Hakerzy zaatakują samochody?!

Grupa naukowców z Uniwersytetu Kalifornii - San Diego oraz zespół z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, udowodnili, że można przechwycić kontrolę na pedałami gazu, hamulca, a także ingerować w działanie radia, klimatyzacji, prędkościomierza czy co gorsza po prostu zamknąć pasażerów w samochodzie!!!

Dla uspokojenia polskich kierowców informujemy, że sprawa dotyczy aut wyposażonych w tzw. System CAN (Controller Area Network), który od 2008 roku obowiązuje we wszystkich samochodach, które zostały wyprodukowane na terenie Stanów Zjednoczonych. Naukowcy nie chcą zdradzić, które marki były szczególnie podatne na włamania sieciowe, jak informują specjalnie przez nich stworzony program CarShark, śledził ruch w CAN i następnie dodawał swoje własne komendy. I tak próbą zero-jedynkową, naukowcy sprawdzając działanie swojego programy wprowadzali różne komendy do systemu auta i obserwowali, jakie będą tego rezultatu. Wyniki okazały się zaskakujące m.in. gasły silniki, hamulce odmawiały posłuszeństwa, pomimo naciskania pedałów.

 

Controller Area Network (CAN).

 

fot. japlonik

Jeden z modułów hackerskich był bardzo prosty, składał się raptem z 200 wierszy i zaczynał działać już w 60 sekund od uruchomienia, początkowo włączał się klakson, następnie zegary, silnik…, po czym drzwi się zatrzaskiwały. Jak udało się dowieść badaczom, kontrolę nad autem jesteśmy wstanie przejąć przez takie urządzenia jak odtwarzacz multimediów czy popularnie stosowanych Bluetooth do np. zestawów głośnomówiących. I tak dla przykładu komputer pokładowy poprzez plik MP3 ściągnął Trojana (wirusa), kiedy to bezwiednie kierowca skupiał się na jeździe słuchając swojej ulubionej muzyki, haker przejmował kontrolę nad pojazdem, do tego zaczynał śledzić auto za pomocą systemu GPS.

Wykorzystanie nowoczesnej technologii może okazać się łakomym kąskiem dla przestępców, którzy będą stosować ją do lokalizacji aut np. wybranych marek, następnie zdalnego otwarcia drzwi. Pomimo zapewnień naukowców, że systemy te są bardzo skomplikowane, nie możemy udawać, że niebezpieczeństwa nie ma?!

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze