Harley-Davidson ogłasza konkurs „Art of Custom”

Każda artystyczna dusza, która ma pomysł na niebanalne ozdobienie zbiornika paliwa Harleya-Davidsona, ma szansę wziąć udział w rywalizacji i wygrać motocykl.

Infinite Sky, autor: Lebo
fot. biuro prasowe Harley-Davidson

Inauguracja kampanii promującej konkurs miała miejsce w Miami, w dzielnicy Wynwood Art District, gdzie mieści się mur grupujący dzieła najsłynniejszych artystów ulicznych z całego świata. Lebo, artysta pełniący rolę ambasadora konkursu, wykonał trzy przykładowe projekty graficzne, które można obecnie podziwiać na wirtualnej ekspozycji zbiorników paliwa Harley-Davidson.

Na wirtualnej ścianie można pobrać szablon zbiornika i ozdobić go wedle własnego pomysłu. Z 50 najwyżej ocenionych przez internautów dzieł jury wybierze finałową dziesiątkę. Zwycięzca zostanie wyłoniony wgłosowaniu internetowym. W nagrodę otrzyma motocykl Harley-Davidson Sportser ze zbiornikiem paliwa ozdobionym własnym projektem.

Projekty laureatów drugiego i trzeciego miejsca natomiast trafią na ekspozycję w Muzeum Harleya-Davidsona w Milwaukee.

Hold Fast, autor: Terry Bradley
fot. biuro prasowe Harley-Davidson

Termin upływa 30 kwietnia 2012 roku, więcej szczegółów pod adresem http://tankwall.harley-davidson.pl  oraz tutaj.

Najnowsze

Regulowany ogranicznik prędkości Forda

System wspomagający w postaci regulowanego ogranicznika prędkości jest popularnym rozwiązaniem wybieranym przez kierowców decydujących się na zakup Forda. Ponad 220 tysięcy samochodów jest weń wyposażonych.  

Uwaga na ograniczenia prędkości
fot. Ford

Dzięki obecności ogranicznika, kierowca może zaprogramować maksymalną prędkość jazdy w zakresie od 15 do 170 km/h. Służy temu specjalny przycisk umieszczony przy kierownicy. Jeśli przekroczymy ustaloną granicę, dopływ paliwa do silnika zostaje automatycznie ograniczony, a samochód zwalnia.

To dobre rozwiązanie, by ustrzec się niemiłych niespodzianek w postaci czyhającego fotoradaru. Unikniemy w ten sposób nieumyślnego przekroczenia prędkości, jednocześnie skupiając się na drodze, a nie na kontrolowaniu prędkościomierza. Ma to znaczenie, jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że w całej Europie jest ok. 35 tysięcy fotoradarów.

Regulowany ogranicznik można zainstalować w Fordzie Mondeo, Fordzie Kuga, Fordzie Focus, Fordzie C-Max, Fordzie Grand C-Max i Fordzie Galaxy.

Najnowsze

Polska Gazela w Maroku

Gabriela Grajewska ma za sobą już cztery etapy Rajdu Gazel. W kategorii crossover jej załoga zajmuje obecnie piąte miejsce.

Gabriela, jej pilotka i Dacia Duster
fot. Renault

Rallye Aicha de Gazelles 2012 rozpoczął się w środę. Na wstępnym etapie Gabriela i jej załoga przetestowali swoją Dacię Duster. W czwartek przystąpili do prawdziwych zmagań.

Rajd Gazel przeznaczony jest wyłącznie dla kobiet, a jego podstawowym wyznacznikiem jest całkowity zakaz posługiwania się wszelkimi urządzeniami elektronicznymi, w tym GPS-em i telefonem komórkowym. Uczestniczki kierują się tradycyjnymi narzędziami nawigacji – mapą i kompasem. Ich celem jest pokonanie etapu jak najmniejszą liczbą kilometrów.

Prawdziwe wyzwanie stanęło przed Gabrielą w piątek 23 marca. Trasa stała się wymagająca, a teren kamienisty. Następnym krokiem był 48-godzinny etap bez bazy pośredniej i wieczornego wsparcia technicznego. Gabriela i jej pilotka nie zdążyły przed nocą przejechać przez szósty punkt kontrolny. Nie chciały ryzykować.

Czwarty etap był dużo krótszy i spokojniejszy. Polska Gazela zakończyła go na trzecim miejscu. Obecnie zajmuje w klasyfikacji generalnej miejsce piąte w kategorii crossover. Jeszcze dwa etapy przed nią.

Rozgrywany w południowym Maroku Rallye Aicha des Gazelles odbywa się od 1990 roku. Dotąd wzięło już w nim udział 3 tysiące kobiet z 36 krajów.

Najnowsze

Ford Fiesta RS WRC – szybki i bezpieczny

Klatki bezpieczeństwa zdolne wytrzymać nacisk 10 ton, stworzone ze stalowych rur o łącznej długości 35 metrów. Wprawdzie wypadki są smutną, acz nieodłączną częścią sportów motorowych, ale nie zmienia to dążenia do maksymalnego bezpieczeństwa.

Ford Fiesta RS WRC w Paryżu
fot. Ford

Takie zabezpieczenia można znaleźć w Fordzie Fiesta RS WRC, który jest rajdową wersją jednego z najlepiej sprzedających się hatchbacków. Ma pod maską 300 KM i dochodzi do setki w mniej niż 5 sekund. Przede wszystkim jednak kierowcy ekipy Forda – Jari-Matti Latvala i Petter Solberg – twierdzą, że czują się w nim bezpiecznie, a to procentuje podczas pokonywania odcinków specjalnych trasy. Po prostu nic ich nie rozprasza – skupiają się wyłącznie na celu. Oprócz wymienionych już wyżej klatek, modyfikacji uległy fotele. Są odsunięte od drzwi, co zabezpiecza przed urazami w przypadku uderzenia w bok pojazdu. Zbiornik paliwa jest odporny na przebicie, co ogranicza ryzyko zapalenia się samochodu, wyposażonego zresztą w specjalną gaśnicę – jej dysze umieszczono w całej kabinie.

fot. Ford

Jari-Matti Latvala i jego pilot, Miikka Anttila, cztery lata temu podczas Rajdu Portugalii ulegli groźnemu wypadkowi. Ich Ford Focus RS WRC spadł wówczas z 200-metrowego zbocza, jednak kierowcy nie odnieśli żadnych obrażeń. To najlepszy dowód na to, że technologia Forda faktycznie idzie we właściwym kierunku. A to oznacza, że i szanse na wygraną w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata FIA są w 2012 roku duże.

 

Najnowsze

Piekło nie zna takiej furii…

Czasami kropla przepełnia czarę. Pewna kobieta z Brazylii ewidentnie osiągnęła pułap wytrzymałości. To prawdziwy cud, że jej wybuch gniewu na drodze nie skończył się tragedią.

fot. youtube.com

Szczegóły zdarzenia utrwalił komórką przypadkowy obserwator. Na filmiku widać Fiata Palio Adventure stojącego na czerwonym świetle i obok niego motocyklistę. Trudno określić, czy doszło do jakiejś wymiany zdań, ale w pewnym momencie motocyklista z rozmachem kopie maskę samochodu. I tu zaczyna się szaleństwo! Kobieta za kierownicą Fiata traci wszelkie hamulce i uderza wprost w motocyklistę, zwalając go z nóg. Najwyraźniej nie uświadomiwszy sobie jeszcze, że ma do czynienia z nieobliczalną furią, mężczyzna się podnosi i próbuje podejść do samochodu ponownie – w efekcie zostaje uniesiony na masce jak, nie przymierzając, dziewicza Ligia na rogach byka, i powleczony wprost na auta zaparkowane po drugiej stronie jezdni.

Na szczęście przechodniom udało się rozdzielić skłóconą parę, zanim doszło do poważniejszych uszkodzeń ciała. I chociaż trudno w to uwierzyć, nikomu nic się nie stało.

Kierowca Fiata, 21-letnia Brazylijka, tłumaczyła, że motocyklista ją przestraszył, poczuła się zagrożona i działała w samoobronie.

Najnowsze