Geofencing – co to jest i jak wpływa na nasze życie?

Jeszcze kilka lat temu, czy ktokolwiek z was wyobrażał sobie, że hybrydowy samochód automatycznie przełączy się w tryb elektryczny po wjechaniu do centrum miasta albo, że pojazd wyśle SMS-a w momencie, kiedy dziecko postanowi udać się na wagary SUV-em rodziców? Prawdopodobnie nikt.

Wszystko to zawdzięczamy technologii nazywanej geofencingiem. Umożliwia ona administratorowi wywołanie określonej akcji na urządzeniu użytkownika, który przekracza wirtualną granicę wyznaczonej lokalizacji.  W 2019 roku rynek związany z tą technologią był wyceniany na 565 miliony dolarów, do 2025 ma on urosnąć niemal czterokrotnie, do poziomu 2063 milionów dolarów. Z geofencingiem będziemy się zatem spotykać niemalże codziennie coraz częściej, przeważnie zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. 

Reklamy, powiadomienia w naszych telefonach, różnego rodzaju alerty dostępne na urządzeniach mobilnych, a także w motoryzacji. W szczególności branża transportowa bardzo często korzysta z ułatwień oferowanych przez geofencing, często jako dopełnienie systemów telematycznych. Co więcej, ta technologia jest stosowana również na całym świecie przez stróżów prawa. 

Geofencing pojawił się na rynku wraz z urządzeniami mobilnymi, które wykorzystują dane lokalizacyjne. Działa w oparciu o dane GPS, GSM, Wi-Fi lub RFID (jak wyżej) otrzymane przez nadajnik.

Wraz z rozwojem nowych technologii pojazdy opuszczające salony dealerskie są wyposażone w coraz to więcej zaawansowanej elektroniki ułatwiającej kierowcy prowadzenie pojazdu. Bardzo duża część z nowinek nigdy by nie powstała, gdyby nie zastosowanie geofencingu.

Geofencing nie jest technologią przeznaczoną wyłącznie dla prywatnych użytkowników, ma też szerokie zastosowanie w biznesie. Najlepszym przykładem jest branża transportowa, gdzie to rozwiązanie jest stosowane w szerokiej gamie systemów telematycznych.

Przykładowe zastosowanie technologii geofencingu w transporcie znajdziemy poniżej:

 • Automatyczne informowanie kierowcy o niebezpiecznych parkingach zagrożonych kradzieżami.
 • Informowanie kierowcy przed ostatnią stacją paliw o możliwości zatankowania po polskiej stronie.
 • Informowanie kierowcy o konieczności posiadania wymaganych formularzy na terenie kraju, którego granicę przekracza.
 • Wskazanie parkingów preferowanych na miejsce postojów.
 • Informacja dla kierowcy o konieczności odczytania karty kierowcy.
 • Informacja w trakcie przebywania na danym obszarze:Informowanie kierowcy o konieczności opuszczenia obszaru załadunku po upływie ustalonego czasu.
 • Powiadomienie kierowcy o konieczności poinformowania spedytora o przeciągających się czasie oczekiwania na rozładunek/załadunek po np. 30 minutach.
 • Informacje po wyjeździe z określonego obszaru
 • Przypomnienie o konieczności zabrania dokumentów z bazy i wyposażenia np. zabezpieczenie ładunku pasami.
 • Przypomnienie kierowcy o zabraniu dokumentów celnych z miejsca załadunku i konieczności ich przesłania.
 • Przypomnienie o zakładaniu i rozliczeniu karty drogowej przy wyjeździe z bazy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze