Hirvonen zwycięża w Rajdzie Polski

Po zaciętej rywalizacji na mazurskich oesach, w ósmej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata - Rajdzie Polski zwyciężył ostatecznie Mikko Hirvonen. Walka była wyjątkowo zacięta, a liderzy klasyfikacji tj. Sebastien Loeb, czy w ostatniej próbie - Jari-Matti Latvala, nie mieli tym razem szczęścia i popełnili błędy. Krzysztof Hołowczyc zajął 6. lokatę.

Mikko Hirvonen w drodze po zwycięstwo
Fot. rajdpolski.pl / Piotr Nurczyński

Rajd rozpoczął się niezwykle emocjonująco. Już na czwartym oesie Sebastien Loeb zahaczył o pień drzewa i urwał koło. Jego najgroźniejsi konkurenci ruszyli zatem do walki o zwycięstwo w Rajdzie Polski, 8. rundzie WRC.

Największą batalię stoczyli kierowcy fabrycznych Fordów. Po przedostatnim odcinku specjalnym wydawało się, że \”ustrzelą\” dublet. Niestety, na kończącym rajd Super Oesie w Mikołajkach Jari-Matti Latvala, jadący po drugie miejsce, uderzył w barierę
i uszkodził swojego Focusa przez co nie mógł kontynuować walki i w efekcie oddał 8 punktów Daniemu Sordo.

Zwyciężył Mikko Hirvonen, który wygrał cztery odcinki rajdu.
– Nie spodziewałem się tego, to perfekcyjny rajd od startu do mety. Jednak niewiarygodne jest to, co się stało z Latvalą. Oczywiście cieszę się z wygranej. Prowadzę w klasyfikacji 1 punktem nad Sebastienem – mówił po rajdzie nowy lider mistrzostw świata.

Zespół Citroena liczył na dobry występ Daniego Sordo. Utrzymywał swoje trzecie miejsce od czwartego odcinka specjalnego. Po przygodzie Latvali wskoczył na drugą pozycję.
– To bardzo dobrze, że jesteśmy na podium. Szczerze mówiąc uważam, że w Finlandii muszę pojechać jeszcze szybciej – mówił na mecie Hiszpan.

Najniższy stopień podium wywalczył Hening Solberg.
– Rajd był wspaniały – komentował starszy z braci Solbergów. Wypracował sobie przewagę 18 sekund nad swoim bratem Petterem, który dał piękny popis perfekcyjnej jazdy na otwierającym i zamykającym rajd Super Oesie. Okazał się najszybszy na nowo wybudowanym torze, na którym załogi startowały parami.

Krzysztof Hołowczyc zdobył pierwsze punkty w klasyfikacji kierowców WRC
Fot. rajdpolski.pl / Marek Wicher

Zacięta walka trwała między Matthew Wilsonem a Krzysztofem Hołowczycem. Hołek próbował naciskać i gonić kierowcę M-Sportu. Nie udało się, ale i tak Hołowczyc pobił swój własny rekord i zajął szóste miejsce w rajdzie do mistrzostw świata. Za nim dojechał Sebastien Loeb, zdobywając dwa cenne punkty. To dla Loeba trzeci start, w którym popełnia błąd. Bezkonkurencyjny dotąd Francuz odnotowuje chyba zniżkę formy. – To lepsze niż nic. Jest w porządku. Cieszę się, że zdobyłem w Polsce punktu. Muszę się teraz skupić na kolejnym rajdzie – mówił Loeb. Punktowaną ósemkę zamknął Conrad Rautenbach, który oficjalnie przyznawał się do tego, że zespół Citroena kazał mu przepuścić aktualnego mistrza świata.

