Karolina Chojnacka

Hipersamochód o mocy ponad 5000 KM?! Poznajcie demoniczny Devel Sixteen

To prawdziwa drogowa bestia, wyposażona w silnik V16 o mocy ponad 5000 KM! Podobno Devel Sixteen może osiągnąć zawrotną prędkość 500 km/h.

Zajęło to ponad dekadę, ale wreszcie Devel rozpoczął testy swojego hipersamochodu Sixteen, który, podobno może osiągnąć prędkość 500 km/h. Na YouTube opublikowano niedawno film, na którym widać prototyp przechodzący testy na torze w Włoszech.

Dla przypomnienia… Sixteen został po raz pierwszy pokazany publicznie w 2013 roku, jako samochód koncepcyjny, chociaż jego rozwój podobno rozpoczął się pod koniec 2000 roku. W swojej ostatecznej formie został ujawniony w 2017 roku, ale od czasu filmu z jazdy po pustynnej drodze opublikowanego w 2019 roku słuch po nim zaginął. Nie powinno to jednak nikogo dziwić… pandemiczny 2020 roku, był trudnym okresem dla największych światowych producentów samochód. Mniejsze firmy miały jeszcze gorzej.

Jednak, wbrew wszelkim przeciwnościom, Devel powraca. Jego prototyp jest niepomalowany i niedokończony, system turbo nie został jeszcze zainstalowany, ale wszystko działa, samochód jeździ i zatrzymuje się, co jest dużym osiągnięciem firmy.

W 2019 roku Devel przedstawił plany zbudowania trzech wersji samochodu. Najpierw ma pojawić się model podstawowy napędzany silnikiem V8 o mocy 2000 KM. Potem drogi ma podbić wariant klasy średniej z silnikiem V16 o mocy 3000 KMz poczwórnym turbodoładowaniem. Wreszcie na drogi wyjedzie najbogatsza  konfiguracja z turbodoładowanym silnikiem V16 o pojemności 12,3 litra, dostrojonym do rozwijania 5000 KM. Tak, to nie jest błąd. Słownie: pięć tysięcy koni mechanicznych. Nie jest jasne, który silnik napędza samochód pokazany na filmie.

Devel Sixteen
Devel Sixteen, screen z serwisu YouTube

Zdjęcia opublikowane przez Devel na oficjalnym koncie na Instagramie pokazują, że Sixteen jest testowany w tunelu aerodynamicznym Pininfariny, więc samochód wydaje się być coraz bliżej rozpoczęcia produkcji. Ile egzemplarzy zostanie zbudowanych i ile będzie kosztować każdy z nich, dopiero się okaże. Pewne jest, że ten hipersamochód może być o wiele bardziej rzeczywisty, niż wielu przypuszczało.

Jeśli Sixteen wejdzie do produkcji, Devel dołączy do krótkiej listy producentów, którzy zbudowali samochód z 16 cylindrami. Jednym z najsłynniejszych 16-cylindrowych modeli jest Cadillac V-16, który był budowany w latach 1930-1940. Na początku lat 90. BMW krótko eksperymentowało z napędzaną silnikiem V16 seriią 7 generacji E32, mniej więcej w tym samym czasie, kiedy włoska Cizeta wprowadzała ostatnie szlify w zaprojektowanym przez Marcello Gandiniego V16T.  W ostatnich latach wspaniały 16-cylindrowy układ kojarzony był wyłącznie z Bugatti.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze