Futuron Concept – nowy elektryczny SUV w stylu coupé marki Kia

Kia zaprezentowała model studyjny o nazwie Futuron Concept – nowego SUV-a w stylu coupé wyposażonego w napęd na cztery koła, który daje przedsmak tego, jak mogą wyglądać przyszłe auta elektryczne koreańskiej marki.

Futuron zadebiutował dziś na międzynarodowej wystawie China International Expo 2019 (CIIE) w Szanghaju, która potrwa do 10 listopada. Kia Futuron Concept liczy 4850 mm długości i 1550 mm wysokości, rozstaw osi mierzy 3000 mm. Zwiększony prześwit współgra z niskim nadwoziem i nadaje autu dynamiczny wygląd.

Proporcje nadwozia Futuron Concept zapewnia w dużej mierze elektrycznemu układowi napędowemu z akumulatorem o dużej pojemności, który jest umieszczony pod podłogą. Energia elektryczna trafia do czterech mocnych silników, które znajdują się bezpośrednio przy kołach. Zwiększony prześwit nie zdradza ani nisko położonego środka ciężkości, ani tego, że kryje najnowocześniejszy układ przeniesienia napędu e-AWD, który zapewnia błyskawiczną reakcję na polecenia kierowcy.

Koncepcyjny Futuron zapewnia nowy rodzaj interakcji między samochodem a kierowcą. Przedni błotnik płynnie wnika do kabiny, tworząc swego rodzaju połączenie między fotelem kierowcy a drogą przed autem. Do wnętrza auta wpada sporo naturalnego światła przez panoramiczny szklany dach w kształcie rombu, który łączy się z maską. Znajduje się w nim sieć czujników LiDAR, które służą jako czujniki światła, określają odległość do poprzedzającego pojazdu i zapewniają autonomiczną jazdę na poziomie 4, czyli bez konieczności trzymania rąk na kierownicy i obserwowania drogi w większości sytuacji.

Nowy przód z charakterystycznym „tygrysim nosem”
Podobnie jak było w wypadku modelu studyjnego Imagine by Kia pokazanego na początku 2019 roku, także Futuron Concept zdradza nowy design przyszłych samochodów elektrycznych koreańskiej marki. Szerszy niż dotychczas „tygrysi nos” oraz innowacyjne reflektory Star Cloud nadają autu nowy wygląd zarówno w dzień, jak i w nocy. Geometryczną mozaikę oświetlenia w technologii LED zastosowano również z tyłu, dzięki czemu Futuron Concept jest łatwo rozpoznawalny także od tyłu.

Funkcjonalna i autonomiczna kabina
Dwa przednie fotele są wykonane z elastycznych materiałów i gwarantują zarówno pionową pozycję do prowadzenia samochodu, jak i odchyloną podczas odpoczynku przy włączonym autonomicznym trybie jazdy. Pod względem szerokiego zakresu regulacji są zbliżone do foteli w lotniczej klasie biznes. Po uruchomieniu autonomicznego trybu jazdy kierownica chowa się w pulpicie przed kierowcą.

Jedną z najważniejszych cech kabiny Futuron Concept jest „kokpit” zbudowany wokół kierowcy. Graficzny interfejs „wyrasta” z drzwi po stronie kierowcy i otacza kierownicę, łącząc się z zestawem wskaźników pośrodku deski rozdzielczej i wyświetlaczem umieszczonym na kierownicy. Interfejs obsługuje się za pomocą rzeczywistości rozszerzonej, wyświetlając przydatne informacje na temat autonomicznej jazdy, układu napędowego czy nawigacji.

Najnowsze

ROZWIĄZANIE KONKURSU: Odpowiedz na pytanie i wygraj książkę: „Sen Winowajcy” Gustawa Strukowskiego!

Konkurs na naszym portalu: Odpowiedz na pytanie i wygraj książkę: "Sen Winowajcy" Gustawa Strukowskiego - dobiegł końca. Po burzliwych obradach Jury przyznało książki trzem uczestnikom, którzy najbardziej kreatywnie odpowiedzieli na konkursowe pytanie. Sprawdźcie wynik i nagrodzone odpowiedzi!

Jury konkursowe wybrało trzy najbardziej kreatywne odpowiedzi na pytanie: Dlaczego to właśnie Ty powinnaś/powinieneś wygrać książkę „Sen Winowajcy” Gustawa Strukowskiego. W konkursie oceniałyśmy waszą kreatywność, szczerość i pomysłowość. Wśród nadesłanych odpowiedzi najbardziej spodobały nam się poniższe wypowiedzi konkursowe:

Spróbujmy wcielić się w rolę kierowcy zawodowego. Jedziesz w nieznane. Masz cel podróży ale to właśnie ona, sama podróż jest nieznaną. Nie wiesz kogo spotkasz na drodze, co stanie się za zakrętem. Tak samo jest w życiu. Każde jedno istnienie to podróż w niewiadomym kierunku. Nie wiemy gdzie pokieruje nas los. Nasza ciekawość i chęć poznania świata kieruje naszymi życiowymi poczynaniami. Dawno temu założyliśmy sobie jasny cel, po czasie, miesiącach i latach jesteśmy na skrzyżowaniu dróg, kolejna decyzja, kolejna ścieżka w życiu. Którą wybrać? Wszystko sprowadza się do tego co jest tu i teraz. To nasze poszczególne, najmniej ważne decyzje popychają nas naprzód. Stajemy przed wyborem dnia codziennego. I co? I w pewnym momencie znajdujemy się w miejscu, które jest dla nas nowe, o którym nie myśleliśmy na początku swej drogi. Tutaj właśnie się znajduję. To tutaj może poprzednie decyzje mnie doprowadziły. Jestem tutaj, postanowiłem wziąć udział w tym konkursie. Chcę przeczytać tę książkę. Czy znam Gustawa Strukowskiego? Nie. Miało być szczerze. Ale chcę ją przeczytać. W ciemno, z zamkniętymi oczami, głodny jak wilk…

Krystian

Czyż jest coś lepszego od zbrodni i dreszczyku emocji? Przecież zło stanowi część naszej natury! Lubimy być zaskakiwani i intrygowani, rozwiązywać nietuzinkowe zagadki, przeprowadzać trudne śledztwa, obserwować wyrafinowanego mordercę, utożsamiać się z inteligentnym śledczym, z ofiarą – którą może być każdy z nas..,i cieszyć się siedząc wygodnie w fotelu z aromatyczną kawą, że na szczęście te okrucieństwa bezpośrednio nas nie dotykają. Uważam, że świat kryminałów ma niepowtarzalny urok, a ja lubię być zaskakiwana i intrygowana…

Anna Fochtman

Jest wiele argumentów za tym przemawiających 🙂 przede wszystkim to fakt, że kocham czytać książki. Zdecydowanie jest to moja największa pasja, której poświęcam każdą wolną chwilę 🙂 Dodatkowo kryminały to gatunek, po który sięgam najchętniej i najczęściej! Potrafią wciągać tak, że niejedną nockę przez nie nie przespałam 🙂 ale uwielbiam te zarwane nocki dla dobrej książki 🙂 Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, żebym to właśnie ja dostała książkę jest to, że uwielbiam sięgać po książki autorów, których nie znam. Często zdarza się, że tak bardzo przypadają mi do gustu, że później sięgam po kolejne ich książki! Dlatego bardzo chciałabym dostać od Was książkę, szczególnie, że mąż mówi, że kupiłam już tyle w tym roku, że do końca roku mam totalny zakaz kupowania książek 🙂

Gosia

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu oraz prosimy o przesłanie na adres redakcja@motocaina.pl danych adresowych wraz z numerem telefonu dla kuriera do przesłania nagrody.*

*Na dane teleadresowe czekamy do 8 listopada 2019 r. Jeśli dany zwycięzca się nie zgłosi – nagroda przechodzi do kolejnego konkursu. 

Dziękujemy serdecznie pozostałym uczestnikom za nadesłane odpowiedzi. Jeszcze w tym tygodniu pojawią się na naszej stronie oraz na naszych profilach społecznościowych kolejne ciekawe konkursy z nagrodami książkowymi i nie tylko, zachęcamy do zabawy! 
 

Najnowsze

Ile kosztuje nielegalny transport samochodów?

Litewski przewoźnik transportował pojazdy z Niemiec na Łotwę bez wymaganej licencji. Teraz słono może zapłacić za nieznajomość prawa.

Ciężarówkę litewskiego przewoźnika skontrolowali wielkopolscy inspektorzy ITD na odcinku autostrady A2 w Gołuskach. Kierowca przewoził dwa samochody z Niemiec na Łotwę. Nie posiadał jednak wymaganej przy tego typu przewozach licencji.  

Kierowca tłumaczył, że pojazd wypożyczył od firmy z Litwy i chciał po prostu zarobić, a przejazd wykonywał po raz pierwszy. Podczas kontroli dowiedział się, że musi mieć licencję wspólnotową.

Za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji, kierowca musiał wpłacić kaucję w wysokości 12 tysięcy złotych.  

Najnowsze

Wyprzedzanie na skrzyżowaniu prawie doprowadziło do kolizji

Uwieczniony na nagraniu kierowca zachował się w sposób wyjątkowo bezmyślny i nieodpowiedzialny. Ale czy tylko on byłby tu winny?

O tym, że nie wolno wyprzedzać na skrzyżowaniu wie chyba każdy, nawet mało obeznany z przepisami kierowca. Co zatem powiedzieć o tym kierującym, który nie dość, że wyprzedził inne auto na skrzyżowaniu, to jeszcze zrobił to pomimo włączonego lewego kierunkowskazu?

Kierująca autem z kamerą na szczęście w porę zareagowała i uniknęła kolizji. Kolizji, której mogła zostać uznana współwinną. Przepisy zabraniały kierowcy wyprzedzanie w tym miejscu, ale z drugiej strony wykonując manewr skrętu w lewo musimy ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym pojazdom. Nie można zatem wykluczyć, że przybyły na miejsce patrol policji uznałby współwinę kierującej autem z kamerą. Dlatego zawsze, zanim skręcicie, popatrzcie w lusterka.

Najnowsze

Potrącił pieszą i „przewiózł” ją na masce!

Brak obserwacji sytuacji na drodze? Bezmyślność i nieznajomość kodeksu drogowego? Nie można wykluczyć, że jedno i drugie.

Takich sytuacji jest w Polsce niestety sporo, i chociaż dużo się o tym mówi, a także pokazuje na przykładach takich jak ten, niewiele się zmienia. Nadal wielu kierowców, ale także pieszych, wykazuje się dużym brakiem rozsądku.

Zobaczcie to nagranie. Kierujący srebrną Corsą jedzie prawym pasem. Kawałek przed nim na lewym pasie inny kierowca zatrzymuje się przed przejściem, żeby przepuścić pieszą. Tak na marginesie – zupełnie niepotrzebnie. Piesza była na tyle daleko, że ta „uprzejmość” była zupełnie zbędna i w żaden sposób nie ułatwiła przejścia na drugą stronę ulicy. Ale wracając do Corsy – kierowca ignoruje fakt, że na pasie obok inny pojazd zatrzymał się przed przejściem dla pieszych (co jest poważnym wykroczeniem) i uderza w pieszą, która przez krótką chwilę pozostaje na masce, a następnie upada na asfalt.

Wina kierowcy jest bezsprzeczna. Ale czy piesza zachowała szczególną ostrożność pokonując przejście? Nie, zachowała się tak jak wielu pieszych – kiedy tylko upewniła się, że może wejść na pasy, przestała obserwować sytuację na drodze. Nigdy tak nie róbcie!

Najnowsze