej zawodniczki za kierownicą i czterech w roli pilota!

Z numerem 14 na trasy wyruszy załoga w składzie: Dariusz Poloński i Balbina Gryczyńska w Peugeocie 208 VTI. Balbina zaskoczyła nas tą zamianą miejsc:

{{ tn(14148) left }}– Sezon rajdowy 2017 rozpoczynam nietypowo, bo na prawym fotelu. W roli pilota mam minimalne doświadczenie. Namiastkę poczułam tworząc załogę szpiegowską, podczas kilku wcześniejszych rajdów, jednak na ostro przejechałam do tej pory tylko dwa oesy. Mimo to już wiem, że ta funkcja jest niezwykle wymagająca, ale bywa też super ekscytująca. Zadanie mam trudne, bo jadę z bardzo szybkim kierowcą, a jako pilot muszę być cały czas jeden, dwa zakręty przed nim (śmiech). Postaram się utrzymać tempo na oesie, nie popełnić błędu na dojazdówkach i jak najwięcej wynieść z tej przygody w kontekście moich przyszłych startów – podsumowuje zawodniczka.

Druga zawodniczka w roli pilota zasiada w Hondzie Civic Type-R z numerem 41, a jest to Agnieszka Pyra, która towarzyszy swojemu mężowi Tomaszowi:

{{ tn(14147) left }}– To nasz drugi start w Rajdzie Świdnickim-Krause. A w tym roku, w przeciwieństwie do zeszłorocznego, w naszej klasie 4N wystartują cztery załogi, łącznie z nami. Bardzo nas cieszy możliwość rywalizacji, tym bardziej, że te trasy nie są już dla nas obce. Rajd zapowiada się ciekawie, choć zimowa aura może mieć znaczny wpływ na końcowe rezultaty. Będziemy w tym roku starali się utrzymać tytuł zwycięscy klasy 4N, choć zapewne pozostali zawodnicy nie ułatwią nam tego (śmiech). Życzymy wszystkim zespołom powodzenia, a kibicom świetnego widowiska – mówi Agnieszka.

A z numerem 52 wypatrujcie Hondy Civic z kobietą za kierownicą! Będzie to doświadczona zawodniczka – Klaudia Temple, a wspomagać ją będzie Michał Poradzisz w roli pilota:

{{ tn(14149) left }}– 45. Rajd Świdnicki będzie siódmą edycją rajdu, w której startuję. Przygotowani jesteśmy na każdą pogodę!  Bo wtorkowe testy przywitały nas iście zimową aurą, natomiast dwa tygodnie temu testowaliśmy w pełnym słońcu (śmiech). Moja Honda pozostaje w ubiegłorocznej specyfikacji, natomiast na prawy fotel powraca Michał. Do zobaczenia w Świdnicy! – mówi Klaudia.

W klasyfikacji historycznej zobaczymy jeszcze dwie zawodniczki w roli pilota, a są to Magdalena Tokarska w Audi G-1 Quattro (numer 101) oraz Ewa Chabryń-Chojnacka w BMW 318 is (numer 115).

Oficjalna strona rajdu, na której znajdziecie harmonogramy odcinków, dokładne listy startowe i wyniki on-line to: http://rajdkrause.pl

Najnowsze