Wspaniale pojechał zeszłoroczny zwycięzca Rajdu Polski (zaliczanego wtedy do mistrzostw Polski i Europy) – Michał Bębenek, który przerwał passę dość słabych występów w krajowych rozgrywkach i zajął dziesiąte miejsce w rundzie WRC, wygrywając grupę N. Bracia Bębenek zostali także sklasyfikowani jako druga polska załoga na mecie rundy WRC. – Jestem niesamowicie szczęśliwy z osiągnięcia mety na 10. miejscu w klasyfikacji generalnej 66. Rajdu Polski.
To życiowy wynik w debiucie WRC. Uplasowanie się tuż za samochodami WRC było naszym celem. Wygraliśmy grupę N pokazując, że wynik z przed roku nie był dziełem przypadku. Brak mi słów, aby wyrazić to co czuję. Przełamałem złą passę z początku sezonu, mam nadzieję, że na dobre – komentuje Michał Bębenek. – Jechaliśmy bez większych błędów. Początkowa walka ze Zbyszkiem Staniszewskiem była bardzo zacięta. Po problemach głównego rywala kontrolowaliśmy sytuację w swojej grupie
i dowieźliśmy wynik do mety. Podczas rajdu popełniliśmy najmniej błędów wśród rywali. Kibice, których mijałem na trasie byli wspaniali, swoimi transparentami i okrzykami zagrzewali nas do walki. Dziękuję wszystkim za gorący doping – dodaje Michał Bębenek.

Pechowo natomiast rajd zakończył się dla jedynej polskiej załogi w Junior WRC. Michał Kościuszko prowadził w stawce, jednak na OS-16 wypadł z drogi. – Od początku wałczyliśmy o zwycięstwo w tym rajdzie. Przykro mi, że nie dojechaliśmy do mety. Na lewym zakręcie 16 odcinka specjalnego ześlizgnęliśmy się z trasy delikatnie uderzając przodem w drzewo. Przy pomocy kibiców wróciliśmy na drogę i przejechaliśmy jeszcze około 6 kilometrów. Na skutek uderzenia wyciekł płyn z chłodnicy i przegrzał się silnik i dlatego nie mieliśmy szansy na kontynuowanie dalszej jazdy. Gratuluję drugiej załodze ORLEN Team
i konkurentom z JWRC. Jestem przekonany, że wspólnie stworzyliśmy wspaniałe widowisko dla kibiców – mówił Michał Kościuszko. Komplet punktów zdobył Kevin Abbring. Drugi był Martin Prokop (+1:10.2) i Yoann Bonato (5:34.5). 

Zawodnicy spotkają się ponownie na przełomie lipca i sierpnia w Finlandii.

Nieoficjalne wyniki Rajdu Polski 2009:
1. Mikko Hirvonen (FIN)/Jarmo Lehtinen (FIN) Ford Focus RS 3 godz. 07m 45.8s
2. Dani Sordo (E)/Marc Marti (E) Citroën C4 3 godz.  08m 37.8 s
3. Henning Solberg (N)/Cato Menkerud (N) Ford Focus RS 3 godz. 09m 33.2s
4. Petter Solberg (N)/Philip Mills (GB) Citroën Xsara 3 godz. 09m 51.8s
5. Matthew Wilson (GB)/Scott Martin (GB) Ford Focus RS 3 godz. 11m 45.0 s
6. Krzysztof Holowczyc (PL)/Lukasz Kurzeja (PL) Ford Focus RS   3 godz. 12m 01.4s
7. Sebastien Loeb (F) Daniel Elena (F) Citroën C4   3 godz. 26m 42.5s
8. Conrad Rautenbach (ZW)/Dale Moscatt (AUS) Citroën C4 WRC 3 godz. 26m 48.1s
9. Evgeny Novikov (RUS)/Dale Moscatt (AUS) Citroën C4 WRC 3 godz. 26m 53.7s
10. Michal Bebenek (PL)/Grzegorz Bebenek (PL) Mitsubishi    3 godz. 30m 36.2s

Klasyfikacja mistrzostw świata kierowców 2009 po 8. z 12. rund
1. Mikko Hirvonen (FIN)                            58 pkt
2. Sébastien Loeb (F)                              57 pkt                       
3. Dani Sordo (E)                                     39 pkt
4. Henning Solberg (N)                            27 pkt
5. Jari-Matti Latvala (FIN)                         25 pkt                       
5. Petter Solberg (N)                                25 pkt
7. Matthew Wilson (GB)                          19 pkt 

Najnowsze

Niezbędnik podczas dalekich podróży

Gdy już wiesz, że samochód jest gotowy do jazdy, a bagaż schowany w bezpiecznym miejscu i wszyscy są zapięci pasami, jesteś gotowa do drogi. Nawet gdy masz przed sobą perspektywę wakacji, długa jazda może być męcząca i wykańczająca nerwowo. Uwzględnij rady, które sprawią, że dojedziesz na miejsce bezpiecznie i będziesz mniej zmęczona.

Weź to na chłodno. Jazda będzie bardziej relaksująca dla Ciebie i Twojego dziecka dzięki osłonom przeciwsłonecznym i klimatyzacji
fot. Chevrolet

Dobrze jest gdy nawet długa podróż kończy się bezpiecznie i w dobrym nastroju. Przecież tak naprawdę nie chodzi o to, by dojechać najszybciej jak to możliwe, a dalekie dystanse wymagają częstych postojów na odpoczynek. Zmęczenie wpływa na złą koncentrację, opóźnia refleks i właściwą ocenę sytuacji, a w konsekwencji zwiększa ryzyko wystąpienia wypadku.
Warto więc strzec się ogólnego dyskomfortu, który przejawia się m.in. w napięciu w karku, mięśniach rąk i ramion oraz niewyraźnego obrazu przed oczami. W ten sposób ciało oznajmia, że czas na przerwę. Zrobienie głośniej muzyki, kilka łyków kawy, czy krótki spacer wystarczy na krótką chwilę, ale nie zlikwiduje zmęczenia. Jeśli zaczniesz być śpiący, zamień się miejscami z innym pasażerem-kierowcą lub zjedź na pobocze i zdrzemnij się chwilkę. Wystarczy nawet 15 minutowa drzemka, by organizm nabrał werwy.

Troska o pasażerów
Pasażerowie, szczególnie dzieci, są bardziej podatni na chorobę lokomocyjną. Leki na nią sprzedawane są bez recepty; większość z nich trzeba wziąć przed podróżą. Przed podaniem dziecku nowego leku skonsultuj się z lekarzem. Zawrotom głowy czy nudnościom można chwilowo zapobiec otwierając okno lub wysiadając na chwilę z samochodu, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Zachęć swoje dziecko by patrzyło na zewnątrz i nie skupiało wzroku na punktach w środku samochodu.

„Posiłki na kółkach”
Załaduj przenośną lodówkę sporą liczbą zdrowych przekąsek (suszone lub świeże owoce, batoniki z płatkami zbożowymi, pełnoziarniste krakersy itd.); mogą okazać się bardzo pomocne szczególnie w momencie, gdy utkniesz w korku i będziesz musiał spędzić kilka godzin w gorącym samochodzie.
Unikaj ciężkich posiłków w trakcie podróży. Gdy spędzasz kilka godzin siedząc, ciężkostrawne potrawy sprawią, ze będziesz czuła się ospała i zmęczona.

Podróżowanie z dziećmi 
W czasie długich podróży, ważne jest by dziecko było zapięte pasem oraz, w zależności od wieku, by siedziało w foteliku lub na podwyższeniu.
W słoneczne dni warto zapewnić dziecku cień; światło słoneczne operujące non stop nawet przez szybę zwiększa ryzyko udaru, a z opuszczoną szybą nawet poparzenia. Umieść na oknach nakładki chroniące przed promieniami słonecznymi. Ochłodę umożliwia także właściwe, przewiewne ubranie pociechy, podawanie jej chłodnych napojów, a w dużym upale uruchomienie klimatyzacji (jeśli jest), lub wietrzenie wnętrza pojazdu poprzez otworzenie odpowiednich szyb. Przy tej ostatniej czynności należy uważać na groźbę „przewiania” dziecka, zatem należy przewiewe organizować z rozmysłem. Ponadto, upewnij się, że robisz regularne przystanki, tak by każdy, a zwłaszcza mały pasażer, mógł rozprostować nogi i się rozruszać.

Ważne: znudzone, marudne dzieci mogą stanowić zagrożenie rozpraszając kierowcę! Można uniknąć napadów złości i nudy grając w kilka samochodowych gier. Przeczytaj nasze propozycje, klikając tu.

Najnowsze

Korki a ekologia

Jak wynika z badań przygotowanych przez Pentor na zlecenie Michelin Polska coraz więcej czasu spędzamy w korkach, a mimo to uważamy się za eko-świadomych kierowców. Najczęściej stosowanym sposobem na zmniejszenie zużycia paliwa nie jest jednak unikanie korków, ale ekonomiczna jazda (ecodriving), której zasady stosuje już 41 proc. kierowców.

Aż trzy czwarte polskich kierowców stoi w korku przynajmniej raz w miesiącu, a 44 proc. co tydzień lub częściej. W tej sytuacji nie dziwi, że korki są wskazywane jako druga, po dynamicznej jeździe przyczyna zwiększonego zużycia paliwa. W porównaniu z 2008 r. aż o 15 proc. wzrosła liczba ankietowanych wskazujących korki jako najważniejszą przyczynę wzrostu zużycia paliwa. Tylko 10 proc. badanych aby zmniejszyć swój wpływ na środowisko stosuje radykalne kroki – odstawia samochód do garażu i wybiera rower, komunikację publiczną lub spacer.

Nie wszyscy chcą pojechać na wakacje rowerem, kajakiem lub konno, ale prawie każdy może zrezygnować z samochodu, żeby kupić gazetę czy zwiedzić okolicę. Życie w zgodzie z naturą nie oznacza skreślenia samochodu tylko wybór takich rozwiązań, które pozwolą nam cieszyć się życiem, a roślinom i zwierzętom czystszym powietrzem – mówi Małgorzata Łuszczek z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

63 proc. Polaków ma pozytywne skojarzenia z ekologią, w tej grupie więcej jest kobiet (71 proc.) i wytrawnych kierowców przejeżdżających rocznie ponad 25 tys. km. Jak kierowcy dbają o środowisko naturalne? Najczęściej wymienianą metodą jest energooszczędna jazda, czyli ecodriving, którego zasady stosuje już 41 proc. kierowców. Na kolejnych miejscach uplasowało się dbanie o techniczny stan pojazdu (33 proc.) i wybór paliwa dobrej jakości (26 proc.).

Trafnym podsumowaniem badania jest opinia kierowców, że zawsze chętniej wybieraliby produkty oraz usługi proekologiczne, o ile ich cena byłaby konkurencyjna w stosunku do normalnych produktów i usług. Jesteśmy przekonani, że ekologia będzie stawała się coraz bardziej popularna wśród konsumentów. To dlatego, że niższy koszt eksploatacji energooszczędnych produktów rekompensuje ich nieco wyższą cenę – mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAPI na grupie 385 kierowców.

Najnowsze

Szwedzki transporter opancerzony

Kolejny z krajów dołącza do grona użytkowników AMV 8x8. Tym razem na zakup pojazdu zdecydowali się Szwedzi.

Fot. Frendl

Szwedzka agencja zakupów uzbrojenia ogłosiła, że wybrała ofertę fińskiego koncernu Patria oferującego transportery opancerzone AMV. Szwedzi chcą zakupić 113 pojazdów wraz z pakietem logistycznym, który ma ich kosztować około 240 mln €. Dostawy mają trwać w latach 2011-13.

Decyzja Szwedów jest kolejnym sukcesem fińskiej konstrukcji – jak dotychczas została ona wybrana przez siły zbrojne Finlandii, Polski, Chorwacji, Macedonii, Słowenii, RPA oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Spośród tych państw tylko Polska (jak na razie) wykorzystuje je w działaniach operacyjnych (Czad oraz Afganistan).

Najnowsze

Kobiece wzory tapicerki w Twingo

Nudzi Cię monotonna kolorystyka tapicerki w Twoim aucie? Renault oferuje już od 15 czerwca limitowaną serię 800 sztuk Twingo. Francuski maluch wjeżdża na rynek z oryginalnym wzorem foteli. Propozycja jest adresowana głównie do kobiet-kierowców.

fot. Renault

Renault chwali się, że jest pierwszym europejskim producentem samochodów, który zastosował atramentową technikę nadruku na materiale foteli samochodowych. Mimo, że technologia niewiele różni się od tej jaką wykorzystują nasze domowe drukarki, to według zapewnień producenta efekt będzie bardzo trwały.  Tapicerka została zaprojektowana przez Szwedkę Christinę Drejenstam.

Projektantka wzorów dostępnych w tej limitowanej serii zatytułowała ją „Faces” i według niej przedstawiają one kwintesencję kobiecej natury. Niestety, Renault swoją awangardową propozycję jest w stanie dostarczyć klientom tylko w połączeniu z perłowym czarnym lakierem nadwozia. Trochę szkoda, że wielbicielki tego małego miejskiego autka nie mają możliwości wyboru. Jeśli wnętrze ma być odzwierciedleniem duszy nowoczesnej kobiety, to  skąd pomysł, że czerń jest jej ulubionym kolorem?

Pierwsze egzemplarze Twingo z drukowaną tapicerką można już oglądać w salonie Renault przy Champs-Elysées, w Paryżu.

Najnowsze