Konrad Maruszczak

Prawdopodobnie masz źle ustawione światła. Teraz możesz to sprawdzić za darmo

Aż 98% polskich kierowców jest oślepianych przez inne auta, a 40% skarży się, że ich światła świecą za słabo. Winą są źle ustawione światła.

Światła nowoczesnych samochodów są dziś bardzo mocne. Technologia LED, a także reflektory matrycowe bardzo dobrze oświetlają otoczenie, co znacznie poprawia bezpieczeństwo jazdy. Jednak źle ustawione światła mogą przyczynić się do pogorszenia widoczności, a nawet wypadku – jeśli oślepią innego kierowcę. Warto udać się do specjalisty, aby wyregulował światła. Teraz możesz to zrobić za darmo.

W okresie jesiennym, kiedy wcześnie zapada zmrok i pogarszają się warunki atmosferyczne, sprawne, prawidłowo wyregulowane światła mają znaczny wpływ na Twoje bezpieczeństwo na drodze.

Gdy lampy świecą prawidłowo, pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę znajdującą się na drodze czy też pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Z uwagi na to, iż prawidłowe działanie świateł wymaga profesjonalnej oceny i wyregulowania, Instytut Transport Samochodowego umożliwił bezpłatne sprawdzenie świateł na stacjach kontroli pojazdów.

Gdzie sprawdzić ustawienie świateł w samochodzie?

Z analiz Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że aż 98% polskich kierowców jest oślepianych przez inne samochody, a 40% skarży się, że ich światła świecą za słabo. Dane ITS wskazują, że tylko ok. 30% pojazdów – spośród wszystkich poruszających się po drogach – ma prawidłowo lub dopuszczalnie prawidłowo ustawione światła.

W ramach kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, prowadzonej przez ITS, będziesz mógł bezpłatnie zweryfikować stan oświetlenia swojego samochodu na blisko 1400 stacji kontroli pojazdów w całej Polsce.

Będą to stacje:

  • funkcjonujące pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego
  • zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów,
  • należące do Holdingu Polskiego Związku Motorowego
  • Dekra Polska Sp. z o.o
  • Speed Car Sp. z o.o
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz

Sprawdzenia zaplanowano w dniach: 28.10, 18.11 oraz 9.12.2023 r. Zainteresowanym pomoże aplikacja Yanosik, która „doprowadzi” kierowcę do najbliższej stacji kontroli wspierającej kampanię.

Pełną listę stacji kontroli pojazdów znajdziesz pod linkiem.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze