Gdzie na weekend? 5 interesujących miejsc w pobliżu polskiej granicy

Masz urlop ale brakuje Ci pomysłu na wyjazd? Oto 5 inspirujących miejsc w pobliżu polskiej granicy, które warto odwiedzić w trakcie ciepłych weekendów.

Oferta turystyczna na majówkę u naszych sąsiadów jest bardzo urozmaicona. Wybierając jedną z naszych 5 propozycji, weekend można spędzić w uzdrowisku, tropikach pod dachem, górskim szlaku, zwiedzaniu zabytków czy międzynarodowym festiwalu filmowym.

1. Karlowe Wary

To najpopularniejsze uzdrowisko w Czechach. Słynie z 12 gorących źródeł, w których można zażyć relaksującej kąpieli w temperaturze od 40 do ponad 70 stopni Celsjusza. Najgorętsze z nich to Vridelni. Znajduje się w nim słynny gejzer, który co minutę wyrzuca na wysokość 12-15 metrów słup wody o temperaturze 72 stopni Celsjusza. Do najpiękniejszych gorących źródeł zaliczana jest Sadova wykuta z żelaza według projektu wiedeńskich architektów i Mlynska Kolonada otoczona marmurowymi arkadami.

Urokliwy klimat tego miejsca tworzy malowniczy krajobraz składający się z licznych zalesionych pagórków. Miasto tętni również życiem kulturalnym. Od 1946 roku odbywa się w nim międzynarodowy festiwal filmowy, a także festiwal muzyczny Mozart i Karlowe Wary oraz Karlowarska Jesień Dvoraka. Od 1807 roku produkowany jest tutaj słynny czeski ziołowy likier Becherovka. Do najpopularniejszych zabytków należy kościół św. Marii Magdaleny, dzieło Kiliana Ignaza Dientzenhofera, kościół św. Andrzeja, prawosławny kościół św. Piotra i Pawła, Teatr miejski i kolumnada Młyńska.

2. Tropical Islands koło Berlina

Położony 60 kilometrów od Berlina park rozrywki Tropical Islands to doskonałe miejsce dla osób, które marzą o wypoczynku w tropikach bez konieczności dalekiego podróżowania. W obiekcie na powierzchni 66 000 metrów kwadratowych znajduje się Strefa Tropikalna oraz Strefa Saun. Pierwsza z nich została wyposażona w basen o stałej temperaturze wody 31 stopni Celsjusza i jest czynna dla gości przez cały rok 24 godziny na dobę.

Park rozrywki oprócz kompleksu basenów, został wyposażony w największą w Niemczech zjeżdżalnię wodną oraz las tropikalny położony pod dachem. Warto odwiedzić obiekt chociaż na jeden dzień. Najtańsze bilety można kupić już od 33 euro (około 140 zł) za osobę. Tropical Islands oferuje również swoim gościom szeroką bazę noclegową.

3. Czesko-Saksońska Szwajcaria

Entuzjaści przyrody świetnie poczują się w kameralnej górskiej krainie położonej nad Łabą na pograniczu czesko-niemieckim. Czeską i Saksońską (niemiecką) Szwajcarię wyróżniają liczne malownicze krajobrazy oraz cuda natury. Można tu spotkać wiele różnorodnych form skalnych, takich jak baszty, bramy, iglice, labirynty, pionowe ściany i tarasy. Warto wziąć udział w spływie kajakowym organizowanym przez flisaków w dzikim skalnym kanionie, bądź rejsie statkiem po Łabie.

Wizytówką Czeskiej Szwajcarii jest Brama Pravcicka, czyli największy łuk skalny w Europie. Jego wysokość wynosi 16 metrów, a rozpiętość u podstawy ponad 26 metrów. Natomiast Bastei (baszta) to najbardziej rozpoznawalna atrakcja Saksońskiej Szwajcarii. Jest to grupa skał, które wznoszą się nad doliną Łaby i łączą piaskowcowy most (wyrasta 40 metrów nad dno wąwozu) z XIX wieku.

4. Lwów

To miasto obecnie położone na Ukrainie przesiąknięte jest polskością, ponieważ przez setki lat należało do naszego kraju. Stanowi raj dla miłośników zwiedzania. Opera Lwowska to nie tylko arcydzieło architektury, lecz także rzeźby i malarstwa. Udostępnione turystom podziemia Lwowa opowiadają burzliwą historię Lwowa. Katedra ormiańska wyróżnia się orientalną budowlą. Cmentarz Łyczakowski jest jedną z najstarszych nekropolii w Europie. Skansen Gaj Szewczenki doskonale przybliża różne sfery życia ludności niegdyś zamieszkującej ukraińskie ziemie.

Po zakończeniu zwiedzania zabytków przyjemnie czas można spędzić w licznych kawiarniach i restauracjach. Największym lokalem we Lwowie jest Kopalnia kawy serwująca różnorodne odmiany tego napoju. Osoby chcące spróbować miejscowego piwa, zamiast w pubie mogą to zrobić również w znanym w całej Europie Browarze Lwowskim, w którym znajduje się także Muzeum Browarnictwa.

5. Cieszyn

Entuzjaści zwiedzania koniecznie powinni odwiedzić Górę Zamkową, która jest siedzibą takich zabytków, jak Rotunda św. Mikołaja, Wieża Piastowska oraz Pałac Myśliwski Habsburgów. Przyjemnie odpocząć można również na pełnej urokliwych kamieniczek starówce. Dużą atrakcją dla rodzin z dziećmi będzie oddalony o 20 kilometrów od Cieszyna park rozrywki Dream Park Ochaby. Znajduje się w nim park dinozaurów, park miniatur, prehistoryczne oceanarium, akwarium ryb tropikalnych, kino 6d, park linowy, wieża mocy czy małpi gaj.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na majówkę w 2018 roku?

W marcu 2018 roku osoba dorosła wyjeżdżająca w celu wypoczynku lub zwiedzania do Czech płaciła średnio za jeden dzień ochrony ubezpieczeniowej 4,08 zł, do Niemiec 4,54 zł, a na Ukrainę 4,33 zł. Standardowa polisa turystyczna pokrywa koszty leczenia oraz akcji ratowniczej za granicą. Posiada również rozszerzenia w postaci ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), bagażu czy usług Assistance (pomoc prawnika, tłumacza itd.).

– Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) pozwala na dostęp do podstawowych świadczeń medycznych w krajach UE wyłącznie w placówkach publicznej służby zdrowia. Ubezpieczenie podróżne, w odróżnieniu od EKUZ, zapewnia dostęp również do prywatnych placówek. Ponadto obejmuje znacznie szerszy zakres ochrony, np.: pokrycie kosztu transportu medycznego do Polski, które mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gwarantuje także lepszą ochronę podczas uprawiania aktywności zaliczanych do sportów ekstremalnych czy sportów wysokiego ryzyka, ponieważ obejmuje pokrycie kosztów ratownictwa – komentuje Tomasz Masajło, Dyrektor ds. Marketingu i eCommerce rankomat.pl.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Do Tropical Islands wybieramy się od dawna, ale w końcu ekipa się zebrała i mamy jechać na jeden dzień 7 osobowym rodiusem kumpla. Ciekawy jestem tych sztucznych plaż, podobno mega fun

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze