Główne grzechy kierowców – telefon i zmęczenie

Tyle mówi się o bezpieczeństwie za kółkiem, a tymczasem wyniki badania przeprowadzonego przez AA-Populus Driver Poll i Lease Plan przyprawiają o zawrót głowy. Ośmiu na dziesięciu kierowców przyznało się do zachowań, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo.

W badaniu wzięło udział 17,5 kierowców, których zapytano o powodu zmęczenia podczas jazdy. Odpowiedź „długi i ciężki dzień w pracy” wybrało 39 proc. ankietowanych. Aż 43 proc. kierowców w wieku 18-34 lat narzeka na zmęczenie podczas jazdy w nocy, a jedna trzecia (31 proc. ) pokonuje zbyt duże dystanse w ciągu dnia.

Badanie przeprowadzone przez Lease Plan pokazało, że 74 proc. kierowców korzysta podczas jazdy z telefonu komórkowego. Z kolei 20 proc. wysyła w tym czasie wiadomości tekstowe, a 9 proc. korzysta z serwisów społecznościowych.

Kierowcy mają świadomość, że jest to niezgodne z prawem, a 28 proc. potwierdziło takie zachowanie jako normę. Na dodatek ponad 40 proc. kierowców nie czuje z tego powodu zagrożenia, a 57 proc. twierdzi, że nie traci kontroli nad pojazdem. 

Telefony komórkowe to niejedyna plaga za kółkiem. Ponad 35 proc. kierowców przyznało się do jedzenie podczas jazdy, a 68 proc. kierujących pije za kółkiem. Co ciekawe tylko 2 proc. kobiet robi makijaż podczas jazdy i tyle samo mężczyzn goli się siedząc za kierownicą. Z kolei 5 proc. kierowców przyznało się do czytania. 

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze