Ewa Kania

Guzik na pasach bezpieczeństwa pełni ważną funkcję, ale kierowcy o nim zapominają

Powiedzcie sami - jak często zwracacie uwagę na pasy bezpieczeństwa, gdy je zapinacie? Czy zwracacie uwagę, na znajdujący się na nich guzik? To zapomniany, ale ważny element.

Spis treści

Zapinanie pasów bezpieczeństwa to rutynowa czynność, którą zwykle wykonuje się bezwiednie, nie przywiązując do niej większej uwagi. Może poza sytuacjami, kiedy siedzimy z tyłu w kilka osób i trudno jest znaleźć punkt zapięcia, albo gdy pas jest pozawijany. Lecz kto z was zwrócił uwagę na guzik, znajdujący się na pasach bezpieczeństwa?

Czy jazda w pasach bezpieczeństwa jest obowiązkowa?

Zanim przejdziemy do meritum, wyjaśnijmy wcześniej jedną rzecz. Jest spora szansa, że wśród osób czytających powyższy wstęp, znalazły się takie, które pomyślały sobie: „Jaka rutynowa czynność? Zapinam pasy tylko, kiedy jest to konieczne”. Nadal niestety można spotkać osoby, które uważają, że na krótkich odcinkach nie ma powodu zapinania pasów, albo że mają one sens dopiero, gdy wyjedziemy z terenu zabudowanego.

Zdarzają się też tłumaczenie ze strony pasażerów z tyłu, że oni „nie muszą zapinać pasów”. Wynika to z mylnego przeświadczenia, że skoro mają przed sobą fotele pierwszego rzędu, to nic im nie grozi. Ponadto w latach 90. spotkanie samochodu, który nie miał pasów bezpieczeństwa z tyłu, nie było niczym nadzwyczajnym. Pasażerowie więc najwyżej „zapierali się” o oparcia w dziecięcym przeświadczeniu, że to wystarczy.

Spektakularny pożar jedynego takiego auta elektrycznego w Polsce – na środku warszawskiego Mokotowa. Trwają utrudnienia w ruchu

Przypomnijmy zatem, że już od 1991 roku przepisy są jednoznaczne:

Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy.

Kto nie musi mieć zapiętych pasów?

Prawo przewiduje jednak pewne wyjątki od reguły nakazującej wszystkim bez wyjątku zapinanie pasów bezpieczeństwa. Jeździć w pasach nie muszą:

  • kobiety w widocznej ciąży
  • kierowcy taksówek (tylko podczas przewożenia pasażerów)
  • instruktorzy nauki jazdy i egzaminatorzy (tylko wtedy, gdy za kierownicą siedzi kursant)
  • osoby mające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do zapinania pasów
  • funkcjonariusze różnych służb (podczas przewożenia osoby zatrzymanej lub innych czynności)

Po co jest guzik na pasach bezpieczeństwa?

Wróćmy do kwestii guzika na pasach bezpieczeństwa. Jaka jest jego rola? To jedno z rozwiązań, jakie wybijają argument o tym, że korzystanie z pasów bezpieczeństwa jest niewygodne.

Prawidłowo zapięty pas nie uwiera ani nie ogranicza ruchów. Trzeba tylko zwrócić uwagę, aby nie był pozwijany, a w razie potrzeby także wyregulować wysokość jego mocowania. Ułatwieniem dla podróżnych jest także guzik powszechnie spotykany na pasach bezpieczeństwa. Jego rola jest prosta – zapobiega zsuwaniu się klamry w dół, kiedy pas swobodnie zwisa. Dzięki niemu jednym ruchem możemy złapać za klamrę i wygodnie zapiąć pas.

Ile wynosi mandat za jazdę bez pasów?

Jada bez pasów jest jednym z tych wykroczeń, które policja może stwierdzić bez problem z dużej odległości. Jeśli kogoś nie przekonuje troska o własne bezpieczeństwo, to może przekona go perspektywa mandatu:

  • 100 zł i 2 pkt. karne za prowadzenie auta bez pasów bezpieczeństwa
  • 100 zł i 5 pkt. karnych za przewożenie pasażerów bez pasów bezpieczeństwa
  • 100 zł dla pasażera, który nie zapiął pasów
  • 300 zł i 10 pkt. karnych za przewożenie dziecka bez fotelika

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze