Agnieszka Serafinowicz

Import samochodów spada – widać kryzys mniejszych biznesów

Import samochodów systematycznie spada, takich liczb nie było w branży od 7 lat.

W listopadzie 2022 sprowadzono i zarejestrowano w Polsce zaledwie 59 586 używanych aut z zagranicy (osobowe i dostawcze do 3,5 tony). Import samochodów używanych nie wyglądał tak źle od grudnia 2015 roku.

Import samochodów stale maleje

Zdecydowana większość sprowadzonych aut to samochody osobowe (54 471 egzemplarzy). Oznacza to znaczący spadek rejestracji, używanych, importowanych osobówek (spadek w tym roku o 18,7%). Import używanych samochodów użytkowych spadł o 19 proc. Spadek całego importu aut o dmc do 3,5 tony od początku roku to 17,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Import samochodów – auta coraz starsze

Cały czas importerzy sprowadzają do naszego kraju coraz starsze auta. Średni wiek sprowadzonego pojazdu wyniósł 12,93 roku, a średnia od początku roku przekroczyła 13 lat i wynosi dokładnie 13,08 roku. W przypadku aut osobowych z silnikami benzynowymi średni wiek osiągnął pułap aż 14 lat. Kierunek, skąd sprowadzamy pojazdy, się nie zmienił. Wciąż najpopularniejszym źródłem są Niemcy, ale statystyki IBRM Samar pokazują spadek wielkości importu od naszego zachodniego sąsiada aż o ponad 25 proc.

Volkswagen
Volkswagen, fot. materiały prasowe / Volkswagen

Import samochodów osobowych – najchętniej sprowadzane marki i modele

Jeżeli chodzi o marki, to pojazdy trzech marek aut osobowych sprowadzono do Polski w liczbie przekraczającej 60 tys. egzemplarzy danej marki. Podium zajmują: Volkswagen (66 593 egz.), Opel (64 603 egz.) i Ford (60 829 egz.). W przypadku modeli, najchętniej sprowadzane są następujące auta: Opel Astra (19 850 egz.), Audi A4 (19 652 egz.) oraz VW Golf (19 151 egz.), Tylko te trzy modele były sprowadzane w ilościach przekraczających 15 tys. egzemplarzy. Wyraźnie odstają liczebnie od innych marek i modeli.

Import samochodów osobowych – króluje benzyna

Najpopularniejszym źródłem napędu w importowanych samochodach osobowych jest silnik benzynowy (58,3 proc. sprowadzonej w listopadzie puli aut), na drugim miejscu są diesle (41,3 %). Pojazdy elektryczne importerzy sprowadzają w ilościach wręcz aptekarskich (0,4 proc.), ale importowane elektryki są statystycznie najmłodsze (średnio 5,77 roku).

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze