Hyundai wysyła sygnał w kosmos

Co można zrobić przy pomocy jedenastu egzemplarzy Hyundaia Genesis oraz kawałka pustyni? Na przykład wiadomość dla ludzi i obcych znajdujących się w przestrzeni kosmicznej.

Koreański producent postanowił w kreatywny sposób wykorzystać flotę swych topowych limuzyn w ramach kampanii „Wiadomość dla kosmosu”, w której córka kosmonauty przesyła wiadomość do swojego ojca z ziemi na pokład międzynarodowej stacji kosmicznej.

Na jednym z wyschniętych jezior w stanie Nevada o powierzchni ponad 5,5 kilometrów kwadratowych jedenaście samochodów wyrysowało komunikat widoczny z kosmosu.

Efekt prac jest niezwykły, a do tego został zapisany w Księdze Rekordów Guinessa jako największy ślad po oponach na ziemi.

Najnowsze

MINI stworzyło rewolucyjne gogle

Już za kilka tygodni na targach motoryzacyjnych w Szanghaju MINI zaprezentuje ciekawy gadżet, który może wprowadzić rewolucję do samochodów.

Nad projektem wraz z MINI czuwali specjaliści od IT z firmy Qualcomm. Urządzenie o nazwie Augumented Vision, to tak naprawdę system służący do tworzenia tzw. rzeczywistości rozszerzonej. Składa się ono ze specjalnych zaawansowanych technologicznie gogli wyposażonych w soczewki umożliwiające projekcję informacji.

W praktyce działa to trochę jak system HUD (Head-up Display) znany od kilku lat w samochodach, a mający swoje korzenie w wojskowych myśliwcach. 

Gogle od MINI będą prezentowały kierowcy różne informacje, takie jak np. wiadomośći sms, ważne komunikaty, dane z nawigacji, w takiej formie by nie odrywał wzroku od sytuacji na drodze. Jednak to nie wszystkie ciekawostki, jakie oferuje. System będzie wyposażony w tryb „X-Ray”, który będzie „prześwietlał” słupki i drzwi samochodu. Dzięki czemu kierowca będzie miał wrażenie jakby siedział w szklanym samochodzie.

Niewiadomo jeszcze kiedy system wejdzie do produkcji, ale więcej szczegółów powinniśmy poznać w następnych tygodniach lub miesiącach.

 

Najnowsze

Falubaz zaprosił Micaelę Bazan do Zielonej Góry

Zielonogórski klub żużlowy Falubaz zaoferował jedynej kobiecie ścigającej się na żużlu w Ameryce Południowej testy i treningi.

Przy ulicy Wrocławskiej 69 w Zielonej Górze pojawi sie niebawem Micaela Bazan. W świecie speedwayu tej kobiety nie trzeba przedstawiać. Jest to jedyna przedstawicielka płci pięknej, która ściga się profesjonalnie na żużlu. Na dodatek robi to od siódmego roku życia.

Argentynka o swojsko brzmiącym nazwisku wyruszy niebawem w wyprawę do Europy. Przez miesiąc zamierza odwiedzić Wyspy Brytyjskie oraz Polskę.

Odwiedzi takie kluby jak Birmingham Brummies i Rye House Rockets, a na koniec wyląduje w Falubazie Zielona Góra. Działacze klubu zapewniają Argentynce zakwaterowanie, pomoc oraz treningi na torze SPAR Arena. 

Fani Micaeli Bazan będą mogli się z nią spotkać już w drugiej połowie lipca. Kto wie, może spotka się na torze z Klaudią Szmaj.

Nasz pierwszy wywiad (z 2009 roku) z Micaelą Bazan czytaj tu.

Nasz drugi wywiad (z 2014 roku) z Micaelą czytaj tu.

Felieton Kingi Wachowskiej „Na żużlu ich jeszcze nie było!” czytaj tu.

Najnowsze

Od soboty mamy wyższe mandaty!

Kolejna zła wiadomość. Rząd w poszukiwaniu pieniędzy znów sięga do kieszeni kierowców. Tym razem podniesiono wysokość mandatów. Za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych trzeba będzie zapłacić nawet 800 złotych.

W sobotę w życie weszło rozporządzenie ws. wysokości grzywien za określone rodzaje wykroczeń. Jest to efekt zmian przepisów, które nastąpiły w 2014 roku. 

Przede wszystkim wzrasta kwota mandatu za parkowanie na tzw. kopercie. Osoby nieuprawnione do korzystania z takiego miejsca muszą się liczyć z mandatem w wysokości 800 złotych. Nieuprawnione korzystanie z karty parkingowej będzie kosztować 300 złotych. 

Jesienią zeszłego roku wprowadzono obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych, którzy przemieszczają się po zmroku. Nowe rozporządzenie zakłada, że górna granica mandatu za takie wykroczenie wyniesie maksymalnie 100 złotych. 

Kierowanie samochodem lub innym pojazdem silnikowym (poza quadem) bez jakichkolwiek uprawnień będzie karane mandatem w wysokości 500 złotych. Mandat 300 złotowy otrzymamy w momencie braku uprawnień dla danej kategorii pojazdów. Udostępnienie pojazdu osobie bez odpowiedniego prawa jazdy będzie karane mandatem w wysokości 300 złotych. Przy poruszaniu się czterokołowcem lekkim lub motorowerem bez uprawnień grozi mandat o wysokości 200 złotych. Za jazdę rowerem bez uprawnień zostaniemy ukarani mandatem 100 złotowym.

Poruszono także kwestię rowerzystów poruszających się w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z nowelizacją przepisów z listopada 2013 roku kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, a nie przestępstwem. Zgodnie z tym, nietrzeźwy rowerzysta zostanie ukarany mandatem w wysokości 500 złotych. Stan po spożyciu alkoholu, czyli od 0,2 do 0,5 promila, będzie karany mandatem w wysokości od 300 do 500 złotych. 

Za poruszanie się motocyklem lub motorowerem (w tym także czterokołowcem – quadem) bez kasku będzie karane 100 złotowym mandatem. Przewożenie pasażera bez odpowiedniej ochrony również będzie karane mandatem o wysokości 100 złotych.

Najnowsze

Rower dla maniaków BMW

Sezon rowerowy powoli się rozkręca, więc czas zostawić samochód w garażu. BMW przygotowało nie lada gratkę dla maniaków samochodów z literką "M" w nazwie, którzy lubią dwa kółka napędzane siłą mięśni.

Oto najnowsze dwukołowe cudo BMW. Nie jest to jednak motocykl, ale rower nawiązujący akcentami do modeli z serii M od bawarskiego producenta. BMW stworzyło limitowaną edycję roweru o nazwie Cruise M-Bike. Jest to gadżet dla absolutnych maniaków.

Dwukołowa maszyna została pomalowana lakierem Austin Yellow Metallic, czyli tym samym, który możemy ujrzeć np. na modelach M3 oraz M4. Rama roweru została wykonana z hydro-formowanego (cokolwiek to oznacza) aluminium oraz włókna węglowego. Dzięki temu będzie niesamowicie lekki, a do tego wytrzymały. Oczywiście cały osprzęt dostarcza uznana w świecie rowerowym firma Shimano. 

Powstanie tylko 500 egzemplarzy tego roweru. Producent ustalił cenę na poziomie 1 099 euro, czyli w przeliczeniu prawie 4,5 tys. zł. Nie jest to wysoka cena zważywszy, że rower od AMG kosztuje ponad 40 tys. zł!

 

Najnowsze