II runda Pucharu Polski w Motocrossie odwołana

Konflikt dotyczący toru motocrossowego przyczyną odwołania  II Rundy Pucharu Polski w Motocrossie.

fot. PZM

Główna Komisja Sportów Motocyklowych informuje, że II Runda Pucharu Polski w Motocrossie zaplanowana na dzień 26 kwietnia nie odbędzie się. W związku z niewyjaśnionym konfliktem dotyczącym toru motocrossowego w Bielanach i co za tym idzie braku ponownej homologacji ww. toru, imprezę odwołano. 

Źródło: PZM

Najnowsze

Mistrzostwa Europy Enduro we Francji

Na starcie stawiło się prawie 200 zawodników, co stanowi rekordowy wynik w Mistrzostwach Europy Enduro. Jednak ze względu na wyjątkowo niesprzyjające warunki pogodowe, do mety pierwszego dnia zawodów, nie dotarło ponad 80. zawodników (wśród nich znaleźli się z powodu kontuzji Mateusz Bembenik i Grzegorz Chorodyński).

fot. PZM

W wielkanocny weekend we francuskim miasteczku Riom es Montaignes odbyły się I i II Runda Mistrzostw Europy Enduro 2009. Wystartowało w nich czterech reprezentantów Polski: w klasie E1 Michał Szuster, w klasie E2 Marcin Frycz, w klasie Weteran Grzegorz Chorodyński oraz Mateusz Bembenik w E2/E3 Junior. 

Na starcie stawiło się prawie 200 zawodników, co stanowi rekordowy wynik w Mistrzostwach Europy Enduro. Jednak ze względu na wyjątkowo niesprzyjające warunki pogodowe, do mety pierwszego dnia zawodów, nie dotarło ponad 80. zawodników (wśród nich znaleźli się z powodu kontuzji Mateusz Bembenik i Grzegorz Chorodyński). Michał Szuster w sobotę był szósty w klasie, a Marcin Frycz trzynasty.

fot. PZM

Niedziela mimo jeszcze cięższych warunków na trasie była dla Polaków szczęśliwsza. Michał Szuster uplasował się na 3 lokacie w klasie, tracąc do pierwszego zawodnika 12 sekund. Marcin Frycz zameldował się na mecie na 10 pozycji w klasie E2. Polski Zespół Yamaha Self-Szuster Racing Team w sobotę uplasował się na 7 pozycji, a w niedzielę na 5. 

Kolejna Runda Mistrzostw Europy Enduro odbędzie się w dniach 30-31 maja w miejscowości Tokod na Węgrzech, a już za niespełna 2 tygodnie inauguracja sezonu Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski w rajdach Enduro w Piekoszowie koło Kielc. 

Źródło: PZM

Najnowsze

Rosyjski pojazd opancerzony Bear (Niedźwiedź)

Jesteśmy pierwsze, które podajemy informacje dotyczące nowego, rosyjskiego projektu wojskowego pojazdu opancerzonego. Na całym świecie znany i z różnych względów mocno popierany jest program amerykańskich samochodów opancerzonych MRAP. Teraz, gdy wschodni konstruktorzy zbudowali GAZa "Bear", może on znacząco zagrozić pozycji amerykańskiego Couguara w Afganistanie.

Rosyjski MARP GAZ SPM3
Fot. Army&Navy

Od kiedy trwa misja polskich żołnierzy w Afganistanie coraz więcej mówi się o wprowadzeniu do armii pojazdów na wzór amerykańskich MRAP (tu przeczytasz więcej o programie MRAP).

Pewna ilość (48 szt.) amerykańskich pojazdów Cougar zostało przekazanych naszym pododdziałom w Afganistanie, jednak nie od dziś wiadomo o niskiej mobilności tych wozów, zwłaszcza ze względu na duże naciski jednostkowe oraz wysoko położony środek ciężkości.

Ciekawie na tle amerykańskich MRAP’ów prezentuje się ich rosyjski odpowiednik zbudowany przez firmę GAZ. Pojazd ma masę całkowitą 12 t, a jego ładowność wynosi 2 t. Prześwit Niedźwiedzia to aż 500 mm, a jego załogę stanowi 10 osób. Do napędu wykorzystano silnik JaMZ 7601 o mocy 330 KM. Moc ta jest wystarczająca by rozpędzić pojazd do prędkości 80 km/h w ciągu 25 s i do maksymalnej prędkości równej 100 km/h.

Odporność balistyczna spełnia wymagania poziomu 3 Stanag 4569. Pojazd jest zdolny wytrzymać wybuch 6 kg TNT pod kołem (poziom 2a wg Stanagu – patrz tabela). Rosyjski MRAP pomimo dużego prześwitu jest dużo niższy od amerykańskich odpowiedników ma tylko 2,5 m wysokości. Jego uzbrojenie stanowi km 12,7 mm oraz granatnik automatyczny 30 mm. Budowany na podwoziu ciężarówki Ural Bear ma resurs określony na 250 000 km (800 000 km sam silnik).

Najnowsze

Polacy na podium

Rozpoczęły się Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Europy. Na trasach Mille Miglia równych sobie nie mieli włoscy zawodnicy, deklasując rywali spoza Italii. Doskonale poradziła sobie polska załoga - Michał Sołowow i Maciek Baran, plasując się na ósmym miejscu w klasyfikacji generalnej i trzecim w mistrzostach Starego Kontynentu.

Niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznego Mille Miglia jest Giandomenico Basso, który już stawał dwukrotnie na najwyższym stopniu podium w tej imprezie. Abarthem S2000 wyprzedził całą plejadę Peugeotów 207 S2000. Drugi na mecie zameldował sie Renato Travaglia (+33 sekundy), a prawie minutę do lidera stracił Tobia Cavallini. Michał Sołowow i Maciej Baran to jedyni kierowcy spoza Włoch, którzy „wbili się” do pierwszej dziesiątki.

Sołowow i Baran na trasie Mille Miglia
Fot. cersanitrally.pl

– Ósme miejsce w tak trudnym rajdzie i przy takiej konkurencji włoskich kierowców to z pewnością dobry wynik. Bardzo cenne są dla nas punkty do klasyfikacji Mistrzostw Europy.  Nasz Peugeot nie był zbyt dobrze przygotowany do jazdy po mokrych, zabrudzonych odcinkach, więc uzyskiwane czasy były poniżej naszych oczekiwań. Ostatnia próba „Cavallino”, pod względem zmieniających się warunków, była najgorszą i najbardziej wymagającą w tym rajdzie – powiedział Michał Sołowow.

– W tym roku panowała dość uciążliwa pogoda. Raz świeciło słońce, potem padał deszcz. Na pierwszym etapie było OK, dobrze dobraliśmy opony i utrzymaliśmy szybkie tempo. W drugi dzień było trochę gorzej, ale udało nam się wywalczyć trzecią pozycję w Mistrzostwach Europy.  Konkurencja, jak zawsze na „ Mille” była bardzo mocna. Oprócz „starych znajomych” w postaci Giandomenicco Basso, czy Renato Travaglii, pojawiło się kilku szybkich włoskich zawodników młodego pokolenia w samochodach S2000, których nazwiska warto zapamiętać. Naprawdę nie było łatwo – dodał Maciek Baran.

Najnowsze

Kalendarz motocyklowych zawodów sportowych

Interesujesz się sportem motocyklowym? A może sama uprawiasz jedną z dyscyplin? Jeśli masz wolny weekend, żeby móc obejrzeć zmagania profesjonalistów w telewizji, lub możesz zaplanować wyjazd na zawody, pomocny okaże się nasz kalendarz motocyklowych imprez sportowych.

Informacje na temat ogranizowanych niebawem imprez prosimy nadsyłać na redakcja@motocaina.pl

World Superbike Championship

27 February Phillip Island, Australia
27 March Donington Park, UK (Europe)
17 April Assen, Netherlands
8 May Monza, Italy
30 May Miller Motorsports Park, USA
12 June Misano Adriatico, San Marino
19 June Motorland Aragon, Spain
10 July Brno, Czech Republic
31 July Silverstone, UK
4 September  Nurburgring, Germany
25 September Imola, Italy
2 October Magny-Cours, France
16 October Portimao, Portugal

MotoGP

20 March Losail, Qatar
3 April Jerez, Spain 
24 April Motegi, Japan 
1 May Estoril, Portugal 
15 May   Le Mans, France 
5 June Catalunya, Spain 
12 June   Silverstone, Great Britain 
25 June   Assen, Netherlands
3 July   Mugello, Italy 
17 July Sachsenring, Germany 
24 July   Laguna Seca, United States
14 August   Brno, Czech Republic 
28 August   Indianapolis, USA 
4 September  Misano, San Marino
18 September Aragón, Spain 
16 October   Phillip Island, Australia 
23 October   Sepang, Malaysia 
6 November   Valencia, Spain

British Superbike Championship

25 April Brands Hatch Indy
2 May Oulton Park
15 May Croft
20 May Thruxton
19 June Knockhill
3 July Snetterton
17 July Oulton Park
7 August Brands Hatch GP
29 August Cadwell
11 September Donington Park
25 September Silverstone
9 October Brands Hatch GP

Najnowsze