Gdzie najlepiej wymienić uszkodzoną szybę samochodową?

Uszkodzona szyba samochodowa to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Zwlekanie z jej wymianą może skutkować utratą dowodu rejestracyjnego lub - w razie wypadku - odmową wypłaty odszkodowania. Aby zapobiec tego typu sytuacjom szybę należy wymienić.

Gdzie najlepiej to zrobić? Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze serwisu? Jak ustrzec się przed nierzetelnymi usługodawcami oraz dlaczego warto korzystać z renomowanych sieci serwisowych?

Na rynku nie brakuje firm oferujących usługi wymiany i naprawy szyb samochodowych. Przeważającą część z nich stanowią wielozadaniowe warsztaty, które zajmują się mechaniką pojazdową. Szeroki zakres ich oferty skutkuje brakiem wyspecjalizowania w dziedzinie naprawy i wymiany szyb. Wąska sieć dostawców, gorszej jakości chemia oraz niewyszkolona kadra jaką dysponują te placówki to poważny problem, z którym na co dzień boryka się większość serwisów. Chcąc uniknąć nieprofesjonalnej obsługi, warto zatem korzystać z usług sprawdzonych, wysoko wyspecjalizowanych sieci serwisowych.

fot. NordGlass

Nie każdy punkt wymiany szyby samochodowej jest tak samo rzetelny. Powszechną praktyką w warsztatach samochodowych jest wykorzystywanie tanich odpowiedników klejów do szyb oraz niestosowanie odpowiednich aktywatorów i chemii podkładowej, bez których prawidłowy montaż szyby nie jest możliwy. Dzieje się tak, ponieważ właściciele tych punktów nie chcą inwestować w wysokiej jakości części i materiały. Prawidłowy montaż szyby w pojeździe nie ogranicza się tylko do zastosowania określonej marki kleju. Technologia montażu szyby to przede wszystkim precyzyjne i rygorystycznie przestrzegane procedury, w których obok samego kleju równie ważną rolę odgrywają środki i metody użyte do przygotowania klejonych powierzchni oraz inne parametry technologiczne, takie jak np. sposób wykonania pracy czy minimalny czas, jaki auto z wklejoną szybą musi spędzić w serwisie zanim kierowca wyruszy nim w trasę. Zdarzają się klienci, którym nieprofesjonalni serwisanci z braku nowych klipsów i listew zamontowali stare, które sami skleili. Równie częstym przypadkiem jest montowanie nieoryginalnych zatrzasków. Zdarza się też tak, że elementy, które powinny być zamontowane, są po prostu przyklejane.

Niepoprawna wymiana szyby samochodowej niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Nierzetelnie wykonany montaż może skutkować m.in. trwałym uszkodzeniem elektroniki szybowej lub nieszczelnością konstrukcji i w konsekwencji zalaniem układów elektronicznych wewnątrz auta. Źle opływające powietrze po powierzchni szyby będzie również przyczyną nieprzyjemnych świstów, które – powodując dyskomfort – zaburzają koncentrację kierowcy podczas jazdy. Źle zamontowana szyba nie tylko szybciej i mocniej pęka, ale i w istotny sposób wpływa na sztywność konstrukcji całego auta.

Duże sieci serwisowe mają wypracowaną metodologię pracy. To wyspecjalizowane jednostki, które na co dzień działają w oparciu o sprawdzone procedury i standardy obsługi. Skupienie się na konkretnym sektorze usług umożliwia specjalizację w jednej dziedzinie.

Właściciel pojazdu, który uczestniczy w ruchu drogowym z uszkodzoną szybą, może zostać ukarany wysokim mandatem lub odebraniem dowodu rejestracyjnego auta. W trosce o własne bezpieczeństwo oraz finanse warto zatem powierzyć naprawę lub wymianę szyby profesjonalistom.

 

Źródło: NordGlass

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze