Agnieszka Serafinowicz

Świąteczny tydzień 2022-2023 na drogach – ile wypadków, ile ofiar, ilu pijanych kierowców?

Ile wypadków miało miejsce w ostatni, świąteczny tydzień 2022 roku? Statystyki są lepsze niż jeszcze kilka lat temu, ale wciąż ponure.

Ostatni, świąteczny tydzień 2022 roku za nami, czas podsumować co działo się na polskich drogach w tym okresie. Ile wypadków zdarzyło się w tym okresie? Mamy jedną dobrą wiadomość. 30 grudnia 2022 roku. Tego dnia na polskich drogach nie zginął nikt. Liczba ofiar wynosiła zero. Niestety, wciąż takich dni jest w naszej rzeczywistości zbyt mało.

Ile wypadków na drogach?

Według policyjnych statystyk od 24 grudnia 2022 roku do Sylwestra odnotowano 284 wypadki drogowe. Dniem, w których takich zdarzeń było najmniej był pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. 25 grudnia doszło tylko do 21 wypadków drogowych, najwięcej wypadków wydarzyło się w Wigilię i 27 grudnia 2022 roku – w obu tych dniach policjanci odnotowali po 41 zdarzeń drogowych kwalifikowanych jako wypadek.

Ile wypadków – liczba ofiar świątecznego tygodnia

Najczarniejsza statystyka, czyli liczba ofiar wypadków drogowych w Polsce, choć w ostatnim tygodniu 2022 roku wyglądała nieco lepiej niż np. w latach sprzed pandemii, to wiele jest jeszcze do poprawy. W 284 wypadkach drogowych zginęło 26 osób. Dla nich były to ostatnie święta. Jak wspomniałyśmy, najlepiej pod tym względem wyglądał 30 grudnia 2022, kiedy nikt nie zginął, choć liczba wypadków tego dnia nie była najniższa (odnotowano 39 zdarzeń).

ile wypadków
picie alkoholu w zaparkowanym samochodzie

Ile wypadków – pijani kierowcy

Okres świąteczno-noworoczny to czas, kiedy spożycie napojów wyskokowych jest zazwyczaj wyższe niż w pozostałe dni roku. Jak zatem wyglądają statystyki kierowców, którzy zdecydowali się usiąść za kółko po alkoholu? Niestety, nie najlepiej.

W całym omawianym okresie (od Wigilii do końca Sylwestra) policjanci zarejestrowali blisko 1500 pijanych kierowców (dokładnie 1497 osoby kierowały pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości). Rekordowy pod tym względem okazał się 27 grudnia, kiedy to patrole zatrzymały 249 kierujących na „podwójnym gazie”. Z kolei najmniej pijanych, bo 153 osoby, złapano 29 grudnia 2022 roku.

Ile wypadków – ranni w wypadkach

Patrząc na statystyki należy porównywać ze sobą wiele różnych danych, bo to daje pełniejszy obraz sytuacji. Np. wspomniałyśmy wcześniej, że 30 grudnia nikt nie zginął. To dobra wiadomość, ale jest też gorsza. Tego właśnie dnia w wypadkach, których było sporo (39, wobec najwyższej dziennej liczby 41 odnotowywanej w ostatnim tygodniu 2022 roku), rannych zostało aż 60 osób, co jest najwyższą dzienną wartością w statystykach omawianego okresu od Wigilii do Sylwestra. Łączna liczba rannych w tym okresie to 345 osób. Najmniej rannych odnotowano w dniu, kiedy było najmniej wypadków, czyli 25 grudnia. W 21 zdarzeniach na drogach rannych było 24 osoby i jedna zginęła.

Ile wypadków – podsumowanie statystyk

Na koniec podsumujmy statystyki, oto dane za okres od 24 grudnia 2022 do 31 grudnia 2022:

  • Liczba wypadków na drogach: 284
  • Liczba ofiar śmiertelnych: 26
  • Liczba rannych w wypadkach: 345
  • Liczba kierujących po spożyciu alkoholu: 1497

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze