Gigantyczny spadek rejestracji pojazdów przez COVID-19. Europejski przemysł motocyklowy wymaga wsparcia KE

Przez wybuch epidemii Covid-19, liczba rejestracji motocykli w Europie gwałtownie spadła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Zamknięte przedstawicielstwa handlowe i zablokowane gospodarki spowodowały, że działalność motocyklowa została praktycznie sparaliżowana.

Całkowita liczba rejestracji na 5. największych rynkach motocykli (tj. We Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii) spadła o 39,6% w marcu 2020 r. w porównaniu z tym samym miesiącem 2019 r. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej w kwietniu 2020 r., gdy łączna liczba rejestracji na  największych rynkach zmniejszyła się o 74,9%, a w niektórych krajach nawet od 84% do 96%.

Dotknięty został także segment motorowerów. Największe rynki motorowerów w Europie (tj. Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska i Hiszpania) zmniejszyły się o 37,9% w marcu 2020 r/r. W kwietniu 2020 r. liczba rejestracji motorowerów na tych samych rynkach spadła o 55,1%.

Ze względu na sezonowy charakter rynku, którego sprzedaż koncentruje się na wiosnę, wpływ epidemii w marcu i kwietniu spowodował znaczną presję finansową u europejskich dealerów. Ponadto dealerzy dysponują obecnie nadmiarem pojazdów Euro 4, które były przygotowywane na sezon wiosenny, ale które mogą stać się niezbywalne z powodu zmian regulacyjnych i zaistniałej sytuacji.

Europejski przemysł motocyklowy z zadowoleniem przyjmuje różne środki wsparcia dla całej gospodarki, które wprowadziły państwa członkowskie i Komisja. Jedynym dodatkowym wnioskiem ze strony sektora jest przedłużenie okresu, w którym pojazdy Euro 4 mogą być sprzedawane, aby uniknąć sytuacji, gdy dealerom pozostaną setki tysięcy niezbywalnych produktów.

Komentując obecną sytuację sektora, Antonio Perlot, Sekretarz Generalny ACEM, powiedział:

Dzięki stopniowemu ponownemu uruchamianiu działalności , dane z następnych trzech miesięcy dadzą nam wyraźniejszy pogląd ostatecznego wpływu wirusa COVID-19. Niemniej jednak jest już jasne, że rok 2020 będzie bardzo trudny dla sektora, z nadzwyczajnymi zakłóceniami w działalności producentów, przedstawicieli handlowych i dostawców. ACEM i jego członkowie współpracują z administracjami UE i krajowymi, aby znaleźć rozwiązanie  problemu setek tysięcy nadwyżek pojazdów Euro 4. Będzie to wymagało przeglądu odpowiednich przepisów, aby zapewnić dealerom motocykli w całej Europie odbudowę  po skutkach kryzysu COVID-19, tak szybko jak to jest możliwe.

Źródło: PZPM

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze