Edyta Klim

Girls Auto Clinic – wszystko dla kobiet i ich aut

Girls Auto Clinic to warsztat samochodowy, od początku stworzony z myślą o kobietach. Oferuje kompleksowe naprawy aut, a dla ich właścicielek szkolenia i usługi kosmetyczne.

Warsztat samochodowy, połączony z salonem urody, założyła Patrice Banks, a sam pomysł narodził się z frustracji i złego traktowania kobiet w warsztatach, gdzie mechanikami są wyłącznie mężczyźni. Właścicielka Girls Auto Clinic przyznaje, że każda awaria samochodu była dla niej wielkim stresem, szczególnie konieczność oddania go do warsztatu. Przed założeniem GAC Patrice pracowała przez ponad 12 lat jako inżynier, menedżer i lider w firmie naukowo-technologicznej.

Patrice postanowiła stworzyć miejsce, gdzie spotkanie z mechanikiem będzie sympatyczne i pouczające, a czas poświęcony na oczekiwanie – mile spędzony. Dlatego w jej warsztacie kobiety są mechanikami, a w czasie serwisu klientka może się zrelaksować lub oddać w ręce stylistki paznokci. Patrice poszła też krok dalej i zdobyła dyplom z technologii motoryzacyjnej – teraz sama dzieli się nabytą wiedzą z innymi kobietami, poprzez liczne wykłady i spotkania interaktywne.

Warsztat Girls Auto Clinic powstał w 2013 roku, jednak cały czas ten projekt się rozwija. Od 2017 roku obok warsztatu współistnieje strefa ”Clutch Beauty Bar”, gdzie można (w oczekiwaniu na odbiór samochodu) wykonać manicure i pedicure, zrelaksować się z książką, czy coś przekąsić.

W warsztacie prowadzone są też liczne szkolenia, które w przystępny sposób przybliżają kobietom tematy motoryzacyjne i techniczne. Patrice Banks chce zmieniać relacje kobiet z branżą motoryzacyjną i z powodzeniem jej się to udaje, a za swój pomysł, i jego realizację, otrzymała nawet kilka wyróżnień branży biznesowej.

 

Najnowsze

Karolina Chojnacka

10 powodów, dla których warto wybrać samochód elektryczny

Obok neutralnej pod względem emisji CO2 produkcji i bezemisyjnej eksploatacji, wśród zalet aut elektrycznych wymienia się niskie koszty użytkowania, wysoki komfort i znakomite osiągi. Za wyborem samochodu elektrycznego przemawiają również przywileje w miastach, szybko rosnący wybór zróżnicowanych modeli oraz bezpieczeństwo.

W Polsce szybko przybywa samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in. Według stanu na lipiec 2020 roku pierwszych jeździ po naszych drogach 7231 egzemplarzy, drugich – 5826. Samochody zasilane energią elektryczną przestają być niszowe, stale powiększa się ich oferta.

Przeczytaj też: Ponad 7 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym jeździ po polskich drogach

W okresie od stycznia do końca sierpnia tego roku zarejestrowano w Polsce 1728 nowych osobowych aut elektrycznych. To o 58 procent więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie. Warto dodać, że wzrost ten zanotowano w czasie, kiedy liczba rejestracji nowych samochodów w Polsce zdecydowanie się zmniejszyła z powodu pandemii. Dzieje się tak, gdyż samochody elektryczne mają wiele zalet i oferują dużo korzyści.

Oto 10 powodów dla, których warto wybrać samochód elektryczny:

1. Środowisko

Zespoły napędowe składające się z akumulatorów i silników elektrycznych są najmniej uciążliwe dla środowiska spośród wszystkich rodzajów napędu, także w Polsce – taki wniosek wynika z wielu badań naukowych, między innymi organizacji Transport & Environment. W podsumowaniu tego najnowszego badania można przeczytać:

Wzięliśmy pod uwagę wszystkie możliwe kryteria, takie jak ilość CO2 emitowanego podczas produkcji energii elektrycznej, czy spalania paliwa, a także ślad węglowy powstający podczas wydobycia pierwiastków potrzebnych do produkcji akumulatorów. Z badań wynika, że samochody elektryczne w Europie emitują średnio prawie 3 razy mniej CO2 niż porównywalne samochody napędzane benzyną i olejem napędowym. W najgorszym przypadku samochód elektryczny z akumulatorem produkowanym w Chinach i użytkowany w Polsce nadal emituje 22% mniej CO2 niż auto zasilane olejem napędowym i 28% mniej niż samochód benzynowy. W najlepszym przypadku samochód elektryczny z akumulatorem wyprodukowanym w Szwecji i używany w Szwecji może emitować 80% mniej CO2 niż samochód z silnikiem Diesla i 81% mniej niż benzynowy. Przewidujemy także, że samochody elektryczne zmniejszą emisję CO2 czterokrotnie do 2030 roku, dzięki rosnącemu udziałowi energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Na stornie internetowej organizacji udostępniono narzędzie, które pozwala porównać samochody elektryczne i spalinowe pod względem emisji CO2 definiując kilka parametrów, takich jak kraj produkcji akumulatorów, kraj eksploatacji oraz wielkość samochodu. Możecie je wypróbować TUTAJ.

10 powodów, dla których warto wybrać samochód elektryczny

2. Koszty

Na elektrycznej mobilności korzysta rodzinny budżet. Przykładowo koszt przejechania 100 km Volkswagenem ID.3 wynosi ok. 9 zł., a w przypadku tak dużego samochodu, jak np. Audi e-tron należy liczyć się z wydatkiem około 12 zł. To zaledwie 30% kosztu paliwa potrzebnego do pokonania takiego samego dystansu porównywalnym samochodem spalinowym.

Co więcej, ładowanie akumulatora w domu może nic nie kosztować. Oczywiście, do tego są potrzebne panele fotowoltaiczne na dachu. Średniej wielkości instalacja o mocy 6 kWp produkuje latem w ciągu jednego miesiąca energię pozwalającą na przejechanie ok. 6000 km miejskim autem elektrycznym.

Przeczytaj też: Czy właściciele samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in mogą zasilać swoje auta energią elektryczną ze źródeł odnawialnych?

Zdecydowanie tańsze są także okresowe przeglądy serwisowe, w silniku nie wymienia się oleju, a klocki i tarcze hamulcowe zużywają się o wiele wolniej, gdyż auta elektryczne hamują silnikiem odzyskując energię.

3. Czas

Kierowcy nie mający doświadczenia z jazdy autami elektrycznymi mają wiele obaw związanych z czasem ładowania. Całkowicie niepotrzebnie. Zdecydowana większość procesów ładowania odbywa się w domach lub w zakładach pracy. W sytuacji kiedy auto ładuje się w nocy, gdy samochód stoi w garażu lub w ciągu dnia pracy na firmowym parkingu, kierowca poświęca na ładowanie zaledwie 10 sekund – tyle zajmuje podpięcie auta do ładowarki. Po 8 godzinach auto zawsze będzie gotowe do jazdy.

4. Infrastruktura

Podczas wakacyjnych czy służbowych wyjazdów konieczne jest korzystanie z szybkich ładowarek przy głównych drogach. Dzięki nim czas ładowania akumulatora zdecydowanie się skraca, w ciągu ok. 30 minut można zwiększyć zasięg auta nawet o 300 km. Bądźmy szczerzy, często postój na odpoczynek czy posiłek i przysłowiową kawę trwa dłużej.

Według „Licznika Elektromobilności” opracowanego przez PSPA oraz PZPM, w Polsce na koniec lipca 2020 roku było dostępnych 1224 stacji ładowania, co przekłada się na 2319 ogólnodostępnych punktów ładowania. Ich liczba nieustannie rośnie. Na koniec 2019 roku było w naszym kraju 1815 punktów ładowania, rok wcześniej 845. Najwięcej z nich jest zlokalizowanych w Warszawie, ale co szczególnie ważne wiele nowych stacji pojawia się przy głównych drogach i autostradach. Na trasie z Warszawy do Poznania szybkie ładowarki zlokalizowane są w 6 miejscach, z Warszawy do Trójmiasta – w 12. Wielu operatorów zapowiada duże inwestycje w nadchodzących latach. PSPA szacuje, że do 2022 roku będzie w Polsce około 5900 punktów ładowania.

10 powodów, dla których warto wybrać samochód elektryczny

5. Zasięg

Oprócz czasu ładowania, obawy kierowców budzi często zasięg samochodów elektrycznych. Ten jednak nawet w wypadku miejskiej Skody CITIGOe iV wynosi nawet do 260 km, czyli 5 razy więcej niż statystyczny kierowca w Polsce pokonuje w ciągu dnia. Większe auta dysponują zasięgiem 400 a nawet 500 km.

6. Komfort

Osoby pierwszy raz jadące autem elektrycznym są zaskoczone ciszą jaka panuje we wnętrzu podczas jazdy. Niemal bezgłośny napęd, brak wibracji i płynność przyspieszania powodują, ze komfort podróży autem elektrycznym naprawdę zachwyca zarówno podczas krótkich przejażdżek po mieście, jak i długiej podróży. Na komfort wpływa także większa przestrzeń w aucie, niekiedy nawet dwa bagażniki, gdyż układ napędowy ma znacznie mniejsze wymiary.

7. Przyjemność z jazdy

Niemal każdy przekonuje się do samochodów elektrycznych po krótkiej przejażdżce dzięki niesamowitej dynamice, jaką te auta oferują. Porsche Taycan Turbo S, od 0 do 100 km/h potrafi rozpędzić się w 2,8 s, ale dynamiką zachwyca także najmniejszy z samochodów elektrycznych Grupy Volkswagen – Skoda CITIGOe iV do 50 km/h przyspiesza niemal jak Golf GTI! Jest to możliwe, gdyż maksymalny moment obrotowy silnika dostępny jest od razu po wciśnięciu pedału gazu.

8. Przywileje

Z użytkowaniem samochodów elektrycznych wiążą się również liczne przywileje – m.in. możliwość korzystania z pasa zarezerwowanego dla autobusów czy parkowanie w centrum miast za darmo. Nie ulega wątpliwości, że to oszczędność czasu i pieniędzy niemal każdego dnia.

10 powodów, dla których warto wybrać samochód elektryczny

9. Bezpieczeństwo

Środek ciężkości w samochodach elektrycznych znajduje się bardzo nisko, to wpływa na ich bezpieczeństwo. Auta te wyposażone są również w najbardziej zaawansowane systemy asystujące. Dzięki temu zdobywają najwyższe noty w testach zderzeniowych.

10. Wybór

W polskiej ofercie już dziś znajdują się samochody elektryczne w niemal wszystkich segmentach rynku. Wśród nich dostępne są miejskie (Volkswagen e-up!, Skoda CITIGOe iV), kompaktowe (e-Golf oraz ID.3), SUV-y (Audi e-tron oraz e-tron Sportback), sportowe (Porsche Taycan), a także auta dostawcze (Volkswageny e-Crafter i e-Transporter). Oprócz grupy Volkswagen, elektryczne samochody oferują także Tesla, Renault, Mazda oraz BMW.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Tesla Model S Plaid nadchodzi! Z trzema silnikami i mocą ponad 1100 koni mechanicznych!

Tesla ogłosiła, że pod koniec przyszłego roku wypuści model S Plaid, którego potencjalne osiągi i liczby naprawdę robią wrażenie.

Tesla Model S Plaid będzie wariacją na temat Modelu S produkowanego od 2012 roku.

W przeciwieństwie do innych sedanów Model S, Plaid ma mieć trzy silniki. Co prawda, nie podano dokładnego układu, ale spodziewałybyśmy się podwójnych silników z tyłu do wektorowania momentu obrotowego. Wiemy natomiast, że wszystkie trzy silniki mają dać dużo mocy, bo ponad 1100 koni.

Przeczytaj też: Tesla Model S jako amfibia

Z danych udostępnionych przez producenta dowiemy się, że Model S Plaid przyspiesza od 0 do 100 km/h poniżej 2,1 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 320 km/h. Natomiast zasięg na w pełni naładowanych akumulatorach to ponad 840 km.

Zwiastun, który pokazała Tesla, nie zdradził zbyt wiele o tym, jak wygląda Model S Plaid. Z bardzo krótkiej prezentacji wynika, że samochód minimalnie różni się od obecnego modelu, nie licząc dużych wlotów powietrza na przodzie i regulowanego skrzydła na tylnej klapie.

Pierwsze Plaid zostaną dostarczone pod koniec przyszłego roku, ale już teraz można złożyć zamówienie na jeden z nich. Uprzedzamy jednak, model S Plaid nie jest tani. Kosztuje ponad 600 000 złotych.

Tesla Model S Plaid nadchodzi! Z trzema silnikami i mocą ponad 1100 koni mechanicznych!

Przeczytaj też: Tesla Model X awansuje w rankingu niezawodności. Na przedostatnie miejsce

Najnowsze

Rowerzysta nie rozumie sygnalizacji świetlnej i wjeżdża prosto pod samochód

Jeden prosty błąd doprowadził do bardzo poważnie wyglądającego wypadku. Ostrzegamy, że to nagranie ogląda się niezbyt przyjemnie.

Grupka rowerzystów czeka na zmianę sygnalizacji świetlnej. Nagle, chociaż nadal jest czerwone światło, rusza pierwszy rowerzysta. Na jego widok hamuje samochód na środkowym pasie, ale prawdopodobnie zasłonił on widok kierującemu na lewym i on już nie zdążył się zatrzymać.

Pijany rowerzysta wjeżdża w samochód. Ubaw dla całej rodziny!

Jak doszło do tego zdarzenia? W tym miejscu znajdują się trzy osobne sygnalizatory – po jednym dla każdej z jezdni oraz dodatkowy przed torowiskiem tramwajowym. Zielone światło pojawiło się właśnie na trzecim sygnalizatorze. Widząc je rowerzysta ruszył, początkowo ignorując zbliżające się samochody. Gdyby przyspieszył, miał szanse przejechać, ale on wolał zatrzymać się, dokładnie na pasie kierowcy, który nie miał szans zahamować.

Najnowsze

Polacy nie potrafią jeździć w tunelach? Ci na nagraniu raczej nie

Tunel jest tutaj dobrym przykładem, ponieważ powinno się w nich szczególnie uważać, z uwagi na ogromne problemy, jakie może spowodować nawet drobna stłuczka. Niestety nawet w takich miejscach, kierowcy potrafią jeździć szybko i bez refleksji, że coś może ich zaskoczyć.

Do zdarzenia doszło w tunelu pod Martwą Wisłą, a jego powodem było święte przekonanie trzech kierowców, że nic na drodze nie może ich zaskoczyć. Szczególnie w takim miejscu, więc mogą spokojnie trzymać nogę na gazie i ignorować zasadę bezpiecznego odstępu.

Nieuważny kierowca doprowadził do kolizji. Hejt wylał się na ofiarę!

Tak się złożyło, że przez tunel jechał traktor. Zaskoczony kierowca busa zaczął ostro hamować, co zaskoczyło kierującego za nim, który w niego uderzył. To zdarzenie zaskoczyło kolejnego kierowcę, który też nie zdołał zatrzymać się w porę. Dobrze że chociaż kierowca czwartego samochodu nie dał się zaskoczyć.

Najnowsze