Grand Prix elektromotocykli

Elektryczny motocykl? I to wyścigowy? Po raz pierwszy w 102-letniej historii  imprezy Time Trials Xtreme Grand Prix 2009, które zorganizowano na Wyspie Man, w szranki stanęły motocykle z napędem elektrycznym. Zgłoszono 20 jednośladów, 12 zakwalifikowało się, 10 ukończyło wyścig.

Wyspa Man, słynny Tourist Trophy, to także trasa w Sneafell Mountain, jedynego w swoim rodzaju wyścigu motocyklowego. Przeszło 60 km wijącej się dwupasmowej drogi pełnej nierówności, wzniesień, agrafek i ponad 6 km wspinaczki przez góry. Pierwszy raz zamiast rasowego dźwięku wysooobrotowego silnika sportowego, wśród skał rozlegało się… bzyczenie jednostek elektrycznych (podobne nieco do dźwięku skutera). Do wyścigu stanęły zespoły projektantów motocykli z napędem ekologicznym.

Pierwsze miejsce w klasie Best Buy Pro zajął zespół Agni Motors. Motocykl do zwycięstwa poprowadził Robert „Bullet” Barber, który praktycznie zdominował cały wyścig. Wygrał dwie sesje kwalifikacyjne i nie dał sobie odebrać prowadzenia także podczas wyścigu. Maszyna Agni była świetnie przygotowana do tej trudnej trasy. Projektantem zarówno tego motocykla, jak i unikalnego silnika, jest Cedric Lynch, człowiek-legenda wśród twórców pojazdów z napędem elektrycznym – od samochodów po łodzie.

Na drugim miejscu linię mety przeciął Thomas Schoenfelder z teamu XXL Racing, bijąc jednocześnie rekord prędkości na motocyklu elektrycznym (170,6 km/h). Poniżej oczekiwań podczas TTX GP pojechały natomiast maszyny Mission One EV oraz Motoczysz E1pc (nie ukończył wyścigu), które prześladowały problemy techniczne. Mark Buckley z Brammo’s TTR i Thomas Montano kierujący Mission One EV zajęli odpowiednio trzecią i czwartą pozycję.

W klasie Open zwyciężył Chris Heath z Teamu Electric Motorsport, na drugim miejscu wyścig ukończył zespół Barefoot Motors Racing z motocyklem kierowanym przez Chrisa Pettiego, trzeci dojechał John Crellin z Team’u Tork (John zginął tragicznie podczas Senior TT tego samego dnia).

Trzeba przyznać, że prototypowe maszyny często ulegały awariom, niemniej TTX GP było ciekawym wydarzeniem, a może nawet prognozą pewnych zmian w świecie wyścigów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, podobne zawody odbędą się już w lipcu w Ohio w USA.

Wyniki TTX GP 2009

BEST BUY PRO Class

1 AGNI X01 – Rob Barber 25:53:50
2 XXL Racing Team – Thomas Schoenfelder 29:04:93
3 Brammo – Mark Buckley 30:02:64
4 Mission Motors – Thomas Montano 30:33:26
5 Htblauva – Paul Dobbs 36.10.63
6 Brunel X-team – Stephen Harper 56:27:89

OPEN Class

1 Electric Motorsport – Chris Heath 34:17:30
2 Barefoot Motors – Chris Petty 36:23:06
3 TORK – John Crellin 37:26:01

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze