Goodwood Festival of Speed – dla całej rodziny

Najbliższe Grand Prix odbędzie się 12 lipca, ale to nie oznacza, że zespoły Formuły 1 i ich wielbiciele zajęci są czym innym niż sporty motorowe. Goodwood Festival of Speed to największa i najbardziej prestiżowa impreza przyciągająca wielbicieli wyścigów i rajdów. To okazja, aby w jednym miejscu przyjrzeć się historii i teraźniejszości motoryzacji oraz spotkać byłych i obecnych mistrzów kierownicy.

Webber i Loeb w The Goodwood Estate
fot. Red Bull

Goodwood jest tym dla automobilizmu czym Ascott dla wyścigów konnych lub Wimbledon dla tenisa.
To jedyna okazja, aby jednocześnie spotkać tylu mistrzów kierownicy i zobaczyć najlepsze samochody w historii automobilizmu. To tutaj można oglądać dziewiętnastowieczne pojazdy parowe
i dzisiejsze bolidy F1, fantastyczne motocykle wyścigowe, klasyczne samochody rajdowe, dragstery wyposażone w silniki o mocy 3000 bhp. Sławne już dziś maszyny biorące udział w Le Mans, Indy i CanAm prezentowane są w oryginalnych wersjach. A do tego należy spodziewać się spotkania z legendami torów – Mossem, Surteesem, Fittipaldim i Andrettim przechadzającymi się ramię
w ramię z Hamiltonem, Buttonem i Pedro de la Rosą. 
Sport motorowy zawitał do Goodwood w 1936 roku, kiedy Książę Richmond po raz pierwszy zorganizował tutaj wyścig. Dwanaście lat później otwarty został Goodwood Motor Circuit. Te dawne wydarzenia zainspirowały wnuka księcia, hrabiego March, do zorganizowania w 1993 roku „Festival of Speed”. Spotkania stały się główną imprezą w towarzyskim kalendarzu wielbicieli sportów motorowych. 2,5 kilometrowa szutrowa trasa biegnąca przez park i kończąca się na wzgórzu zapewnia widzom przegląd historii automobilizmu. Zawody, w których bierze udział około 200 pojazdów w różnych klasach,rozpoczynają się treningiem w piątek. Najlepsi startują w niedzielnych wyścigach.

Silver Arrow, 3 czerwca 1934, Nuerburgring
fot. Daimler

Niektóre samochody są rzadkimi już dzisiaj okazami kolekcjonerskimi. Wśród specjalnych „gości” znalazła się w tym roku „srebrna strzała” czyli samochód będący poprzednikiem dzisiejszych Audi i Mercedes-Benz, z 1934 roku. W 75 rocznicę zwycięstwa
w wyścigu na Nuerburgring Mercedes był także głównym sponsorem festiwalu. Zwiedzający mogli podziwiać także Ferrari 312T3 Gilles Villeneuve’a i Matra-Cosworth MS10, w której Jackie Stewart wygrał w ulewnym deszczu wyścig na Nürburgring.
Zabytkowe i nowe pojazdy, które nie biorą udziału w zawodach można podziwiać w garażach. Na terenie posiadłości znajduje się więc paddock Formuły 1, WRC i Supercar – gdzie wielbiciele sportów motorowych poznają historię i najnowsze osiągnięcia technologiczne. Nieograniczony dostęp do garaży oznacza, że goście i łowcy autografów mogą być tak blisko różnego typu samochodów i kierowców jak nigdzie indziej. Kolekcja wczesnych maszyn biorących udział w Grand Prix składa się

Mark Webber startuje do wyścigu w trakcie festiwalu
fot. Red Bull

z wielu klasyków. Wśród nich znajdują się takie perły jak Maserati 250F. W tym roku w festiwalu biorą udział przedstawiciele sześciu zespołów F1 – Brawn GP, McLaren, Ferrari, Williams, Toyota i Red Bull. Lewis Hamilton prezentował widzom MP4 -23, w którym zdobył mistrzostwo w zeszłym sezonie. Kazuki Nakajima i Timo Glock zasiedli także w swoich bolidach. Jednym z gości jest  Alan Jones, który najpierw prowadził McLarena F1 w specyfikacji Le Mans a następnie starego Williamsa-Coswortha FW07 z 1978 roku. Sir Stirling Moss, który jeździł dla Mercedesa w latach piećdziesiątych zaprezentował się w kostiumie z tamtych czasów w modelu W196. 

W czasie tegorocznego Goodwood Festival of Speed specjalnym gościem był Sir Frank Williams.
Legenda Formuly 1 obchodzi czterdziestolecie startu w swoim pierwszym Grand Prix za kierownicą Brabhama. W trakcie wieloletniej kariery stał się także konstruktorem i włascicielem zespołu F1. 13 modeli samochodów Williamsa znalazło się w trakcie weekendu w Goodwood, w tym De tomaso-Cosworth Tipo 505 i FW08, który prowadził w 1982 roku Keke Rosberg.

Sir Frank Williams
fot. Williams
FW08, za kierownicą Keke Rosberg, 1982
fot. Williams

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku goście festiwalu mogli uciąć sobie przyjacielską pogawędkę z takimi sławami jak David Coulthard, Jenson Button, Mark Webber, Sebastian Loeb, Damon Hill, Jacky Ickxs, Jackie Stewart.

Oprócz wyjątkowych emocji wyścigowych na gości czekają symulatory i samochody 4 x 4. Dzieci mają swój własny „Junior Festival”, gdzie spotykają się z ulubionymi postaciami bajkowymi w naturalnej wielkości pojazdach, biorą udział w zawodach deskorolkarzy i wielbicieli BMX. Młodociani artyści mogą wykazać się zaś zdolnościami graficznymi.

Więcej o Goodwood Festival of Speed można dowiedzieć się na stronie http://www.goodwood.co.uk

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze